Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyek a matematika legelvonta...

Melyek a matematika legelvontabb, legbonyolultabb, "legfuturisztikusabb" témakörei? Magyarországon vannak helyek, ahol ezeket tanulni lehet?

Figyelt kérdés
2015. márc. 4. 22:36
1 2
 1/19 Hengerelőhereverem ***** válasza:
Mindenféle matematikát bárhol tanulhatsz. Elliptikus egyenletek és moduláris formák eléggé "egzotikus" terület amiről sem általános sem középiskolában nem hallasz. A modulo aritmetika is érdekes, új terület.
2015. márc. 4. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Fraktálgeometria. Folyadékáramlás-egyenletek. Idő- és dimenziófizika. Oké, sok az elméleti-fizika tárgyköre, de annál egzotikusabbat én nem tudok.
2015. márc. 4. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
Csoportelmélet
2015. márc. 5. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Nem a területtől függ, hogy mennyire bonyolult, hanem attól, hogy milyen mélységben tárgyalod. Bármelyik ágon elindulva találsz egy olyan problémakört, ami az emberiség jelenlegi tudása szerint a legbonyolultabb témakörök közé tartozik.

A legelvontabb, legbonyolultabb dolgokat nem úgy tanulod, hogy beülsz az órára és ott megtanítják, hanem úgy, hogy te magad kutatod. Magyarország nem tartozik a matematikai alapkutatásban élenjáró országok közé.


Napjainkban nagyon aktív kutatási terület pl. a Langlands-program. [link]

2015. márc. 5. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

A #4 válasszal csak egy mondaton vitatkoznék kissé. "Magyarország nem tartozik a matematikai alapkutatásban élenjáró országok közé".

Kis ország vagyunk, ha az élen járást hasonló adottságú országokkal hasonlítjuk, elmondható, hogy rendkívül rossz politikai helyzetünk ellenére jó helyen állunk. Talán ez az egyetlen, amelyhez elég az agy.

De ahogy ugyanitt elhangzott, a legbonyolultabbak egy terület nem ismert mélységei. Ide az alapok iskolai elsajátítása után tudományos műhelyekben, kollégák segítségével (beszélgetések), sok munkával és kitartással lehet eljutni. Közben az ember cikkeket ír és olvas, összevet, elgondolkodik összefüggéseken, és ha szerencséje van, sok mindent megérthet.

Két területet azért megemlítek, egyik nálunk is gyakorolt, másik kevésbé. A sztochasztikus matematikának egyes területeiről ma kezdik megérteni, mennyire használható e bonyolult világ nagyon összetett jelenségeinek megértéséhez. Ennek a világnak egyre fontosabb, hogy automatizmusok irányítsák egyes részterületeit. Nemcsak a robotok működése, hanem politikai mozgások, gazdasági összefüggések és hatások megértése, sőt emberi irányítása is azon múlik, hogy egyes (elsősorban diff.egyenletekkel leírható) szabályok működését méréseken át, majd az eredmények kiértékelésével miképpen befolyásolhatjuk. Ezzel a vezérlés (vagy irányítás)elmélet egyes ágai foglalkoznak. Ez a terület nálunk kevésbé "divatos".

2015. márc. 5. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
A pszichohistória matematikai alapjai ;)
2015. márc. 5. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Az analízist teheted a párnád alá.

Legbonyolultabb:

Parciális differenciálegyenletek.

Legfuturisztikusabb:

Modern informatika. Bár ez is elég nehéz.

Legelvontabb:

Absztrakt algebra.

2015. márc. 5. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
Válasz 4-estől az 5-ösnek: Attól nem leszek élvonalbeli súlylökő, ha azt mondom, hogy ahhoz képest, hogy milyen gyenge vagyok, nem is olyan rövid az a 2 méter, a dédmamám még rosszabbul csinálja.
2015. márc. 5. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
A modern 21. századi atomfizikában és kvantumfizikában milyen matematikai témakörök jöhetnek számításba? Gondolom a közönséges algebrának már nyoma sincs olyan maga szinten.
2015. márc. 5. 22:10
 10/19 anonim ***** válasza:

Pl. diffegyenletek, algebrai topológia (különös tekintettel a húrokra és a csomókra), Lie-algebrák, Hopf-algebrák, stb. (+elemi valós és komplex analízis, lineáris algebra, mértékelmélet...)

Mi az, hogy közönséges algebra?

2015. márc. 5. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!