Ha feltalálnák a fénysebességet, mennyi ideig tartana kijutni a naprendszerből és eljutni a legközelebbi csillagig vagy másik naprendszerbe?
Hogyan lenne lehetséges fénysebességgel utazni vagy a fénysebesség többszörösével?
Itthon az utakon keresztülrepülnek, madarak bogarak vagy előtted átfutnak őzek, kint az űrben aszteroidák vannak meg porszemcsék. Ezeket az aszteroidákat vagy köveket amik repkednek, hogy lenne lehetséges ilyen sebesség mellet kikerülni?
És a porszemcsék is mint a homokfúvásnál, nagy erővel csapodnak a fém felületébe, ezáltal megpucolják, az űrben a fénysebesség hatására, ezek a porszemcsék nem rombolnák az űrrepülőgép felületét?
És hogy lehetne beszélni egymással mikor a repülőgép fénysebességgel megy? Mint a vonaton belül repülő bogár esete, ha a vonattal azonos irányba megy felveszi a vonat sebességét is. A hanggal is ugyanez történne?
"Ha feltalálnák a fénysebességet, mennyi ideig tartana kijutni a naprendszerből és eljutni a legközelebbi csillagig vagy másik naprendszerbe?"
Az attól függ, kinek a szemszögéből nézzük. Ha a földön állók szemszögéből, akkor 4,34 évig, feltéve, ha az Alfa Centauri a cél. Az űrhajós szemszögéből az út megrövidülne, és pár másodpercig tartana, ha nagyon megközelítené a fénysebességet, ha elérné, még addig sem (bár ez lehetetlen). Apropó, és a fénysebességet nem feltalálni kell, mert ez egy sebesség, sebességeket elérni szoktak.
"Hogyan lenne lehetséges fénysebességgel utazni vagy a fénysebesség többszörösével?"
Sehogy, ezt a speciális relativitáselmélet ki is mondja.
"Itthon az utakon keresztülrepülnek, madarak bogarak vagy előtted átfutnak őzek, kint az űrben aszteroidák vannak meg porszemcsék. Ezeket az aszteroidákat vagy köveket amik repkednek, hogy lenne lehetséges ilyen sebesség mellet kikerülni?"
Sehogy. Bár matematikailag elég kicsi a valószínűség, hogy beléjük futsz. Valójában még a Mars és a Jupiter közötti aszteroida övben és jó, hogyha néhány kilométerenként találsz egy aszteroidát. A filmekkel ellentétben a valóságban elég ritkán helyezkednek el, így nem okozhat olyan nagy gondot a kikerülésük.
"És a porszemcsék is mint a homokfúvásnál, nagy erővel csapodnak a fém felületébe, ezáltal megpucolják, az űrben a fénysebesség hatására, ezek a porszemcsék nem rombolnák az űrrepülőgép felületét?"
De, rombolnák, méghozzá elég súlyosan...
"És hogy lehetne beszélni egymással mikor a repülőgép fénysebességgel megy? Mint a vonaton belül repülő bogár esete, ha a vonattal azonos irányba megy felveszi a vonat sebességét is. A hanggal is ugyanez történne?"
Asszem kevered a szezont a fazonnal. Az űrhajósokkal nem megafonnal kommunikálnak... Szóval elektromágneses jelet küldenek az űrhajó felé, az meg ugyanilyen jellel válaszol vissza. Az elektromágneses jelet hanghullámokból alakítjuk ki, és hanghullámokká alakítjuk vissza (ez nem új, a telefon is ilyen elven működik). És hogy ez milyen sebességgel halad? Fénysebességgel. A Földön lévőkhöz képest is, meg az űrhajóshoz képest is. Az űrhajón a hang nem nyúlik meg, sőt nem is változik, miért változna? Az űrhajó önmagában egy inerciarendszer. Igazából csak a külvilág lenne más, az űrhajón belül észre sem vennéd, hogy fénysebességgel haladsz. Az már sokkal jobb kérdés, hogy hogyan kapnák meg egymás üzenetét, a távolság növekedése miatt az biztos, hogy itt a Földön azt érzékelnénk, hogy egyre több ideig kell várni a válaszokra, de csak a távolság növekedése miatt. Egyidejűségben ne gondolkozz, az is relatív.
"Ha feltalálnák a fénysebességet"
Jaj. A fénysebességen nincs mit feltalálni.
"mennyi ideig tartana kijutni a naprendszerből és eljutni a legközelebbi csillagig vagy másik naprendszerbe?"
Ha fénysebességgel utazol, és pl. a Szíriusz 8 fényévre van, akkor szerinted?
Az űrhajós szemszögéből nézve, hogyhogy lerövidülne az út?
Egy majdnem 4 évig tartó utazás. Ez alatt az ember szervezete mit csinálna?
Ha mondjuk messzebb akarnék utazni, ami olyan 20-30 fényévnyire van, mire odaérnék akkor megöregedne a testem?
A beszélgetést viszont a mellettem lévőkkel gondoltam,
Az ötödik elemben mikor Dallas és a csaj elutaznak elaltatják őket. jó de ez csak ugye film.
Bocs hogy ilyeneket kérdezek de fogalmam sincs, hogy hogy lehetne, hogy nézne ki a közeljövőben egy ilyen űrutazás.
"Egy majdnem 4 évig tartó utazás."
Annak, aki kívülről nézi. Az űrhajósoknak sokkal rövidebb. Ha a gyorsulást nem számítjuk, akkor NEKIK csak másodpercekig tartana az út.
Ez a relativitás.
"Ez alatt az ember szervezete mit csinálna?"
Fogyna. Különösen az izmai.
"A beszélgetést viszont a mellettem lévőkkel gondoltam"
Semmi különbség nem lenne az álló helyzethez képest.
Az űrszemét viszont nagyon gyorsan kivégezne mindenkit. Gondold csak el: egyetlen másodperc alatt 300000 km-ről söpörné össze az összeset az űrhajó! Ráadásul ilyen sebességnél még egy porszem is nagyon súlyos károkat okozna.
Elég jó választ kaptál, nagyon keveset szeretnék csak hozzátenni.
Olvass utána az idődilatációnak a rel. elmélet témájában.
A fénysebesség felé gyorsuló űrhajó belső ideje a Földön maradottakéhoz képest lassulni fog, minél gyorsabb a hajó, annál jobban. Vagyis az űrhajós a "külső" időnél kevesebbet fog öregedni.
A nagy sebességnél nem csak a meteorok, por, de még a mélyűri iszonyat ritka hidrogénfelhők is veszélyt jelentenek, fénysebesség közelében egy ilyen felhőbe ütközés kemény protonsugárzásként éri a hajót.
Arthur C. Clarke sci-fi regényeiben alkalmazta is a reális megoldást, az űrhajó orrára jó vastag vízjég sapi kell, ami az utazás alatt párolog és "kopik".
Mennyi idő alatt lehet elérni egy másik naprendszerbe?
Q lassan. :D
Feltételezzünk egy olyan hajót, aminek a szinte korlátlan energiaellátása folyamatos, megfelelő erejű meghajtást tesz lehetővé. Feltételezzük, hogy a hajó így el tudja érni folyamatos gyorsulással a fénysebesség 99,9%-át. Feltételezzük továbbá, hogy a hajó az út feléig folyamatosan gyorsít, onnantól folyamatosan lassít. És ezzel állati optimisták voltunk.
Így az egész útra átlagsebességnek kb. a fénysebesség fele jön ki.
Színtiszta matekkal egy ilyen hajóval a 4 fényévre lévő másik naprendszer 8 év alatt elérhető.
Az idődilatációnak köszönhetően ezt a hajón utazók kevesebbnek fogják megélni mondjuk 1 hónappal.
És akkor nézzük a jelen realitásokat.
A mostani űreszközeink által elérhető maximális sebességgel (beleszámítva a gyorsítást) ugyanez az út pár ezer évig tartana.
"az űrhajó orrára jó vastag vízjég sapi kell"
Az a por ellen még talán használ valamit.
Ami 1 cm-nél nagyobb, az egy dolog, hogy átmegy rajta - de szét is verheti az egészet.
Nem kell egy centi sem - fenysebesseg kozvetlen kozeleben az utkozes mar magfuzioval jarna (mar ha az atomok erintkeznenek, lehet egyszeruen eldongetnenek egymas mellett), egy nagyobb atomcsoport egy vidam magfuzios robbanast okozna a hajo orraban, a szetszallo atomok valoszinuleg jopar egyeb anyagot is kivetnenek onnan. Egy aszteroida ugy menne at a raketan, hogy eszre se venne, mi tortent vele :)
Itt ugyan levegoben szamolja a hatast, de az urhajon athaladva pont ugyanez tortenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!