Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Gépészeti kérdésben hozzáértő...

Gépészeti kérdésben hozzáértő gépész kolléga?

Figyelt kérdés

A probléma a következő: adott egy 3 kW-os teljesítményű csigahajtómű i=15 áttétellel, amit n1=1440 1/perc bementi fordulatszámra terveztek. Ha ezt a hajtóművet csak n=350 1/perc fordulatszámmal hajtjuk, akkor a hatásfoka mennyire tér el a nagyobb fordulatszám hatásfokától?

A kérdés másik része, hogy ezt a hajtóművet meg lehet-e forgatni egy kisebb teljesítményű motorral kb. P=0,5 kW, vagy minden esetben teljesítményben hozzá illő villanymotorral kell meghajtani?


2016. ápr. 12. 19:25
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

"bármilyen rugalmas átvitel jó, "


milyen? meséld el, ha már ennyire biztos vagy a dolgodban.


"És a szükséges összekötő elemeket megveszed boltból, készen. "


mit is?

2016. ápr. 14. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 Wadmalac ***** válasza:

Mondd meg, mire lesz használva, milyen nyomatékot kell átvinni, milyen a pontos csatlakozó felülete az eredeti motornak és az újnak, milyenek a tengelyvégek, mennyi helyem van megoldani az összekötést és kapsz pontos mérnöki választ. Gányolásmenteset.


Áruld már el, mit vársz tőlem egy fiktív problémára, ami körül sincs írva rendesen?

:D

És arra mindig van válasz, mit miért nem lehet, de a megoldásra nincs, csak a szokásos "az nem olyan egyszerű".

:D

Gépész vagyok, gépgyártástechnológiai technikus végzettségem is van, CNC szikraforgácsoltam is, szerszámgépgyárban dolgozom, hidd el, tudom ,miről beszélek. :)

Nem kell előre mindent túllihegni.

2016. ápr. 14. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

"Áruld már el, mit vársz tőlem egy fiktív problémára, ami körül sincs írva rendesen? "


azt, hogy ne nyilatkozz olyat, hogy meg lehet venni a boltban.

ha most azzal védekezel, hogy nem tudsz semmit és adjam meg az adatokat, akkor mégis mi alapján mered kijelenteni, hogy meg lehet venni boltba? hm?

2016. ápr. 14. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 Wadmalac ***** válasza:

"akkor mégis mi alapján mered kijelenteni, hogy meg lehet venni boltba? hm?"

És te mi alapján adtál egy komplett szerszámműhely géplistát, hogyan lehet megvalósítani a nem tudod mit?


Én annyit mondtam, ágyúval lősz verébre, miközben fogalmad sincs, milyen a veréb.

Nem fogok téma szempontjából értelmetlenül az egóddal vitázni. :D

2016. ápr. 14. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Látom, nagyon érdekes és izgalmas válaszok születtek :D


Az első kérdésre a válasz: Egy csigahajtómű hatásfoka jó közelítéssel minden (ésszerűen megválasztott)fordulaton közel azonos.


A második kérdésre pedig: Nem, 0.5kW-al nem fogod tudni meghajtani. Ha mondjuk 60% a hatásfok, akkor 5kW-os motorral kell azt meghajtani, mivel a hajtóművek katalógusban megadott teljesítményei a levehető teljesítményt jelentik. Vagyis 2 kW veszteségteljesítmény esik a csigahajtóműre. Ez azt jelenti, hogy minimum 2 kW motorral kell meghajtani, csak ekkor ugye hiába raksz utána egy munkagépet, nem lehet nyomatékot levenni...


Ez persze csak egy durva közelítő számítás. A pontos megoldáshoz ismerni kéne a munkagép, a csigahajtómű, valamint az erőgép karakterisztikáját, azaz a jelleggörbéit. A jelleggörbék alapján lehet illeszteni ezeket egymáshoz, megtalálni a megfelelő munkapontokat.


A jelleggörbéket a műszaki gyakorlatban általában mérésekkel szokták meghatározni. Namost ezt vagy kiméred magad, vagy a gyártótól megkéred, esetleg katalógusból kinézed.


Ökölszabályként annyit szokás mondani, hogy a hajtómű névleges teljesítményétől plusz-minusz 20%-nál nagyobb mértékben nem célszerű eltérni.

2016. ápr. 15. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

"Én annyit mondtam, ágyúval lősz verébre, miközben fogalmad sincs, milyen a veréb.

Nem fogok téma szempontjából értelmetlenül az egóddal vitázni. :D"


ó, ismerem én a fajtádat.

behoz hozzánk egy kopott, törött tengelyt, hogy ilyet csináljunk. kiadom az árajánlatot (mondjuk 80e és 2-3 hét). Erre felhív telefonon, hogy mit képzelek, ennyi pénzt ezért elkérni és különben is, a szomszéd utcában van egy esztergályos, az megcsinálja holnapra 12ért.

Kifejtem neki, hogy akkor ott kell megcsináltatni, én nem vagyok az pénztárcájának ellensége, nekünk ennyi az árunk. Erre közli, hogy akkor beszélni akar a főnökömmel, mert én tönkreteszem a céget. A főnököm kb. ugyanezt mondja neki, csak jóval kevesebb cukormázzal.


Másfél hét múlva csörög telefon, hogy akkor mégiscsak megrendelné a tengelyt, de lehetne-e egy hét alatt, meg akkor kellene neki még két fogaskerék és tudunk-e öntöttvas gépházat hegeszteni, mert a jóáras tengely eltörött és vitt magával mindent...

2016. ápr. 15. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Wadmalac ***** válasza:
Erre már nem is reagálok ,annyira mellé vagy tárcsázva.
2016. ápr. 15. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!