Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan keletkezik az elektromo...

Hogyan keletkezik az elektromosság?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi hogy mikor egy mágnest forgatunk vagy elmozgatunk egy réz tekercsben akkor maga az elektromosság hogy keletkezik atomi szinten, vagyis az elektronokra milyen hatással van, mindez csak addig marad fent amíg a mozgás is tart és minél több elektront szeretnénk kivonni a rendszerből annál erősebb mozgásra van szükségünk?

2015. júl. 18. 19:02
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
12%
Majd középiskola kémiaórán megtanulod.
2015. júl. 18. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Tudod lehet hogy kissé fogyatékos lehetsz, de ez nem válasz a kerdesre. Viszont én nem haragszom ezért légy boldog. Továbbra is várnam a válaszokat.
2015. júl. 19. 04:51
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

A példádbeli esetben a mágnes és a réztekercs egymáshoz képest mozog. A mágnesnek ugyebár vagy egy sajátos, ún. mágneses erőtere, melyek az ún. mágneses erővonalakkal szemléltethetők.

Klasszikus példa, mikor mágnesrúd fölé helyezett üveglapra szórt vasreszelékkel mutatjuk ki az erőtér alakját.


A mágnes forgatása során az erőtér alakja és az erővonalak is mozognak, forognak. Ha forgatás közben ezek az erővonalak belemetszenek a tekercs huzalába, akkor egy indukciós alapjelenség játszódik le, amit úgy neveznek hogy mozgási indukció.


Ez annyit jelent, hogy a tekercs huzalának anyagába belemetsző erővonalak hatására a rézvezetőben lévő elektronokra az ún. Lorentz-erő hat. Vagyis az elektronok mozgásba jönnek, az egyik helyen elektrontöbblet, a másik helyen elektronhiány keletkezik.


Mivel így potenciálkülönbség van, ezért a tekercs kivezetései közé kapcsolt voltmérő berendezés kitér, azaz feszültség indukálódott.(Hogy hogyan az máskérdés, kitér pluszba is, minuszba is, mivel fél fordulatonként pólusváltás van).


Ha a tekercs kivezetései közé ampermérőt kapcsolunk, akkor az ampermérő szintén kitér, és a huzalban átfolyó áramot jelzi.(ez is hasonlóan tér ki mint a voltmérő, csak fázistolás lesz).


Tehát a villamosság nagyvonalakban így keletkezik.


Az elektronok mozgása természetesen nem csak addig tart, amíg a forgás. A forgás beindulásakor az elektronok csak kis késéssel jönnek mozgásba, a forgatás megszüntekor pedig késéssel állnak le, ennek több oka van, az egyik a tehetetlenség, a többi meg atomi szinten keresendő, bonyolult dolog, azonban ezek a késések nem számottevőek, tranziensek vizsgálatánál van jelentősége, bekapcsolási, indítási áramlökéseknél, stb.


Ha több elektront akarunk mozgásba hozni, akkor három lehetőség kínálkozik: Az első, hogy erősebb mágnest választunk, így növelve a mágneses indukciót (akár elektromágnes is szóba jöhet, villanymotorok többségében nem állandó mágnest használnak). A másik hogy a tekercs geometriáját növeljük. Harmadik lehetőség a fordulatszám növelése.


Röviden ennyi, így meseszinten. Az egész jelenség háttere egyébként igen komoly fizika és matematika.

2015. júl. 19. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Tisztelt 3-as!


Köszönöm válaszod, így érthető. Akkor azért van az hogy ha egy kis generátorra mely mondjuk 1 KW-os, egy 2 KW-os fogyasztót kapcsolok akkor az nem képes ellátni mivel csak fele annyi elektront tud mozgásba hozni a kelleténél, viszont ha egy 2 KW-os generátorra kapcsolok egy 1 KW-os fogyasztót akkor a megfelelő ellenállásokkal azt működtetni tudom.

Tehát akkor a generátor mérete határozza meg hogy pl hány amper-t lehet kiszedni belőle és ha túl sokat próbálunk kinyerni belőle akkor tud leégni...

Maga amikor azt mondják hogy áram folyik a vezetékben akkor valójában a vezeték anyagában lévő atomok elektronjai rezegnek vagy lökdösik egymást, másképp mondva akkor az áram is egy rezgőmozgás csak atomi szinten, jól mondom?

2015. júl. 20. 19:01
 5/15 anonim ***** válasza:

Egyenáramnál valóban áramolnak az elektronok körbe a vezeték mentén. (ezért is hívják áramnak) Definíció szerint az áram iránya és az elektronok mozgásának iránya ellentétes.

Váltóáram esetén az elektronok valóban csak "rezegnek", táncolnak jobbra-balra balra a vezetékben. Ha a szokásos 230 V-ról van szó, akkor 50 Hz-es frekvenciával teszik ezt. Egy másodperc alatt 50-szer járják el azt, hogy kettőt balra, kettőt jobbra.

2015. júl. 21. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Hogy érted hogy áramolnak, azaz az elektronok ugrálnak atomról atomra? (az egyenáramnál) mármint az elemből elektron lép be a vezeték atomjaira és onnan kilöki az addig ott tartózkodó elektront a mellételevőre és így tovább?
2015. júl. 21. 09:07
 7/15 anonim ***** válasza:

A fémek azért vezetik az áramot, mert a bennük lévő elektronok egy része nem kötődik szorosan egyik atomhoz sem, hanem viszonylag szabadon tud mozogni a fémrácson (az atommagok alkotta 3D-s rácson) belül.


lásd még itt:

[link]


és az ábrát itt:

[link]

2015. júl. 21. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

"A fémek azért vezetik az áramot, mert a bennük lévő elektronok egy része nem kötődik szorosan egyik atomhoz sem, hanem viszonylag szabadon tud mozogni a fémrácson (az atommagok alkotta 3D-s rácson) belül. "

ezt ha megkérlek kifejtenéd nekem bővebben, még mindig nem tiszta hogy ha az elektronok mozoghatnak akkor pontosan hogy mozognak elhagyják az atommagot vagy sem, illetve ha egy generátor áramot gerjeszt akkor csak az anyagban lévő elektronok mozognak hisz a semmiből nem keletkezik új elektron gondolom én...

2015. júl. 21. 19:03
 9/15 anonim ***** válasza:

Igen, elhagyják az atommagot, és igen, az anyagban elve benne levő elektronok mozognak.


Ha csak 1 db vasatomot tekintesz, annak van egy atommagja, benne 26 db protonnal, és van körülötte 26 db elektron. Eddig gondolom OK.

Ha egy makroszkopikus méretű vasdarabot nézel, ott a vasatomok rácsba rendeződnek, és az elektronok egy része "közössé" válik. Nem lehet azt mondani, hogy ez az elektron ehhez az atommaghoz tartozik, az a másik meg ahhoz. Az elektronok java továbbra is atommagokhoz kötött marad, de lesznek közöttük ún. szabad, vagy más szóval delokalizált elektronok. Ezek nagyjából szabadon tudnak mozogni, de amíg nem kapcsolsz a vasdarabra feszültséget, nem is csinálnak semmi különöset, csak kitöltik a rendelkezésükre álló teret.


Ha feszültséget kapcsolsz rá, akkor valami ilyesmi történik:

[link]

2015. júl. 21. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Ez is jópofa, de tudni kell hozzá angolul:

[link]

2015. júl. 21. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!