Minden 0 valószínűségű esemény lehetetlen esemény?
Úgy tanultam, hogy igen. De ha Józsinak feleséget kell választania végtelen lány közül, aki közül pontosan 1-et marinak hívnak, mekkora valószínűséggel választja ki Marit? 0. De mivel valakit választ, így nem lehetetlen esemény, hogy Marit válassza. Mondhatnám annak a nevét is, akit végül választ.
Tehát végtelen lehetséges kimenetel van, melyek egyenlő valószínűséggel következnek be, de 1 biztosan bekövetkezik. 0 valószínűség, mégsem lehetetlen esemény.
Feltehetném geometriailag is a kérdést: Pisti egy nem 0 sugarú körben a belső pontok közül véletlenszerűen kiválaszt pontosan 1 pontot. Mekkora valószínűséggel választja ki a kör középpontját?
Válaszom: valség 0, mégsem lehetetlen az esemény, hiszen a középpont helyett írhatjuk azt a pontot is, melyet végül választ.
Konklúzió: nem minden 0 valószínűségű esemény lehetetlen esemény.
lehetséges buktatók: az első példában x feleség közül p=1/x valséggel választja ki Marit, x végtelen, p nem értelmezhető, limP(x tart végtelen)=0.
A második példában viszont t területet választ ki T területből, p=t/T t=0, T pozitív valós, így p=0 az esemény mégsem lehetetlen.
Egyetlen másik lehetőség: ha a számláló vagy a nevező nem pozitív valós véges szám, a valószínűség nem értelmezhető.
15/F szóval érdekelne ez a dolog, de nem biztos, hogy mindent értek, amit mondani fogtok. Reméljük. Köszönöm előre is.
Kedves 40-es.
A GEOMETRIAI példát olvassa el.
geometriai valószínűség: kedvező rész területe/teljes terület.
Itt a kedvező rész területe 0.
A másik példában értem, hogy lehet szívózni az 1/végtelen értelmezésével, de a geometriaiban nem lehet ellenvetés.
"ha Józsinak feleséget kell választania végtelen lány közül, aki közül pontosan 1-et marinak hívnak, mekkora valószínűséggel választja ki Marit?"
Erre a kérdésre így nem lehet válaszolni, mert nem mondtad meg, hogy hogyan választ. Lehet olyan procedúrát is elképzelni hogy 1 valószínűséggel választja Marit. Nem definiáltad a választás menetét.
Az egyik válaszolónak: a végtelem nem szám? És a nulla? És a negatív számok, és a komplex számok? Attól függ. Definició és elmélet kérdése.
A körös példa ugyanúgy indefiniált mert nem mondod meg, hogyan választ. Ez a jól ismert Bertrand-paradoxon esete, bármilyen érték kihozható a kérdezett valószínűségre.
" Akkor olyanokat már inkább ne is hozzunk fel, hogy ugyanannyi páros szám van, mint egész szám."
Ez egy nagyon jó példa. Aki ezt érti az érti mi az a végtelen. Mert úgy érzem volt itt olyan válaszoló aki nem is tudja igazából, hogy mi az a végtelen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!