Miben különbözik a felépítése két 100W-os izzónak, ha az egyiket 230V-ra, a másik pedig 110V-ra tervezték?
Tehát van két külsőre azonosnak tűnő izzó, az egyiket Amerikában, a másikat Európában gyártották. Az amerikai 110V-on nyújt 100W-os teljesítményt, a másik 230V-on nyújt ugyanennyit. Mi bennük a különbség amiért különböző feszültségeken üzemelnek?
És igaz, hogyha az európai izzót bedugjuk Amerikában, akkor működni fog de 50W-on, ha viszont az amerikai izzót dugjuk be itt, akkor valószínűleg felrobban, mert 200W-on üzemelne, ami már túl nagy neki?
Hát azért ez nem olyan nehéz gondolatsor, ha tudjuk, hogy a teljesítményt hogyan befolyásolja a feszültség, meg mi befolyásolja még. A 110 V-osból kiindulva, kell valamekkora áram 100 W-hoz. 230 V-on mekkora áram kell? Ha kisebb/nagyobb, akkor mekkora az ellenállása az amerikaihoz képest? Ésígytovább.
"És igaz, hogyha az európai izzót bedugjuk Amerikában, akkor működni fog de 50W-on". Az nem. De csak az 50 nem igaz. Miért is? Fele feszültségen mekkora áram lesz?
Jelentős egyszerűsítések mellett folyt a társalgás, azt tegyük hozzá. Az egyik az, hogy az izzó (egy izzó) ellenállását állandónak vettük. A másik az, hogy a 230-nak fele a 110. Mielőtt valaki még szükségét érzi kiigazítani. :)
100W/110V = 0,91Amper, 100W/230V = 0,435Amper, tehát a 110-es izzószálán több áram folyik, így az vastagabb 230-ra gyártott izzószálától, vagy úgy is értelmezhetjük az 110-nek
kisebb az ellenállása.A második kérdésre a válasz nagyjából igen.A nagyobb feszültségre gyártott izzót mindig ráköthetem alacsonyabb feszültségre a fényereje lesz kevesebb, míg fordítva már nem működik a túlterhelés végett elég az izzószál.
"A második kérdésre a válasz nagyjából igen."
Az 50 W-ot illetően nagyon nem.
Itt nem arról van szó hogy az izzó 50W helyett 49,5W-on függ üzemelni hanem nagyobb lesz a különbség.
Az ellenállás változás 3-4-szeres is lehet.
Sejtettem én az elején, hogy belemegyünk ebbe az ingoványba, azért javasoltam, hogy tekintsünk el ettől a hőmérsékletfüggéstől - már csak azért is, mert így aztán lehetetlen egyéb adatok nélkül bármit is kijelenteni, és a kérdezőtől az 50 W és a 200 W is arra utal, hogy nem kívánt az ellenállásváltozással foglalkozni.
Hanem ellenállásváltozás nélkül is nem igazán elegáns dolog feltételezni, hogy fele feszültségen fele a teljesítmény (vagy dupla feszültségen dupla). Én erre kívántam rámutatni. :)
"nagyjából igen"
Akkor lássuk hogyan is gondoltam:Az értékeket az üzemi hőfokon értelmezem.Azt már tudjuk az előbbiekből, hogy a 230V-os égőn keresztül Imax=0,435A folyik.Ha 110V-ra kötjük, akkor a rajta keletkező feszültségesés az R=110V/0,435A = 253Ohm ellenálláson jelentkezik.Ebből adódik a teljesítmény P=(110V*110)/253Ohm=47.83W, tehát közel az 50W-hoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!