Ha egy majdnem fénysebességgel haladó hajóban egy ember elindul futva a hajóban a hajó haladási irányába átlépi a fénysebességet vagy mi történik?
Szia!
Itt,a tudományok kategóriában a válaszom:
Nem.Semmi sem lépheti át a fénysebességet.
Nem 'tartja vissza' semmi. A futo a sajat inerciarendszereben, a hajohoz kepest fut. Kivulrol szemlelve viszont a sebessegek nem siman osszeadodnak, hanem a specialis relativitaselmeletbol levezetheto modon kozelitik meg jobban a fenysebesseget.
Mivel altalanos iskolas fizikaval, matematikaval ez nem tudom neked levezetni, kenytelen leszel elfogadni igy, ahogy van.
Ezt már leírtam egyszer, és persze most nem találom, szóval újra. :)
Semmi érdekes nem történik. A hajóban lévő ember ugyanúgy fog mozogni, mintha állnának. Akkor is, ha gyorsan fut előre. Kívülről nézve pedig még jobban megközelíti a fénysebességet, de nem lépi át.
Azért nincs ellentmondás, mert a nagy sebesség miatt a hajó ideje lelassul, tehát amikor az ember előre fut a majdnem fénysebességgel haladó hajóban, az kívülről úgy látszana, mintha egy nagyon lelassított filmet látnánk, tehát hiába rohan akármilyen gyorsan, kívülről nézve nem fogja elérni a fénysebességet, de a hajó saját idejében minden hétköznapi módon zajlik.
Nagyon pongyolan:
A fenysebesseg kozeli (meg amugy altalaban semmilyen haladas eseten, csak kis sebessegnel ez a kulonbseg nem eszreveheto) a newtoni fizika nem mukodik. Newton szerint ha a vonat megy elore 30m/s sebesseggel, te pedig elore setalsz 1m/s sebesseggel, akkor te kulso kituntetett ponthoz kepest 31m/s sebeseggel haladsz. Csak ez nem igaz. Valojaban a sebesseged kevesebb lesz (rendkivul elhanyagolhato mertekben) mivel a vonat haladasa es a te sebesseged miatt az ido le fog lassulni, emiatt te nem 1m/s sebesseggel haladsz, hanem annal kevesebbel. De tegyuk hozza, ez eszrevehetetlen es merhetetlen kulonbseg, de szamithato.
Ez akkor lesz igazan erdekes, ha kezded megkozeliteni a fenysebesseget. Ekkor az ido maga torzul (vagy a megtett tav, vegulis ugy is lehet nezni :) ) - a fenysebesseget elerve az ido nulla lesz (vagy a tavolsag). Ez a foldi dolgokhoz szokott esszel elegge nagy baromsag, pedig igy van: egy foton szamara nem letezik se tavolsag, se ido. Egy foton szemszogebol nezve az az atom, amibol "kiugrik" a Nap belsejeben, erintkezik azzal az atommal, amibe o bele fog csapodni, az o szemszogebol 0 idoegyseg mulva.
Tehat ahogy te elkezdesz futni a majdnem fenysebesseggel halado urhajoban, akkor azt venned eszre, hogy barmennyire is akarnal gyorsolni, csak az ido lassul (amit te nem vennel eszre magadon, neked minden rendben telne) de a kulso megfigyelo azt latna, hogy a foton meg mindig lehagy teged. Barmivel is gyorsulnal, a fenysebesseget sosem erned el.
Tehat igen, "valami" megakadalyozna ebben: megpedig a fizika torvenyei.
Es mielott megkerdezed, ez miert van igy, arra az a valasz, mert valamiert igy mukodik az univerzumunk. Hogy pontosan miert, arra nincs valasz (egyelore nincs, vagy sosem lesz, ezt nem tudni :) )
Sebesség csak valamihez képest létezik. A hajóhoz képest annyival fut, amennyivel "normálisan" fut. Önmagához képest áll, és a hajó pontosan a futási sebességének az ellenkezőjével mozog. Attól függetlenül, hogy valamilyen külső szemlélőhöz képest fénysebességet közelíti.
Ha a külső szemlélő szempontjából nézzük, akihez képest a hajó majdnem fénysebességgel mozog, akkor hozzá képest az emberünk lassabban fut a hajóhoz képest, mint amilyen sebességgel a hajó rendszerében mondanánk, hogy fut, és nem lépi át a fénysebességet. Ja, a relativisztikus fizika nem az intuitív voltáról híres.
A hibás sebességösszegzést beleverik a gyerekek fejében már általános suliban, mert az az egyszerűbb, aztán nem értik, hogy 300000+2 nem egyenlő 300002-vel.
Minden sebességet a wikipédiás linkben megtalálható módon kell összegezni, csak a hétköznapi sebességek esetén annyira kicsi eltérés adódik, hogy egyszerűsödik a v1+v2 formára... de a valóságban a helyes képlet szerint nem jöhet ki fénysebességnél magasabb sebesség érték.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!