A fekete lyukak idővel miért párolognak el?
Ha olyan nagy a gravitációs ereje, hogy még a leggyorsabb részecskéket sem engedi el maga mellől, akkor a saját anyagából hogyan tud kilökni részecskéket? Elméletileg nincs az a sebesség, amivel lehetséges egy tárgy elszabadulása az eseményhorizonton kívülre. Mégis, a fekete lyukból jön ki anyag, tehát van egy erő, ami legyőzi magának a fekete lyuknak az irdatlan nagy gravitációját. Ráadásul minél közelebb kerülünk a fekete lyukhoz, annál nagyobb a grav. erő, és vannak fekete lyukak, melyek eseményhorizontja magától a tömeggel rendelkező testtől olyan messze van, mint amekkora az egész Naprendszer. Tehát még 1 Naprendszernyi távolságból sem képes elszabadulni a fény, ellenben a test közvetlen közeléből, sőt, magából a testből (aminek köszöngető a grav. erő) képesek elszabadulni részecskék, anyagok, mely hatására a fekete lyuk "párolog". Mi az az erő, ami ezt a párolgási folyamatot elindítja a testben, és hogyan lehet akkora, hogy még az irdatlan nagy gravitációs erőt is legyőzze?
A másik ezzel kapcsolatos kérdésem, hogy milyen részecskék szabadulnak ki belőle? Fény nem lehet. Sőt, elméletileg semmilyen anyag sem. De mivel párolog, ezért magának a test anyagát alkotó részecskéknek kell elhagyniuk a testet. De vajon milyen formában? Általunk ismert részecskék formájában, vagy szimplán valamilyen energia formájában? Vagy a kilökött anyagok atomok is lehetnek?
Köszönöm a válaszokat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!