Mi ez a lehetetlenség? Valaki magyarázza meg.
A beton napközben felmelegszik és nagyon lassan hajnalra adja le a hőt ,eközben kint már hideg a levegő de mire leadja a hőt addigra feljön a nap és kezdődik előlről az egész folyamat így nappal megint melegszik de közben kint melegebb lehet .
És főleg hogy nem vagy hozzászokva és nagyon megérzed.
Használj hőmérőt. A lakásban valami jól szellőző helyen félmagasan, odakint pedig ha van olyan hely, akkor legalább délután árnyékban levő helyen. Látni fogod, hogy az ember érzékei nem mondanak teljesen igazat. Este nincs melegebb a lakásban, csak addigra már besokallunk.
Az viszont teljesen igaz, hogy estétől kezdve a lakásban végig magasabb a hőmérséklet, mert a falak akkor még kiadják magukból a napközben betankolt meleget, és ez végül is csak a reggeli meleg megérkezésénél marad abba. Én épp ezért csinálom azt, hogy az ablakokat nappal ZÁRVA tartom, mert a szellőztetés a tévhittel ellentétben meleg levegővel való folyamatos feltöltést jelent, több fokkal többet pumpálva a falba, mint amennyit zárt ablakoknál felvesz. Akkor nyitok ablakot, akkor viszont már tárva, hajnalig, amikor odakint kb. 2 fokkal van már csak melegebb, mint a szobában. A szobában felgyűlt pára és büdös akkor adja kábé ugyanazt a rossz közérzetet, mint a két fokkal melegebb száraz levegő. És onnantól remélni kell, hogy a falak minél többet elvesztenek a melegből hajnalig, aztán kezdődik elölről. Amikor jön a hűvösebb időszak, a szoba még napokig meleg, ez is jelzi a hőtárolás jelenségének mértékét.
Vannak, akik behúzott függönnyel vagy reluxával próbálkoznak védekezni a meleg ellen. A sötétebb fény egy picit csökkenti a szubjektív hőérzetet, de egyébként nem segít. A napfényt még az ablakon KÍVÜL kell leárnyékolni, mert ha a lakásba, az ablaküvegen belülre bejut, az onnan már nem fog kimenni. Megjegyzendő, hogy az ablaküveget télen hőszigetelésül használjuk, vagyis a kifelé tartó meleget az nyáron is visszatartja.
A föld hőtartalékolása az oka annak, hogy nem 1-kor, a nap delelésekor van a legmelegebb, hanem 3-kor, mert a föld által visszasugárzott hő és a napból érkező hő összege ekkor a legnagyobb.
"A napfényt még az ablakon KÍVÜL kell leárnyékolni"
Ezt teszi a redőny. Érezhetően pár fokkal kevesebb lesz a lakásban. (Nem csak panelban, mindenhol.) Nem olcsó mulatság, főleg ha végig ablakos a lakás, de megéri.
Redőny híján marad a hőség. :(
Úgyhogy, kérdező, a már említett éjszakai szellőztetés mellett tudom ajánlani még a napközbeni langyos/hideg zuhanyt, és ne törölközz meg utána (vagy vehetsz fel _vizes_ ruhát is). :D
"tudom ajánlani még a napközbeni langyos/hideg zuhanyt"
Durván megnöveli a lakás páratartalmát, ezért én nem ajánlom. A párás, szottyadt, trópusi dunsztot nehezebb elviselni, mint a néhány fokkal melegebb száraz levegőt.
Ha ki akarod szellőztetni a lakásból a párát, akkor először hagyd elterjedni mindenhol, aztán meg kell próálni kereszthuzattal gyorsan kiüríteni. A szellőztetés melegebb levegőt hoz be, ezért a hosszú szellőztetés egyben felfűtést is jelent. Vannak, akik azt mondják, hogy legalább áramlik a levegő, de a hajszárítóban is áramlik a levegő, mégsem hűsölök azzal. Egyéni ízlés, érzékenység kérdése, hogy milyen stratégia a legjobb. Persze mindeközben hátbavágni azokat, akik azt mondogatják, hogy végre itt a nyár, lehet strandolni. Az igaz, csak dolgozni, pihenni és aludni nem, a többi stimmel. :-S
"Durván megnöveli a lakás páratartalmát"
Nem kell fél órákig a zuhany alatt állni, elég két-három perc, probléma megoldva. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!