Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Meddig fog még tartani az a...

Meddig fog még tartani az a szemlélet a magyar társadalomban, oktatásban, hogy a matematika unalmas, megvetendő, nehéz, érthetetlen? Ez tántorít el egy csomó diákot attól, hogy reál tárgyakat tanuljon tovább.

Figyelt kérdés

Megszámlálhatatlan olyan esetről tudok, amikor valaki azért ment bölcsészkarra továbbtanulni, mert érdekelte valamelyik tudomány pl. a fizika vagy a biológia, de az tántorította el ettől a pályától, hogy "ezekhez kell a matek, az meg nekem nem megy."


Ehhez szerintem társadalmi sztereotípiák és a matektanárok viselkedése és tanítási módszerei járulnak hozzá.


Ha logikusan nézzük, a matematika a legkönnyebb tantárgy. Abban kell a legkevesebbet magolni, minden egymásra épül az alapoktól kezdve. Ha valaki normálisan tanulja és nem vágja a sarokba a könyvet egy egyenlet vagy egy térfogatszámítás láttán, hanem próbálja átlátni eddigi tudása után, akkor meg tudja oldani.


Hol van ehhez képest átláthatóságban az irodalom vagy a történelem, amiben egymástól független eseményeket, eszméket, műveket kell bemagolni, miközben az emberi érzelmek szeszélyes tengerén hánykolódsz?


Ha az érettségi-szintre elvárható matematikatudást vesszük alapul, akkor a matek olyan, mint egy nagy hegy, aminek a lábánál van az 1+1, a csúcsán pedig a differenciálszámítás.


A diáktársadalomban terjedő nézet és sok tanár dilettáns hozzáállása miatt, azonban sokan valahol a hegyláb és a csúcs között elakadnak, és egy idő után nincs meg a megfelelő alapozótudás ahhoz, hogy továbblépjenek.



Egyesek szerint azért nem megy a matek a diákoknak, mert túl száraz és absztrakt. Egyáltalán nem az. Ott van a fizika és kémia óra, ezeken egyből látják, hogy a matekórán szerzett elméleti tudást hogyan kamatoztathatják gyakorlatban. Mivel a középiskolás szintű fizika és kémiaórán előkerülő számítások meg sem közelítik azt a komplexitást, amiket ugyanilyen szintű matematikaórán kell produkálni, ezért még az sem fordulhat elő, hogy természettudományi órákon olyan számításokba botlanak, amiket matekon már nem láttak.


Személyes ismerősöm, aki középiskolában ötös volt fizikában és kémiából is, és a háta közepére se kívánta az irodalmat, filozófiát, bölcsészkarra jelentkezett, kulturológiára. Döbbenten kérdeztem, hogy miért, azt mondja azért, mert retteg az egyetemi szintű fizikától, mert ahhoz matek kell, az meg nem megy neki (végülis hármas lett a matek érettségije).



2016. jan. 25. 18:14
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
26%

"Ott van a fizika és kémia óra, ezeken egyből látják, hogy a matekórán szerzett elméleti tudást hogyan kamatoztathatják gyakorlatban." - a matematikát 6-7 évvel korábban kezdik tanítani, mint ezeket a tantárgyakat. Úgyhogy sajnos a matekgyűlölet vagy -félelem már sokkal korábban elkezd kialakulni sok gyerekben.


Ha a pithagoreusok hagyományához visszatérve a számokhoz nem csak mennyiségeket, hanem minőségeket is rendelnénk, azzal nem csak szellemi, hanem lelki tartalmat is kapnának, és akkor a gyerekek emberileg is tudnának valamiképpen viszonyulni a számokhoz - tehát közük lenne hozzájuk.

(Kísérleti példa: írástanításnál nagy magánhangzó néni, nagy mássalhangzó bácsi, kis magánhangzó lány, kis mássalhangzó fiú. És ennek megfelelően a mássalhangzókat piros, a magánhangzókat kék krétával írják. [És nem fordítva!] Eredmény: 2 hónap alatt folyékonyan olvasnak, 1. osztály második félévre már tudnak szótagolni is.)

2016. jan. 25. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem úgy tanítanák évtizedek óta, hogy unalmas és érdektelen legyen, akkor megszeretnék a diákok.
2016. jan. 25. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Egyetértek másodikkal. Érdekessé kell tenni.
2016. jan. 25. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
19%

Nem kell ezen változtatni, mindenki döntse el maga, másrészt pedig valóban nagyon nehéz a matematika és a fizika.

Amíg ez így van, legalább kevesebb konkurencia van a szakterületemen :).


Nem a tanáron múlik hogy ki mit szeret, nekem rossz tanárom volt fizikából, sokat csesztetett és egyszer mahdnem meg is buktam. Aztán jött egy motiváció, elkezdett érdekelni a fizika, egyetemre is fizikus szakra jelentkeztem és ez lett az 1. szakmám, msc-n pedig matematikus képzésre jöttem.


A középiskola nem számít semmit ilyen szempontból.

2016. jan. 25. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim válasza:
41%

Ameddig az van, hogy a nő kevesebb fizetést kapjon ugyan annyi munkáért, amíg egy nő "buta" a vezetéshez és még sokáig sorolhatnám.


Magyarország kb. a 13. században él, minden tekintetben. Ez van.


Be van SKATULYÁZVA mindenki valahová és kész!!!!

2016. jan. 25. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
0%

5:

Miért, szerinted egy nő ugyanannyit kéne kapjon?

2016. jan. 25. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim válasza:
67%

"Miért, szerinted egy nő ugyanannyit kéne kapjon?"


NEM NEM KÉNE, UGYANANNYIT KAPNIA, HA:



Az 5 éves egyetem helyett, csak 3 évet kéne tanulnia UGYANAZON A DIPLOMÁÉRT amiért a hím neműek.


A napi 8 órás munkaidő nekik 5-6 órában lenne, akkor minden ok lenne.



Most komolyan???????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Ha egy nő, egy CIGÁNY, EGY ZSIDÓ, EGY ROMÁN, EGY ARAB, EGY MOZGÁSSÉRÜLT, EGY VAK,stb,


tanul X évet, mint mindenki más, és dolgozik NAPONTA UGYANANNYI IDŐT, szívvel-lélekkel, mindent beleadva, akkor mire fel gondolod, hogy egy NŐ kevesebbet kapjon ugyanazért a munkáért, mint egy pasi, egy cigány, egy román, egy néger, egy vak, egy menekült, egy fattyú vagy bárki más???


Te a 13. században élsz, ahol a rabszolgaságot társítod a nőkkel????


Mire fel gondolod azt amit írsz???!!!



De ezt most tényleg és tök komolyan kérdezem!

2016. jan. 25. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
0%

7:

Esetlegesen nem gondoltál már arra, hogy ne a férfiakat hibáztasd saját sikertelenséged végett?

2016. jan. 25. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
80%
8: Azért, mert valóban kevesebbet kapnak. Egyes szakmákban akár a negyedével is kevesebbet, de van, ahol a fizetés tizede a különbség.
2016. jan. 25. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim válasza:
4%

"Esetlegesen nem gondoltál már arra, hogy ne a férfiakat hibáztasd saját sikertelenséged végett?"


Ki mondta, hogy sikertelen vagyok???


Tök jól élek, van tök jól menő vállalkozásom, házam, kutyám, macskám, stb van!

2016. jan. 25. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!