Az áram fénysebességgel halad a vezetékben?
Maga az elektromos jel maximum fénysebességgel terjed a vezetékben és a sebessége a vezetéket körülvevő szigetlelő anyagától függ. Ha ez vákuum akkor a sebesség fénysebesség lesz.
Itt egy mérés: [link]
@21:03
Az nem igaz, hogy fénysebességgel terjedhet mivel van nyugalmi tömege. Persze közel fénysebességgel terjedhet.
Az elektronok a vezetékben kb. mindössze 18 métert tesznek meg másodpercenként. Ez kb. annyi, mint amennyi egy átlagos 50 ccm robogó végsebessége. Viszont az elektromos áram hatása az bizony közel fénysebességgel terjed. Ezt kb. úgy tudod elképzelni, hogy az elektronok apró golyócskák a vezeték anyagában. (Ez persze nem igaz, és nagyon sok tekintetből nem állja meg a helyét, de jelen esetben használható szemléltetés.) Ha bekapcsolod a kapcsolót, akkor ezzel az áramforrás egy elektront küld a vezetékbe. Ez meglöki a már benne lévő első elektront, ami meglöki a másodikat, az a harmadikat, és így tovább, egészen az izzóig. Tehát maguk az elektronok csak lassan haladnak végig a vezetékben, de a vezetékben lévő elektronok láncolata közel fénysebességgel továbbítja a bekapcsolás hatását a kapcsolótól az izzóig. (Persze csak egyenáram esetén, váltóáramnál kicsit másként működnek a dolgok.)
De egyébként sem gyullad fel olyan hamar, mint amilyen gyors a fény. Az izzószálnak van egy bizonyos hőtehetetlensége, vagyis egy ideig csak melegedik, mielőtt el nem éri az üzemi hőmérsékletét, és fényt produkál. Ez ugyan csak milimásodpercekig tart, de ennyi idő alatt a fény sok kilométert tesz meg vákuumban.
Ideális vezetékben igen - csakhogy a valós vezetéknek induktivitása és kapacitása is van, ami fékezheti az áramot.
Azon kívül, ahogy írták is, mire felizzik az izzószál, a fény már többször körbejárta a Földet.
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Úgy értettem, hogy a kapcsoló bekapcsolása mennyi idő múlva vált ki reakciót az 1 km-rel odébb lévő lámpában.
Ez alapján mondhatjuk, hogy a vezetékes távíró egy ici-picit lassabb, mint a vezetéknélküli, ami elektromágneses sugárzással fejt ki hatást a távoli vevőállomásra?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!