Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Villamosmérnökök! Az egyetemen...

Villamosmérnökök! Az egyetemen tanult matekot milyen gyakorlati esetekben használjátok?

Figyelt kérdés

Olyan villamosmérnökök válaszát várom, akik pár évet már dolgoztak is ezen a területen (Nem pályakezdők v. még csak tanulják)


Leírnátok konkrét példákkal, hogy az egyetemen tanult felsőbb szintű matematikát milyen konkrét esetekben használjátok munkátok során?


Konkrét esetek/munkák/feladatok melyeket az egyetemi matek nélkül nem tudnátok megoldani.


Laikus vagyok, egyszerűen csak érdekel ez a terület.


Villamos energetika, távközlés, mikroelektronika, stb.



2014. aug. 21. 15:18
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
100%

Tegyük fel, hogy egy cég főnöke és egy villamosmérnök kimennek valahova helyszínre, ahol egy berendezéssel gond van. Módosítani kellene valamit, és a főnök azt mondja a mérnöknek, számoljon utána, megoldható-e elvileg, ill. milyen ajánlatot adjon a megrendelőnek. Van egy toll, papír, meg egy órányi idő. Ha a mérnök erre azt mondja, hogy számítógép és internet nélkül fogalma sincs, hogy kell kiszámolni, vajon meddig dolgozna még ott? :))


Persze, van olyan, hogy nem kell minden matematikai alap egy munkához, elég csak utánanézni, vagy praktikusan rutinból megcsinálni valamit, csak azt nem mérnöknek hívják, hanem szakmunkásnak. A szakmunkás tudja, hogyan csinálja meg, a mérnök azt is tudja, hogy miért úgy kell csinálni. A szakmunkásnak ha egy paramétert meg kell változtatni a jól ismert képletben, akkor lehet, hogy vakarja a fejét. A mérnök azért mérnök, hogy ilyenkor ne jöjjön zavarba.

2015. márc. 29. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
86%

A gond ott kezdődik, hogy a matekot túl nyersen adják le. Ez egy matematika egyetemen nem is lenne gond, de mérnökin bizony probléma lehet. Ennek természetesen az az oka, hogy tiszta elméleti tudással rendelkező matektanárok tanítanak a mérnöki karokon is. Én elvárnám, hogy tudjanak adni néhány valós példát, ami nem úgy kezdődik, hogy legyen f(x,y) egy mittomén milyen függvény. Egy mérnöknek a matek csupán egy eszköz és nem szórakozási lehetőség, mint egy matematikusnak aki boldogságát leli egy differenciál egyenletrendszer megoldásában. Nekem volt egy tanárom az egyetemen aki elvégezte a matematika egyetemet is és a mérnökit is...emelett még dolgozott is kb 10 évet. A hatalmas tudás kombinálva a tapasztalattal eszméletlenül jó tanárrá tette. A tanítás mellett még tanácsokkal is ellátott, elmondta, hogy mi nagyon fontos, esetleg mit nem használnak műszaki körökben bizonyos hátránya miatt...egyszóval roksztár volt :).

Mint mérnök neked nem kell tudnod komplikált integrálásokat és deriválásokat megoldani. Neked azt kell tudnod, hogy az integrálás területszámítást jelent, a deriválás pedig az érintő meredekségét. Ennyi, nem kell vágjad a deriválási képleteket (habár illik), ha érdekel utána nézel. Az a szégyen ha nem tudod mit kell csinálj ha egy függvény minimumát kell megkeresned. Lederiválhatsz kétezer függvényt tökéletesen ha magadtól nem tudsz rájönni, hogy mikor kell használj deriválást.

2015. márc. 29. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
9%

21-esnek.


Tegyük fel, hogy létezik olyan cég, ahol nem ismerik a számítógépet. Ja nem, ez hamis feltételezés, szóval amit írtál elvi hibás.

2015. márc. 30. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
#23, én igazat adok neki annyiban, hogy attól, hogy mindenhol van számítógép, még nem biztos, hogy tudjuk is használni a számítógépet az adott helyzetben. Vegyük azt, hogy van egy hatalmas, egész országot érintő katasztrófa, nincs áram, és valamit minél előbb meg kell javítani, különben több ezer ember hal meg, többek között te is. Akkor ott azért nem számolgathat az illető számítógéppel. Igaz, nálunk ez nem igen fordulhat elő (legalábbis nagyon remélem), de mondjuk japánban, ahol hatalmas földrengések, meg szökőárak vannak, ott lehet olyan katasztrófa, ahol a mérnököknek a modern technika vívmányai segítsége nélkül kell megoldaniuk problémákat. Márpedig azért mérnök az illető, hogy megoldja. Az a mérnök nem mérnök, aki egy gép segítségére van rászorulva a számításokhoz, vagy akármihez. A mérnöki munka több annál, minthogy számítógéppel számolgass, különben oda adhatnám a programot egy 16 éves srácnak is, és megmondhatnám neki, hogy tanulja meg, és számoljon ki vele ezt azt havi 300 ezer forintért. Ha olyan egyszerű lenne, mostanra mindenki mérnök lenne.
2015. ápr. 14. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:
67%

Tegyük fel, hogy az egyetemen tanultad pl a diff egyenletek megoldási módszereit. Nagyon jól vágtad. Harminc évig dolgozol a melóhelyen számítógépeket használva. Én megeszem a kalapom ha harminc év után még emlékszel az egyetemen tanultakra. Akkor már azt jelenti, hogy nem vagy jó mérnök? Ugye mekkora hülyeség?

Mint írtam már, egy mérnök NEM MATEMATIKUS. A mérnök csak használja a matekot. Értenie kell a műveletek lényegét, hogy mit eredményeznek. Engem mint mérnököt ha érdekel egy függvény maximuma, akkor tudnom kell, hogy deriválással lehet megoldani. A megoldáshoz kérhetek bárkitől segítséget.

Eléggé óvodás ez a nincs áram, számítógép, meghal mindenki szöveg. Ha annyira fontos hívnak matematikusokat. Ők csak egy függvényt látnak amelyet le tudnak deriválni akár többféleképpen is.

2015. ápr. 15. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:
93%

"Én megeszem a kalapom ha harminc év után még emlékszel az egyetemen tanultakra. Akkor már azt jelenti, hogy nem vagy jó mérnök? Ugye mekkora hülyeség? "


-Igen, de a jó mérnök valamikor tudta és értette. Ha el is felejti, tudja, hogy hol kell keresnie a megoldást, vagy milyen módszernek kéne utánanéznie.


-A rossz mérnök ezzel szemben soha nem is tudta és főleg nem értette és fogalma sincs, hogy hogyan kellene megoldani, vagy minek kéne utánanézni.


Érezzük a különbséget?

2015. ápr. 15. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:
8%

#26


Érezzük a különbséget, de a legfontosabb, hogy attól függetlenül, hogy valaki valaha tudta-e és értette-e, már nem tudja, és nem is feltétlenül érti, mivel elfelejtette, kijött a gyakorlatból, és a wolframalpha segít neki.


Hidd el, hogy a mindennapi mérnöki gyakorlatban, csak önmagában az elv, hogy "mi a derivált". Maximum ezt kell "érteni". Semmiféle láncszabály vagy improprius integrál nem fog szóba kerülni, főleg nem diff. egyenlet. Ez nem a mérnök feladatköre, hanem a matematikusé, akivel a mérnök konzultál.


Szóval azokkal értek egyet, akik azt hangsúlyozzák, hogy valaki lehet jó mérnök attól, hogy nem tudja és nem is érti már a matematikát. Ez van. Ez a tapasztalatom. A harmadik multicéget taposom.

2015. ápr. 16. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:
54%

"-Igen, de a jó mérnök valamikor tudta és értette. Ha el is felejti, tudja, hogy hol kell keresnie a megoldást, vagy milyen módszernek kéne utánanéznie. "


Erről beszélek én is...NEM TUDJA magától megoldani a feladatot ha kitör egy katasztrófa és nem lesznek számítógépek. Akármilyen jó mérnök, segítségre szorul, ami NEM SZÉGYEN. Hidd el, hogy hamarabb hívnak egy matematikust mintsem elmenjen a mérnök a könyvtárba és felidézze az egyetemen tanultakat, ha nincs áram vagy internet kapcsolat. Ezért mondtam, hogy hagyjuk már a bánatba az ilyen katasztrófa helyzeteket, ezzel a kisiskolában butítják a gyerekeket, hogy ne használjanak számológépeket a számításokhoz.

2015. ápr. 16. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
Na ma megtörtént...leállt az internet. Mindenki tett-vett de senki nem csinált igazán semmit, csupán vártunk amíg visszajön. Rájöttem, hogy hamarabb rúgnak ki valakit az internet szolgáltatótól mintsem egy mérnököt a cégtől.
2015. máj. 9. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
Én eddig sajnos csak 2 villamosipari technikumot végeztem el, mert érdekelt és még megyek majd levelezőn KVK-ra híradástechnikára, középsuliba sajnos kettes voltam mert "sza rtam bele", kettes voltam, szégyellem, szakközépbe meg sorba jött a sok matek, "sinus-cosinus:körfázis" vagy "pitagórász:meddő teljesítmény", digitális elektronika, pneumatika, már külön téma de ott is elég durván ott van a matek, vagy csak alapvető műszaki dolgokat vegyünk ott is elő jön pár dolgok. Kerülöm amúgy a matekot, de amennyi kell az kell.
2015. júl. 7. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!