A neutrínók áthaladnak a fekete lyukakon is? Illetve ha a gravitációt is egy részecske okozza (graviton), akkor az hogyan tud elszabadulni a fekete lyuk közeléből, és eljutni mondjuk egy távoli csillagig?
"Mivel a graviton felel a gravitációért,"
jó tudni
Igen.
Illetve azt sem értem, hogy ha egy tömeg gravitonokat bocsájt ki fénysebességgel, akkor ugye ahhoz energia kell. Vagyis egy idő után egy X tömegű tárgy teljesen elfogyna? Hiszen részecskék formájában (gravitonok formájában) lassanként kiad magából mindent. Lehet, hogy a sötét energia maga a graviton hatása? Lehet emiatt fog egyszer minden szétesni? És akkor csak gravitonból fog állni az egész univerzum? Egy olyan részecskéből, melynek nincs tömege, nincs nagysága sem (hiszen tömege sincs, tehát nagysága sincs), ami mindenen áthatol, és teljesen láthatatlan? Lehet, hogy mindent graviton alkot?
[Hehehe, ez jó :D Miért nem hat a gravitonra a gravitáció? (Ha a kígyó megharapja magát, meghal-e a mérgétől?
[amúgy: nem, a koba és a viperafélék immunisak a saját mérgükre. a pókok viszont nem, meg is tudják ölni vele egymást.])]
A gravitonok létezése lényegében a gravitációs mező kvantálása. A kvantálás azt jelenti, hogy egy mezőt felbontunk kisebb energiahordozó csomagokra (kvantumokra), amiket önmagukban vizsgálunk. Lényegében ez adja a kvantummechanika lényegét.
Például a foton az elektromágneses mező kvantált része.
A grav. mezőről tudjuk, hogy létezik, tehát a graviton létezésében nincs semmi fura.
miért nem használjuk máris? mert nincs olyan 'manifesztációja', mint mondjuk elektromágnesességnél a foton, amiről tudnánk. ez nem zárja ki, hogy ne létezhessenek, csak lehet hogy pl. olyan aprók, hogy nem tudjuk őket mérni.
A feltételezett gravitonok amúgy ún. virtuális részecskék, ami többek között azzal jár, hogy igenis haladnak gyorsabban a fénysebességnél, sőt megsérthetik az energiamegmaradást és az idő haladási irányát is. A virtuális részecskék nem szokatlan dolgok: szerepelnek például a mágnesesség magyarázatában is. (az elektromosságot a fotonok közvetítik, míg a mágnesességet VIRTUÁLIS fotonok.)
hogy mi a virtuális részecske?
egyszerűsítve:
a szabályos részecske egy hullám a mezőben.
a virtuális részecske olyan zavar a mezőben, amit mezők (és részecskéik) közötti kölcsönhatás vált ki.
De feltehetjük máshogy is a kérdést:
hat-e a gravitációra a gravitáció?
Ugye abszolút értelmes a kérdés: ha az erőhordozókat, mint a foton, befolyásolja a gravitáció, akkor a gravitont is, tehát a gravitáció hat-e saját magára?
A vicc az, hogy igen. A gravitáció energiával jár együtt, ami plusz tömeget ad, ami tovább növeli a gravitációt. Ez az öninterakció benne van a relativitáselméletben stressz energia tenzor néven.
Valójában ha öszehasonlítanád Maxwell egyenleteit az elektromágnesességről és EInsitein egyenleteit a gravitációról, azt találnád, hogy az utóbbiak nem lineáris differenciálegyenletek, pontosan azért, mert az öninterakció módosítja őket.
Hogy hogyan szökik meg a gravitáció a fekete lyukból: sehogy, nincs rá szüksége. A relativitás egy ún. lokális elmélet, ami azt jelenti, hogy az öszes erő, ami valamire hat, kiszámolható az őt közvetlenül körülvevő környezetből, magyarul folyamatosság van két egymásra ható dolog között, nem létezhet interakció a közbülső dolgok kizárásával. Tökmindegy, hogy a fekete lyuk belseje nem léphet semmivel kapcsolatba, mert a mezeje ugyanúgy kiszámolható a körülötte lévő mezőhatásokból, mielőtt a fekete lyuk belsejébe érnének. Nemtom ez így értelmes-e. Lehet pl. a lyuknak elektromágneses hatása, ami a széléről lép ki, csak egy adott ponton túl válik ez lehetetlenné.
Arra gondolj, hogy a grav. vay elektromágnesesség a térben végtelen kiterjedésű. Persze, fénysebességgel terjedhet csak, de a mező maga végtelen, tehát lehetséges, hogy egy külső része kommunikáljon, ha egy belső részéről már nem érkeznek részecskék, akkor is.
Jól mondom? :p
A graviton létezése nem bizonyított, csak elméletben létezik egyelőre.
de gondolj bele. Minden tömeggel rendelkező testnek van gravitációs ereje. Nemcsak a csillagoknak, bolygóknak hanem pl. egy közönséges golyóstollnak is. Vagyis a golyóstoll is vonza a Földet, nem csak a Föld a golyóstollat! De mivel a Földnek jóval nagyobb a tömege így ő nyert. Mindennek van gravitációs ereje ami atomokból áll. Meglepődnék ha pl. egy golyóstoll képes lenne energiatermelésre/kibocsátásra vagyis gravitonok kibocsátására.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!