Egy mágnes tönkremehet?
Nem kéne beleszólnom, de nem birom ki.
NEM azért nem létezik mágneses örökmozgó, mert a mágnes gyengülhet. Ha elképzelünk egy olyan rugót, ami ideálisan működik, nem törik el, nem fárad el, vagy akár egy olyan mágnest, ami nem veszít a mágnességéből, attól még nem készíthetünk velük semmiféle örökmozgót.
Ha a mágneshez ferromágneses anyagot közelítünk és az azt bevonzza, az olyan, mintha a gödörbe tennénk egy súlyzót, utána nekünk kell munkát végeznünk az erőtérben, hogy az eredeti állapotot visszaállítsuk (mágnesről levegyük a tárgyat, vagy a súlyzót kiemeljük).
A gravitációs mező jó példa, gravitációs örökmozgót sem tudunk készíteni, pedig a Föld gravitációs mezeje nem különösebben gyengül.
#11-nél a piros labda.
A mágnes felmágnesezése valóban energiát igényel, de a mágnes NEM TÁROL ENERGIÁT. Nem tudsz belőle energiát kivonni, pont, mit írték is, mint egy rugó, összenyomhatod (és ezt SEMMIKÉPPEN SEM a felmágnesezésre, hanem a mágnes mechanikai alkalmazására kell érteni), de csak az összenyomásod energiáját kapod vissza, némi veszteséggel.
Arra, hogy a permanens mágnes nem tárol energiát, nem kiszedhető belőle, elég jó alátámasztó példa, hogy a demagnetizálás is energiabevitelt igényel.
Éppen EZÉRT nem működnek a mágneses örökmozgók. Kivéve, ha valami külső energiaforrást használnak, melynek kihasználására a mágnes csupán eszköz, mint a rádió számára az antenna. De ugyebár a külső energiabevitelt igénylő szerkezet nem nevezhető örökmozgónak.
@13. Igazad van, hogy igazam van! :D
Vegyünk pl. egy permanens mágnesű motort. Az állórész mágneses mezejébe "kapaszkodnak a forgórész elektromágnesei", de nem azért forog és hajtja meg mondjuk a kisautót, mert az állórész mágneses mezejének csökkene az energiája, vagy azt lemágnesezné a forgórész, hanem a forgórész elektromágneseibe táplált elektromos teljesítmény és a forgórész által ilyen módon létrehozott változó mágneses mező miatt.
Ahogy írtad ebben az esetben is csak eszköz az állandó mágnes.
Energetikailag pedig pont jó példa a permanens mágnesű motor, mert az abban lévő mágnesek felmágnesezéséhez szükséges energia az molyf.. őőő elhanyagolható ahhoz képest, amekkora munkát egy perc alatt egy olyan kis motor végzehet.
Oké, a mágnes tönkremehet más úton is, pl. megfelelő hő közlése révén.
Viszont szerintem munkavégzés során is. A mágnes bizonyos anyagokat vonz. Ezek az anyagok a mágneses térben szintén mágnessé válnak (vagy ideiglenesen, vagy a mágneses térből való kikerülés után is). Ez a mágneses tér viszont visszahat a mágnesre, szépen lassan demagnetizálja azt.
#17: ez valószínűleg így van. Csak ebben az esetben sem az effektív munkavégzésre használódik fel energia.
Egyébként most gondolkodóba estem, ha fogok egy permanens mágnest és azzal felmágnesezek (maradandóan) egy acéldarabot, attól az eredeti mágnesem nem gyengül (mérhető, érezhető mértékben), miközben az "új" mágnesem egészen erősre mágnesezhető.
Ha a felmágnesezés magából az eredeti mágnes állapotából, mint energiatartalomból származna, akkor a csökkenésnek is mérhető, érezhető tartományba kéne esnie (szerintem), és nagyon nincs így. Konkrétan a felmágnesezéshez használt energia a permanens mágnes acél feletti mozgatásából származik. Van még más mágnesezési módszer is ezen meg az elektromágneses módszeren kívül: fogom a darab vasamat és É-D irányba beállítva hidegen kovácsolom. Itt is a kalapálás energiája kerül felhasználásra, nem a föld mágneses tere "ad oda" valamennyit a saját mágnesességéből, abból valamennyit "elbukva".
Na mindegy. A lényeg változatlan, a mágnes mágneses térereje, mint energiaforrás, nem használható. Az energiát szállító KÖZEGKÉNT lehet csak értelmezni, energiát tároló valamiként nem.
Kedves 2*Sü. "Ezek az anyagok a mágneses térben szintén mágnessé válnak (vagy ideiglenesen, vagy a mágneses térből való kikerülés után is). Ez a mágneses tér viszont visszahat a mágnesre, szépen lassan demagnetizálja azt."
Ez úgy ahogy van, egy tévedés. Csakis ferromágneses anyagokra igaz (számottevően) ez a fajta gerjesztési jelenség, aminek viszont mélyebb okai vannak, de szilárdtestfizikából nem voltam annyira jó, sajnos.
Para- és ferromágnesség, meg alatta a doménszerkezet témát javaslom. Enregetikailag kornátsem olyan egyszerű ez a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!