Valaki leírná az összes energia-típust?
Mechanikai energiafajták:
-Mozgási energia
-Helyzeti energiák:
Gravitációs energia
Rugóenergia
Hőenergia (ami lényegében mozgási, csak "szétszórt")
Elektromágneses energia (foton)
Coulomb-energia
Kötési energia (ez részben Coulomb)
Magenergia
kb ennyi
Az energia egy egységes dolog, a típusokat csak mi találjuk ki hozzá. Úgyhogy olyan energia van, amilyet kitalálsz. A 2. összeszedte a híresebbeket, de a lista nem teljes, és nem is lehet az. Pl mi gyakran használunk felületi energiát is. Minden területnek megvannak a saját energia típusai, amik nekik kényelmesek.
Energiát nem lehet generálni sehogy, és nem is tűnhet el, ezt hívják energiamegmaradás törvényének. Egy energia típust ennek megfelelően csak egy másik energia típusból lehet csinálni, hiszen különben sértenénk az energiamegmaradást. De igazából amikor egyik fajta energiát alakítod a másikba, akkor nem történik semmi az energiával. Az energia az energia marad, csak mi máshogy fogjuk értelmezni a két megjelenési formáját.
Igen, ezeket általában egyszerű visszavezetni a mozgási energiára.
Az erőműben a gőznyomás azért mozgatja a dugattyút/turbinát, mert a gőzatomok egyre többet, nagy energiával ütköznek, meghajtják a generátort.
A hő is az atomok mozgásából származik.
Az igásállatok is húzzák az ekét.
A mikró elektromágneses hullámmal gerjeszt egyes molekulákat (pl. a vizet), hogy melegedjen az étel.
A maghasadásnál és a magfúziónál (előbbi az atomreaktorokban zajlódik le, utóbbi a csillagokban és a közeljövőben remélhetőleg a fúziós erőművekben) az történik, hogy egy szabályozott láncreakció során az anyag alacsonyabb energiaállapotba kerül, és különféle kisugárzások formájában energiát ad le a környezetének. Ez hőt termel, és gőzgenerátorokat hajtanak meg ezzel a hővel.
A magfúziónál hidrogén izotópokból hélium lesz, miközben szintén energia szabadul fel. A maghasadásnál urániumot bombáznak meg neutronnal, így beindul egy láncreakció.
Az elektromágneses hullámoknál fotonok mozognak.
Az áramnál az elektronok.
Ezeknél a folyamatoknál már a szubatomi részecskék szintjén járunk.
Aztán például a részecskefizikai kölcsönhatásokat nem tudom hogy meg lehet-e pusztán mozgással magyarázni, azt nem tudom.
(remélem nem írtam el semmit)
Kettő van!!
A mozgás(sebesség) és a tömeg :).
E=m*c2
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!