Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Csavarkötések, hogyan?

Csavarkötések, hogyan?

Figyelt kérdés

Leírom, hogy szerintem milyen csavarkötések vannak (alapok) és helyeseljetek vagy javítsatok ki.


Elsősorban két lemez összekapcsolására gondolok.


1. Két lemez összekapcsolása (mindkettő menetes, beleteszem a csavart és anyával biztosítom)


2. két lemez összekapcsolása (az egyik lemez menetes, a másik nem. anyával biztosítom) Ilyenkor a nem menetes lemeznek is ugyanakkora a névleges furatátmérője mint a menetes résznek?


3. két lemez összekapcsolása (egyik lemez sem menetes, anyával biztosítom)


Igazából azt nem értem, hogy ha van egy M12-es furatom, és egy 12-es furatom (menet nélkül) akkor az M12-es csavar a sima 12-es furatba belemegy? nem baj, hogy nem menetes? Az anya általi meghuzasi nyomatek tartja össze a lemezeket vagy a menet?


2015. ápr. 14. 20:40
 1/3 anonim ***** válasza:

Csavarkötésnél nem létezik olyan, hogy mindkettő menetes, azon az oldalon, ahol a csavar feje van, mindig a menet külső átmérőjénél egy kicsit nagyobb furatot fúrnak.

Két lemez összefogására általában speciális lemezcsavart alkalmaznak, aminek nagyobb az emelkedése a metrikus menetnél. Ez 3 - 4 - vagy 5 mm vastag (4,5) és az eleje kúposan kisebb, így önmetszőek ezek a lemezcsavarok. A csavarfejnél a külső átmérő fölé fúrják a furatot, a menetnél meg valamivel a magátmérő fölé egy picit, hogy ne szoruljon meg és a csavar önmetsző.

Lehet persze metrikus csavar is. Ha vékony a metrikus csavar, amit például szerelvényeknél alkalmaznak, ahol fontos a szerelhetőség, akkor a második lemezbe fúrhatnak menetet. Ez akkor is indokolt, ha az anyát szerelés közben nem tudják megfogni, villáskulccsal rögzíteni, de a menetes lemeznek kell egy bizonyos vastagság, hogy tartson is valamit.

M 12 csavarnál már szinte mindig anyát alkalmaznak, hiszen ilyen vastagság csak komoly szorítóerőnél feltételezett, de azt meg nem biztosítaná a vékony lemezbe fúrt menet, amelybe egy, vagy két emelkedésnyi menet férhet csak, ezért alátétet és szorítóanyát tesznek a végére és az anyában lévő hosszabb menet már nem szakad ki. Igen, ilyenkor mindkét lemezt egy kissé nagyobb átmérőre fúrják, hogy könnyen belemenjen a csavar.

Ha itt is fennáll az az eset, hogy nem tudnak ellentartani szerelés közben, akkor az anyát egy hegesztési ponttal a második lemezre rögzíthetik a másik oldalról.

2015. ápr. 15. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Wadmalac ***** válasza:

1. Két lemez összekapcsolása (mindkettő menetes, beleteszem a csavart és anyával biztosítom)


Ilyet nem szokás. Gondolj bele, ha belevágsz menetet két lemezbe, aztán egymásra teszed, semmi nem biztosítja, hogy pont ott lesz menetkifutás, mint a másikon. A kettő közt mindig rés lesz, amit a menetemelkedés fenntart. Még akkor is lesz minimális rés, ha a két lemezt összefogva együtt vágtad bele a menetet. És lényeges, így biztos, hogy semmiféle összeszorító erő nem lesz a két lemez közt, csak a helyzetüket biztosíthatja a menetes orsó.


2. két lemez összekapcsolása (az egyik lemez menetes, a másik nem. anyával biztosítom) Ilyenkor a nem menetes lemeznek is ugyanakkora a névleges furatátmérője mint a menetes résznek?


A nem menetes furatot, ahol csak átdugod az orsót, nagyobbra szokás fúrni. Már csak a könnyebb szerelhetőség miatt is, de az orsómenet átdugáskori sérülése ellen is, illetve az egytengelyűség-hiba kivédésére (ha ferde a menet vagy a furat, a furatban megvezetett csavar ferdén kaphat a menetbe).

Szokásos szerelés: pl. M12 menetes furat, átmérő 12,5-14 mm sima furat, menetes orsó alátéttel furaton átdug, meghúz, aztán a kiálló menetorsóra esetleg kontraanya (ez csak kimozgás-veszélyes csavarkötéseknél szokás, sima lemez-lemez kapcsolásoknál nem jellemző, inkább fogazott alátétet használnak).


3. két lemez összekapcsolása (egyik lemez sem menetes, anyával biztosítom)


Mindkettőbe kicsit csavarméret feletti furat, orsó átdug (alátét nélkül), túloldalra alátét, anya, esetlegesen kontraanya (lásd előzőnél).

2015. ápr. 15. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi!
2015. ápr. 15. 12:50

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!