Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kiszamittana valaki nekem a...

Kiszamittana valaki nekem a fold gorbuletet?

Figyelt kérdés
vagyis ha 40.000 km az egyenlittonel. es a sugara 6370 km. Km-kent hany centit takar. Ez erdekelne. Sajnos nem talalom a neten sehol.
2015. márc. 30. 17:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Mármint hogyha egy 40 000 km kerületű kör egyik pontjáról érintő irányban elindulunk, és elmegyünk 1 km-re, akkor milyen messzire kerülünk a körtől? Ez nem sima Pitagorasz-tétel?


Az érintő merőleges az érintési pontba húzott sugárra, tehát van egy derékszögű háromszög, melynek egyik befogója a kör R = K/(2*π) sugara, a másik pedig az X = 1 km távolság, ami érintő irányba megyünk.

Az átfogó pedig a kör sugara, plusz az a Δx eltávolodás, ami téged érdekel:

R + Δx = gyök(R^2 + X^2),

Δx = gyök(R^2 + X^2) – R = …


Innét ki tudod számolni te is. Remélem.

2015. márc. 30. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Megjegyzem ezt NEM görbületnek nevezzük, a görbület az a simulókör sugarának reciproka, ebben az esetben kb gömbnél könnyen adódik : 1 / 6370(km)!
2015. márc. 30. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszokat de hadd irjam le a helyzetemet. Nem ertem a matematikat. De kivancsi lennek mennyi lejt a fold kilometerenkent. Ki szeretnem probalni szelcsend idejeben egy 5 km-eres csatornan egy nagyon jo minosegu lezerrel amit most kaptam. Hatha le tudnam merni centimeter pontossaggal.Es akarhogy keresem a netet mind ellentmondo szamikat kapok es sajnos matematikahoz nem ertek. :/ Segitsegre lenne szuksegem es egy pontos szamra. Pl: km-enkent 5 cm pl. Elore is koszonom. :)
2015. márc. 30. 20:50
 4/8 anonim ***** válasza:

Hűha… Ha nem értesz a számokhoz, akkor honnan tudod, hogy mit mérsz?… Meg még vannak szerintem egyéb problémák is, ez nekem fura… Persze lehet, hogy csak agyamra ment, hogy mindent aránylag közvetve mérek, görbét illesztek és szórást számolok.


De hogy lásd, nem állok az utadba, meg amúgy is kíváncsi vagyok az eredményre:

Δx(X = 1 km) = gyök(R^2 + X^2) – R = gyök((6370 km)^2 + (1 km)^2) - 6370 km ≈ 7,8 cm,

Δx(X = 2 km) ≈ 31 cm,

Δx(X = 3 km) ≈ 70 cm,

Δx(X = 4 km) ≈ 1,3 m,

Δx(X = 5 km) ≈ 2,0 m.

Direkt minden csak 2 tizedesjegyre pontosan, és ugye nem lineárisan megy…


Szóval ha végig akarod mérni az 5 km-en, akkor a végén egy jó 3 méter magas céltáblára lesz szükséged. Azt javaslom, hogy fél kilométerenként vagy sűrűbben mérd le, aztán ha elküldöd az adatok táblázatát, akkor szívesen illesztek rá görbét.


A precízség kedvéért olyanokat kérdezhetek, hogy melyik csatornáról van szó, és pontosan milyen lézered van? (Persze ezekre nem kell válaszolnod.)

2015. márc. 30. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Itt Google barátunk még tök használható grafikont is rajzol:

[link]

(A tengelyeken a mértékegységek km-ben vannak, 1 cm = 10^(–5) km.)

2015. márc. 30. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Bajos lesz lemérni, mert ha egy fél fokkal elmozdul a lézer... :D vagy ha csak a szél mozgatja kicsit... Ráadásul a domborzat is brutálisan befolyásolja, meg mindenféle minimális szintkülönbségek is. A Föld nyilván nem éppen tökéletes gömb alakú. :D Mindenesetre ha nagyon ügyes vagy, elég segítőd van és a körülmények is jók, akkor akár mérhetsz is valamiket!
2015. márc. 31. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nem szivesen szamolok be a dolgokrol mert nem akarom kacagtatni magam. De mivel a kollegam nagyon eros lezerrel dolgozik egy topografiai (ugy tudom igy mondjak magyarul) intezetnel o fogja azt hozni. Lassuk mi sul ki a dologbol. Szoval 7,8 cm/km. Egy angol csatornat fogunk hasznalni. Van egy kb 5 km-es egyenes szakasza. De meg le kell majd merjuk eloszor. Ehhez o ert de nagyon. Koszonom.
2015. márc. 31. 19:56
 8/8 anonim ***** válasza:
Hajrá! Remélem sikerül jól kimérnetek!
2015. márc. 31. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!