Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy lehet megadni %-ban? Két...

Hogy lehet megadni %-ban? Két esemény történt egy nap alatt, az egyikről tudjuk, hogy 2 órakor. Hány % a valószínűsége, hogy ez az esemény történt korábban?

Figyelt kérdés
2013. szept. 25. 22:10
 1/7 BringaManó ***** válasza:
Szerintem annak, hogy a másik nem hamarabb történt 22(óra)/24(óra) a valószínűsége, és %-ban való megadáshoz meg kéne szorozni 100-zal, vagyis 22/24 * 100%-ra tippelek (=91,67%), de azért remléhetőleg még megerősít valaki. :-)
2013. szept. 25. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Én is erre tippelek, csak túl egyszerűnek tűnik. Vagy?
2013. szept. 25. 22:25
 3/7 anonim ***** válasza:
MÁrpedig ha az ismeretlen esemény a nap során egyenletes valószínűséggel törtétnhet bármikor, akkor 8,33% eséllyel történhet 2 óra előtt, és 91,67% eséllyel történhet utána.
2013. szept. 26. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:
És akkor 0% az esélye annak, hogy egyszerre történtek?...
2013. szept. 26. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem is túl egyszerű. Nem így volt a kérdés?

"Hogy lehet megadni %-ban? Két esemény történt egy nap alatt, az egyikről tudjuk, hogy 2 órakor LA-ben, helyi idő szerint.

Hány % a valószínűsége, hogy ez az esemény korábban történt, mint a másik Tokióban?

(A pesti órám szerint, ami dél óta 2 percenként 1 percet késik) :-)

2013. szept. 26. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#4


"És akkor 0% az esélye annak, hogy egyszerre történtek?..."


Igen jó a kérdés. A válasz: attól függ.


Ha az eseménynek van kiterjedlse az időben (mondjuk 1 másodperc), akkor nem 0 az esélye, hogy a két esemény részben átfed. Ha a részben átfedést egyszerre történésnek tekintjük, akkor ki lehet számolni ennek az esélyét.


ugyanígy, ha az időpontoknak van "kiterjedésük", akkor nem 0 annak az esélye, hogy két dolog egyszerre történjen. Például ha másodperces felbontásban nézzük, azaz minden időpont addig tart, míg a mutató ugrik egyet, akkor minden időpont 1 másodpercig tart, így a 2 óra is. Szintén ki lehet számolni, hogy mekkora eséllyel zajlik két esemény ezen egyetlen másodpercen belül.


Azonban ha egyik fenti feltétel sem áll fenn, akkor az a nehezen belátható helyzet áll elő, hogy minden időpont és minden esemény is pontszerű (pillanatszerű), azaz ahogy a pontnak a geometriában, úgy az eseménynek sincs kiterjedése. Azaz a kiterjedése végtelenül kicsi. Ekkor tehát annak esélye, hogy a többi (végtelenül sok) időpont közül pont ezt a végtelenül kicsit találjuk el, épp 0.


Most kezdjük el közelíteni az egyik eseménnyel a másik eseményt, és mondjuk azt, hogy valamikor 1 percen belül zajlik le a kettő. Az egy perc még mindig végtelen pillanatból áll, a célesemény még mindig végtelenül kicsi, tehát az esély marad 0. Ha ezt mondjuk, hogy 1 másodpercen belül zajlik, még mindig 0 az esély. Bármilyen értelmetlenül kicsi, atomórával kimérhetetlen időt is veszünk, az még mindig végtelen számú pillanatból fog állni, és azok közül kell eltalálni az egyik végtelenül kicsi pillanatot. Ennek esélye 0.

2013. szept. 26. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Igazából nem lehet ennyiből megmondani, ugyanis az események időpontjának, mint valószínűségi változónak (!!) az eloszlásáról nem tetszett nyilatkozni.
2013. okt. 21. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!