Egy fekete lyuk minél nagyobb tömegű, annál kisebb térfogatra zsugorodik össze?
Nem voltunk még fekete lyuk belsejében, szóval nehéz így...
Ugye minél nagyobb a gravitáció, annál nagyobb tömeget vonz be, amitől ügye megnő a tömege, viszont a gravitáció hatására a térfogata zsugorodik.
Erről nincs információnk. Sőt, még igazából hipotézisünk se.
Lehet, hogy nem tud jobban összetömörödni. Lehet, hogy léteznek az anyagnak még olyan szintjei, amit még matematikailag sem tudunk elképzelni. De lehet, hogy eléggé nagy energia hatására végtelenségig tud zsugorodni, egyre jobban megközelítve a nulla kiterjedést.
Nem tudni. Egyszer talán megtudjuk, de most még nem tudjuk :)
"minél nagyobb a gravitációja, annál nagyobb a részecskekibocsátása."
Tehát tulajdonképpen a fekete lyuk radioaktív? Hogyan tud részecskét kibocsájtani, ha a leggyorsabb részecske sem tudja elhagyni? :)
Mi az az erő, ami ilyen iszonyat nagy gravitációs erőből is képes "kilökni" a részecskéket a fekete lyukból? És egyáltalán milyen részecskék jönnek ki belőle, atomok nem lehetnek, hisz az egész test sokkal tömörebb mint egy atom.
Bocsi ha sokat kérdezek, de nagyon érdekel :)
"egy 1 méter átmérőjű fekete lyuk"
Nem tudni, van-e ilyen nagy.
A mai elképzelések szerint a fekete lyuk alapja 3 db. összekapcsolódott húr, ezek egy Planck-méretű gömböt alkotnak. Erre tapad rá az összes többi húr, ami valaha is beleesett - ezeknek viszont nincsen térbeli kiterjedése (csak síkbeli).
Tehát egy nagyobb tömegű fekete lyuk nem biztos, hogy nagyobb kiterjedésű is.
Az eseményhorizontja nagyobb, de ott nincs anyag.
Én úgy tudom(?), hogy a fekete lyuknak nincs kiterjedése, tehát pontszerű. (Vagy a Kerr-féle fekete lyuk két dimenziós.) Elvben van ugyan spinje, de ez kicsit mást jelent, mint a klasszikus fizika perdülete. Inkább a környező teret jellemzi.
De találtam is egy linket.
"All matter in a black hole is squeezed into a region of infinitely small volume, called the central singularity. "
Ami leírásokat a kutatók megadtak, tehát matematikailag megadható, az azért adható meg, mert nem szingularitásra vonatkoznak. Gömbszerű, ellipszoid, meg hasonló térrészekre vonatkoznak. A valóság viszont valószínűleg éppen hogy szinguláris matematikailag, tehát nem írható le. Legalábbis a folyamat előrejelzése ebbe az irányba visz.
De az tény, hogy biztosat még nem lehet mondani. Szóval kérdező, tedd fel újra a kérdést mondjuk 20 év múlva. :)
A valóságban éppen, hogy nem szokott lenni szingularitás.
A mi világunkban valószínűleg nem létezik a Planck-méretnél kisebb dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!