Hogyan nézne ki a tér meghajlítva az 1,2,3. dimenziókban, síkként ábrázolva?
Síkként ábrázolva? A sík mindig 2 dimenziós. A 3 dimenziót lehet síkban ábrázolni, sőt még a két dimenziót is. De az 1 dimenziót tudtommal nem lehet kettőben ábrázolni!
Talán ez segít kicsit (4 dimenziós kocka háromdimenziós vetületének, kétdimenziós ábrázolása!):
Hogy hogy néz ki a tér meghajlítva attól függ benne vagy-e vagy sem és hogy milyen messziről(mekkora léptékben) nézed.
Például a 3 dimenziós tér amiben élünk a Gravitáció hatására meghajlik, tehát jelenleg is hajlott térben vagyunk, élünk. De belső szemlélő számára a hajlott térben is egyenes az egyenes, az csak egy külső szemlélő számára tűnne görbének, de akkor is csak a következményeit látja pl egy tárgyon. Ha érted mire gondolok. Tulajdonképpen a hajlott tárgyról érkező fény is ugyanilyen mértékben hajlott mert térelhajlásról van szó, és a belül lévő megfigyelő is hajlott, azaz te magad is. Amennyiben ez a tér elhajlás és annak mértéke nem vagy csak nagyon lassan változik, és nincsenek erős helyi kilengések kiugrások sem benne, semmi nem vehető észre!
(A kis területre kiterjedő erős vagy nagyon gyors változás már látszana, anomáliának látnánk.)
Az emberiség is csak "külső" vagy pontosabban inkább távoli megfigyelőként látja a térelhajlásnak a következményeit, de nem magát az elhajlást. Például egy fekete lyuk körüli gravitációs lencse hatást.
Vagy a napfogyatkozáskor a nap mellett látszó csillagok kismértékű látszólagos helyváltozását.
Valódi "külső" megfigyelői pozíció az univerzumon belül nincs! Azon kívülről meg nem tudunk semmit, így nincs információnk arról sem, mit látna egy univerzumon kívüli megfigyelő.
Az elhajlás mértéke biztosan nem szög, vagy fok. Ezek csak fizikai tárgyakra vonatkoznak, és mivel a mért tárgy közelében/mellett kell lenniük így maguk is az elhajlás részesei lennének. Azaz az elhajlás mértékétől függetlenül bármilyen szögmérési technikát vetsz be mindig ugyanazt fogják mérni (Azt hogy a mért próba tárgy nyílegyenes!).
A térelhajlás mértékéhez a gravitáció mértéke ad legközelebbi támpontot. Így mondhatni a G a mértékegysége ha szeretnél külön ilyet.
Hogyan néz ki?
1 dimenzióban: görbe vonal,
2 dimenzióban: meghajlított sík (ami lehet pl. gömb is),
3 dimenzióban: meghajlított tér.
Ezeket belülről nem lehet látni, ahogy írták is - VISZONT: ki lehet mérni. Rajzolni kell egy háromszöget, és meg kell mérni a szögeinek az összegét.
Ha ez nem pontosan 180 fok, akkor az a sík (vagy tér) meg van hajlítva, és ki is lehet számolni, hogy mennyire.
Képzelj el pl. egy strandlabdát: erre, ha ügyesen rajzolod fel a megfelelő nagyságú háromszöget, akkor annak 3 db. derékszöge lesz... közben persze minden oldala egyenes!
Sajnos mi itt a Földön csak egészen kicsi háromszögeket tudunk rajzolni... még úgy is, ha a két csúcs a Föld két átellenes oldalán van, a harmadik meg a Holdon.
Majd talán később, ha már több bolygón is lesz olyan prizma, amilyen most még csak a Holdon van, na meg el is tudjuk találni lézerrel, és fel is tudjuk fogni a visszaverődő fényt - valamint korrigáljuk a fellépő gravitációs hatásokat is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!