Minden 0 valószínűségű esemény lehetetlen esemény?
Úgy tanultam, hogy igen. De ha Józsinak feleséget kell választania végtelen lány közül, aki közül pontosan 1-et marinak hívnak, mekkora valószínűséggel választja ki Marit? 0. De mivel valakit választ, így nem lehetetlen esemény, hogy Marit válassza. Mondhatnám annak a nevét is, akit végül választ.
Tehát végtelen lehetséges kimenetel van, melyek egyenlő valószínűséggel következnek be, de 1 biztosan bekövetkezik. 0 valószínűség, mégsem lehetetlen esemény.
Feltehetném geometriailag is a kérdést: Pisti egy nem 0 sugarú körben a belső pontok közül véletlenszerűen kiválaszt pontosan 1 pontot. Mekkora valószínűséggel választja ki a kör középpontját?
Válaszom: valség 0, mégsem lehetetlen az esemény, hiszen a középpont helyett írhatjuk azt a pontot is, melyet végül választ.
Konklúzió: nem minden 0 valószínűségű esemény lehetetlen esemény.
lehetséges buktatók: az első példában x feleség közül p=1/x valséggel választja ki Marit, x végtelen, p nem értelmezhető, limP(x tart végtelen)=0.
A második példában viszont t területet választ ki T területből, p=t/T t=0, T pozitív valós, így p=0 az esemény mégsem lehetetlen.
Egyetlen másik lehetőség: ha a számláló vagy a nevező nem pozitív valós véges szám, a valószínűség nem értelmezhető.
15/F szóval érdekelne ez a dolog, de nem biztos, hogy mindent értek, amit mondani fogtok. Reméljük. Köszönöm előre is.
Látom jó kis vita lett itt.
A geometriai értelmezésben a számláló a 0, a nevező pozitív valós (a geometriai valség fogalmát nézze át, aki nem hiszi), tehát a valség 0, mégis kiválasztjuk a pontot. Ezzel egyértelmű, hogy nem minden 0 valségű esemény lehetetlen esemény.
Az a válaszoló, aki "nem hisz" a komplex számokban, az gondolom abban sem "hisz", hogy minden harmadfokú egyenlet megoldható. "Nem hisz" röhej
@32: Például minek mond ellent a komplex számok létezése? Minek mond ellent a határérték? Minek mond ellent a 0 valószínűség? Tudod, ezeket pont azért találták ki, hogy bizonyos dolgokat meg tudjanak magyarázni. A "nem hiszek" kitételedből két dolog nagyon látszik:
1; Nem értesz a matematikához.
2; Hinni ostobaság.
Elhangzott már a valószínűségi mérték fogalma? Amely szerint összeintegrálva a teljes eseményteret 1-et kapunk?
A fenti geometriai példában ez a mérték a kétdimenziós területmérték. Ezzel mérve egy pont területe nulla, azaz az általa jelölt esemény valószínűsége is nulla, de nem lehetetlen. A lehetetlen esemény az, amelyik soha nem következik be.
Csak nem bír a kedves válaszoló leszakadni az 1/végtelenről.
A másik értelmezésben már 0/1 a valség, vagyis 0! Nem 1-et osztunk végtelennel, hanem 0-t osztunk el egy valós számmal! Ezt kéne megérteni.
Másrészt: a fizikában egyes testek tömege és egyéb tulajdonsága komplex szám mértékű. Innentől nem hitkérdés, nem fikció, hanem a megfogható valóság a komplex számok létezése.
Másik példám a harmadfokú egyenlet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!