Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet (? ) egy esemény...

Hogyan lehet (? ) egy esemény valószínűségét kiszámolni?

Figyelt kérdés

A kérdésem kicsit hosszú és érdekes de egy matematikában jártas személy talán tud segíteni benne. Vegyünk egy példát (aki ismeri a Death Note-ból L.-t az tudja miről beszélek aki nem annak most példában levezetem) van egy ember nevezzük L.-nek , L. megtudja mondani bizonyos tényezőket figyelembe véve ,hogy mondjuk egy esemény bekövetkezésére hány % esély lehet kb. (1-3% közt van az esélye kevesebb mind 2% stb...) Ugye L. tényezőket vesz figyelemben és az alapján adja meg valahogyan az értékeket. Vegyünk egy egyszerű példát ,ami alapján megtudnánk ezt a rendszert fejteni:

Van egy utca, egyik ember nyugatról míg egy másik keletről halad egymás felé , mekkora annak az esélye (két átlag külsejű emberről (vélhetően átlag viselkedésű) van szó),hogy az egyik a másikat balról ,jobbról kerüli ki.

Ugye erre rávágnánk ,hogy 25% az esélye, de ez nem teljesen igaz mert van rá esély ,hogy egymásnak mennek ,kevés esély de végűlis ha mind a kettő abban reménykedik ,hogy a másik tér majd ki az egyik írányba akkor egymásnak mehetnek, na most például akkor ez lenne az 5 darab lehetséges (számitható) tényező (hozzá lehetne venni egy 6. is mint ami lenne a váratlan tényező (szívroham,elesik az egyik stb... de ugye az ismeretlen tényezőknek a legkevesebb az esélyük)

Na tehát ezzel a példával dolgozva ti melyik lehetséges kimenetelre hány százalékot adnátok és mi alapján?

Remélem érthető volt a kérdés, köszönöm.


2012. dec. 20. 10:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Ezt te sehogy nem fogod kiszámolni. Ez nem úgy megy, hogy leülsz a papír elé számolsz-számolsz és kijön.


Igen azt lehet, hogy hasadra csapsz és leírsz 6 számot, aminek az összege 1. (100%) Csak én nem látom ennek különösebben sok értelmét.


Amit lehetne itt csinálni, hogy empirikus kísérleteket végezni, és megnézni, hogy általában merre kerülünk ki másokat. Mondjuk felállítani egy kamerát egy utcában, aztán utólag kielemezni az adatokat.


Mondanom se kell, hogy elég sok időbe telne, de ennek már van értelme. És ebből az is kijön, hogy hányszor mennek egymásnak az emberek stb.

További adatokból kihozható, hogy mennyi az esélye, hogy nem érik el egymást, mert az egyik összeesik ilyesmi. (Persze ez elég kicsi lesz, így akár el is hagyható ez a rész.)

2012. dec. 20. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Igen, én is arra gondoltam ,hogy csak előzetes statisztikák alapján lehet %-ot megadni,de gondoltam még nem írom le hátha látok valami okos írást :) Köszi a választ, még várok azért...
2012. dec. 20. 12:01
 3/3 anonim ***** válasza:
A valószínűségszámítás a matematika része, egzakt tudomány. Viszont valós életbeli példákat csak akkor lehet jellemezni vele, ha minden adatod megvan. Itt közel sincs, ergo hasraütésszerű.
2012. dec. 20. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!