Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a teret meg lehet görbíteni...

Ha a teret meg lehet görbíteni, akkor le is lehet szakítani belőle egy darabot?

Figyelt kérdés
Nagy gravitációk esetén. Ha mégsem lehet, akkor mi akadályozza meg? És azt miért nem akadályozza meg, hogy meggörbítse a tömeg?
2016. jan. 26. 15:48
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
A kérdést NEM a humor kategóriába szántam, teljesen komoly, szeretném ha komoly válaszokat kapnék rá.
2016. jan. 26. 15:49
 2/17 anonim ***** válasza:
Szerintem nem lehet, max vegtelenig nyújtani
2016. jan. 26. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
szerintem emg úgy kell elképzelni mint egy hatalmas nagy rágót. elég erővel lehet nyújtani és egy idő után nem nyúlik tovább hogy ha feltételezzük hogy a tér is egy "anyag"
2016. jan. 26. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Mojjo ***** válasza:
63%

Nyújtani nem lehet, görbíteni lehet :)

És igen, végülis ki lehet belőle szakítani darabokat - a fekete lyukak pontosan ezt csinálják. Ahogy közeledünk egy fekete lyukhoz, egyre erősebben görbült a téridő, mígnem elérünk egy pontot, ahol az önmagába záródik. Ezt lehet kiszakadásnak értelmezni.

2016. jan. 26. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy ha kiszakítanánk belőle egy darabot, akkor az nem lenne többé a téridő része. A fekete lyukak továbbra is részei a térnek, mert a tömegük változatlan hatással van a környezetére, tehát teljesen a mi terünk része marad.
2016. jan. 26. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

[link]

ez se szakítja a teret hanem összenyomja-megnyújtja, a fekete lyuk meg végtelenül megnyújtja, de az sem szakítja.

2016. jan. 26. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

"Az a baj, hogy ha kiszakítanánk belőle egy darabot, akkor az nem lenne többé a téridő része."


Akkor az egy másik téridő lenne? Vajon az is magától tágulni kezdene? Illetve mi lehet az, ami képes a leszakítására?

2016. jan. 26. 19:18
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

"Illetve mi lehet az, ami képes a leszakítására?"

egy ősrobbanás

2016. jan. 26. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Tislerics Máté ***** válasza:

Hát erről lehet inkább Steven Hawking-ot kéne megkérdezni! :D

De amúgy szerintem Ő se tudna nagyon hozzászólni érdemben a témához.


Kicsit olyan ez mint amikor egy hal agyal azon, hogy mi az összetétele a víznek, amiben úszkál. :)

2016. jan. 27. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Wadmalac ***** válasza:
93%

Az a helyzet, hogy csak akkor lehet ilyet elképzelni, ha a tér egy olyan akárhány dimenziós felület lenne, aminek VAN SZÉLE, vagyis olyan része, ahol a tér "szövete" rendelkezik olyan résszel, ahol egyszercsak véget ér a folytonossága. Szóval mész-mész, itt még van tér, hopp, itt már nincs. Na ilyenről nem tudunk.

Hogy a fekete lyukak körüli térgörbület elnyúlna a végtelenbe a negyedik dimenzió felé, hát, lehet. Hogy visszahajolna önmagába, az is lehet. Hogy becsatlakozik máshol féreglyukként, az is lehet. De talán nem kizárt, hogy a szingularitás vonalában a téridő-szövet felbomlik.

Azzal, hogy a fekete lyuk része a mi téridőnknek, nem tudok nyugodt szívvel egyetérteni. A fekete lyuk létrehozta a szingularitást, ahol a téridő biztos, hogy olyan mértékben kihajlik, hogy a fekete lyuk magját képező anyaggal (ha van ott még ilyen egyáltalán, ezt sem tudjuk) nem is érintkezhet.

Az meg, hogy a gravitációja jelzi, hogy része a téridőnknek, nem bizonyíték, hiszen a gravitációja maga a létrejött térgörbület, arra meg nincs bizonyítékunk, hogy térgörbületet csakis a tér részét képező objektum tudna kelteni.

Szóval, szerintem elfilozofálhatunk itt hipotetikusan, de biztosat nem hogy mi nem tudunk, de szerintem a téma szakértői sem.

2016. jan. 27. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!