Egy függvény grafikonjából, hogyan tudom meg az adott f (x) hozzárendelését?
Miért kéne aproximáció helyett interpolációt mondani?!
Mindkettő előjövő gyakorlati probléma, ha már a méréseknél és a numerikus módszereknél tartunk...
Amúgy nem csak a legkisebb négyzetek módszere létezik, van ezer más... Sok esetben nem is jó ez a módszer...
"Bár csak egy megérzés, szerintem ez a kérdés egy középiskolai szintű feladat kapcsán keletkezett, így nem hiszem, hogy szükséges lenne bármilyen approximációelméleti ismeretre."
ez után saját magamat javítottam ki:
"Reggel van, nyilván approximáció helyett interpolációt kell érteni."
Nyilván a két terület között borzasztó nagy az átfedés, ez tény, de approximáció az, amikor egy ismert függvényt közelítünk könnyebben kezelhető függvényekkel, addig az interpoláció az, amikor egy ismeretlen függvényt, aminek ismerjük egyes helyeken az értékeit, akarunk közelíteni. Persze van olyan approximáció ami lényegében interpoláció. De a kérdésre, miszerint egy grafikon alapján megadni egy jól közelítő függvényt, az interpoláció, bár még mindig az az érzésem, hogy a kérdésfeltevés miértje nem követeli meg ezen dolgok ismeretét.
Véleményem szerint a legkisebb négyzetek módszerét akkor sem helyes interpolációnak nevezni. Interpolációs polinomok esetében ugyanis jól ismert fv.-értékekre illesztünk valamilyen görbét.
Ezzel szemben, jelen esetben mérési eredményekről van szó, azaz a függvények csak egy diszkrét pontsorozaton, empirikus adatok alapján ismertek. Ez nyílván azt jelenti, hogy a fv. értékeknek öröklött hibájuk van.
A közelítő fv.-ről viszont sokszor megköveteljük pl. hogy analitikusan kezelhető legyen, pl. deriválható. Aki ismeri pl. az interpoláción alapuló numerikus deriváló eljárásokat, az tudja azt, hogyha a fv. értékeket nagy hiba terheli, akkor az interpoláló polinom deriválása komoly "zajproblémával" jár.
A legkisebb négyzetek módszerének a fő alkalmazása pedig pont abban van, hogy a deriváltak megközelítésére is jól használható.
Az interpoláció elnevezés tehát nem helyes. Az approximáció elnevezés talán annyiból jobb, hogy ha feltesszük, hogy létezik a valóságos fv. (persze azt senki nem tudja, hogy pontosan milyen a gráfja), akkor úgy tekinthetjük, hogy a legkisebb négyzetek módszerével adódó fv.-el ezt a valóságos függvényt approximáljuk.
.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!