Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell kiszámolni egy...

Vivi710 kérdése:

Hogyan kell kiszámolni egy másodfokú egyenlet szélsőértékét ábrázolás nélkül? GYORST VÁLASZT HA LEHET!

Figyelt kérdés
Szóval, odáig tudtam eljutni, hogy elvileg kell az x1,2, de innen hogyan tovább. KÉREM SEGÍTSETEK!!

2015. jan. 8. 21:04
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Itt fogalmi zavarok vannak, azt hiszem...


2 megoldás adódik a problémára:


1. Teljes négyzetté alakítjuk, például:


3x^2+6x+9 /első körben emeljük ki a főegyütthatót:


3*(x^2+2x+3)


Így most csak az x^2+2x+3 kifejezést kell csak teljes négyzetté alakítanunk. Ezt a következőképpen számoljuk;


tudjuk, hogy (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 (azonosság), azt kell kitalálnunk, hogy mi legyen az a és a b. A kifejezésünk első tagja x^2, ez csak akkor lehet, ha a zárójeles részben van x: (x+valami)^2. A valamit úgy kell meghatároznunk, hogy a kibontás után 2x kerüljön középre. Látható, hogy a zárójeles rész első tagja a, kibontás után viszont 2ab van, tehát b-t úgy kapjuk meg, ha osztunk 2*a-val, tehát a 2x-et el kell osztanunk 2x-szel: (2x)/(2x)=1, tehát a kifejezésünk:


(x+1)^2


Igen ám, de ha ezt kibontjuk, akkor a fenti képlet alapján, akkor x^2+2x+1-et kapunk, de nekünk x^2+2x+3-unk van, tehát még valamennyit hozzá kell adnunk ehhez, még hozzá 2-t, ezzel:


x^2+2x+3=(x+1)^2+2


Tehát az eredeti kifejezés átírva: =3*((x+1)^2+2)=3*(x+1)^2+6


Könnyen belátható, hogy 3*(x+1) értéke csak 0 lehet vagy pozitív, de mi a szélsőértéket keressük, tehát azt akarjuk, hogy ez 0 legyen, ez pedig x=-1 esetén fog teljesülni, és ott a függvény értéke (3*(-1+1)^2+6=6


Tehát ennek a függvénynek a szélsőértéke a (-1;6) pontban lesz. Ez pedig minimum lesz, mivel, mint már fentebb írtam, 3*(x+1)^2 értéke csak 0 vagy pozitív lehet, már ha pozitív, akkor pozitív+6>6, tehát tetszőleges x-re, ha x nem -1, a függvény értéke nagyobb lesz 6-nál.


(Ha a fő együttható pozitív, akkor mindig minimumot találunk, ha negatív, akkor maximumot, 0 definíció szerint nem lehet a fő együttható).


2. lehetőség (amit még esetleg tanítanak középszinten) az, amit már fentebb írtak; az biztos, hogy a szélsőérték egyenlő távolságra van a gyököktől, és ha ezeket a pontokat levetítíjük az x-tengelyre, akkor azt is láthatjuk, hogy pontosan x1 és x2 által meghatározott szakasz felezőpontjánál van. Ez azt jelenti, hogy az x=(x1+x2)/2 helyen találjuk a szélsőértéket, értékét pedig úgy kapjuk, ha behelyettesítjük az így kapott x-et a kifejezésbe.


Értelemszerűen, ha 2 gyök van, akkor összeadjuk őket és elosztjuk 2-vel, így kapjuk meg a szélsőérték x-helyét (amit beírunk, és megkapjuk az y-értékét), 1 gyök esetén maga a gyök lesz a hely (és értéke ekkor y=0 lesz), de ha nincs gyöke, akkor viszont bajban vagyunk, mert ha nincs gyök, akkor hogy a francba használhatnánk?


Ez csak látszólagosan baj, és bizonyos tekintetben ehhez már a komplex számok létezéséről kellene tudunk, de szerencsére ezt a "tudatlanságot" lefedi a Viéte-formula; ez kimondja, hogy ha csak a gyökök összegét (vagy szorzatát, de ez most nem kell nekünk) szeretnénk megadni, akkor azt az együtthatókból ki tudjuk számolni. A megoldóképlet alapján


x(1)=(-b+gyök())/(2a) (a belső gyökös részt direkt nem írom ki)


x(2)=(-b-gyök())/(2a)


Ha ezejket összeadjuk, akkor a gyökös rész kiesik, és marad:


x(1)+x(2)=(-2b)/(2a)=-b/a


A fenti módszert használva ezt még osztjuk 2-vel:


(x(1)+x(2))/2=-b/2a


Tehát, a fent megadott példa szélsőértékhelye -6/(2*3)=-1-nél van, ezt beírjuk a kifejezésbe:


3*(-1)^2+6*(-1)+9=3*1-6+9=3-6+9=6, tehát a (-1;6) pontban van a szélsőérték. Mivel a főegyüttható pozitív, ezért ez minimum lesz.


Ha ismerjük a Viéte-formulát, akkor nagyságrendekkel gyorsabban meg tudjuk határozni a szélsőértéket, mint a teljes négyzetté alakítással. Ez minden esetben használható, még akkor is, ha valójában nincs is gyök, mivel a komplex számok halmazán lenne megoldás, így az összegnek is van értelme (ami valós együtthatók esetén biztosan valós lesz, mint ahogyan azt a fenti levezetés is mutatja).


Egy harmadik lehetőség is van, amit már említettek, és ez a deriválás, viszont ez nem középszintű anyag, így ezt elég említés szintjén tudnod (vagy még úgy se).


Ha még ezek után kérdésed lenne, tedd fel bátran!

2015. jan. 8. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

"Ez a megoldása - de ez semmit nem mond a szélsőértékről. "


Még hogy nem mond?????


A parabola tengelyesen szimmetrikus, következésképpen ha van pl. két gyökünk, mint itt, akkor tuti, hogy a szélsőértéke a kettő között félúton van. Ha felfelé nyíló parabola, akkor minimum, ha lefelé nyíló, akkor minimum!

2015. jan. 9. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Na még egyszer: Ha felfelé nyíló parabola, akkor minimum, ha lefelé nyíló, akkor maximum!
2015. jan. 9. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Ha a ≠ 0, akkor az

a*x^2 + b*x + c

függvény szélsőértéke

c – b^2/(4*a).

2017. jan. 16. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!