Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miképp lehet ezt megoldani...

Miképp lehet ezt megoldani (gépészmérnök segítségét kérném)?

Figyelt kérdés

Adott három fogaskerék (két külső és egy belső fogazatú).


Az egyik külső fogazatú kerék van középen a tengelye fix és ez lényegében a "fő kerék", mert ez hajtja majd a belső fogazatú kereket. (A rendszer kézi meghajtású.)


Mivel semmiképp nem oldható meg hogy a két kerék összeérjen, ezért kell egy másik külső fogazatú kerék is.


A lényeg, hogy ha a főkereket elforgatom 90°-kal akkor a belső fogazatú kerék ellentétes irányba kell hogy forogjon 45°-kal, ezért van szükség egy másik külső fogazatú kerékre, ami megfordítja a forgásirányt.


A kérdésem az, hogy kerekenként hány fogra van szükség?


Engedjétek meg, hogy egy nagyon primitív rajzot megosszak veletek (nem vagyok gépészmérnök).


[link]



2015. febr. 22. 16:21
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Mindegy, bizonyos határokon belül, hogy hány foga van a fogaskerekeknek.

A lényeg, hogy a belső fogazatúé 4-gyel osztható legyen, mert a főkeréknek fele, a másiknak pedig 1/4-e annyi fogának kell lennie.

2015. febr. 22. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen.
2015. febr. 22. 16:39
 3/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

A megoldás kicsit bonyolultabb azért.

Látom, a kiskerék "átmérője" a fele a nagynak, így a külső kerék (a belső fogazású) átmérője kétszerese a középső keréknek.

A fogaskerekeknél az osztókörrel kel számolni (ez a fogmagasságnak kb. a felénél van), az osztókörök találkoznak úgy, mintha két sima hengered gurulna egymáson.

A másik lényeges adat a modul, ez határozza meg, mekkorák a fogaid. Ennek természetesen azonosnak kell lennie mindhárom keréken. Ez megadja, hogy a kerületből egy fog és mellette lévő fogárok együtt mennyit vesz fel. A szabványos modulokat táblázatból veheted, ilyen fogaskerekeket tudsz beszerezni.

[link]

Természetesen a fogszámnak mindegyik keréken egész számúnak kell lennie, tehát a kiválasztott modulnak mindhárom fogaskerék osztókör-kerülete egész számú többszöröse kell, hogy legyen.

Jelen esetben ez nem olyan nehéz, mert sima kétszeres szorzóid vannak a legkisebb keréktől a legnagyobbig. Ez akkor gond, ha az átmérők nem egész szorzói egymásnak, illetve ha nem az osztókörök aránya a kiindulási adatod, hanem a kívánt elérendő áttétel.

Akkor azért kell vele mókolni.


Jelen esetben én azt ajánlanám, a legkisebb kerék esetén ne menjél fogszámban 20 alá, ott még az evolvens fogazás elműködik. Így a nagyobb kerék 40 fogú, a belső fogazású meg 80 fogú lesz.

Ha kiválasztod a modul méretét, abból meglesznek az osztókör-átmérőid is.

2015. febr. 23. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ahogy utólag elnézem, #1-es nagyon tömören elmondta ezt teljes egészében. :)

Csak nem tudom ,menyire vagy járatos a témában.

2015. febr. 23. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi a választ.

Nos igazából nem vagyok járatos a különböző gépelemekben, de mivel műszaki beállítottságú vagyok könnyen megértek bizonyos dolgokat.

2015. febr. 24. 10:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!