Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kati egy olyan gombot varr...

Kati egy olyan gombot varr fel a kabátjára, melyen négy lyuk van, egy négyzet négy csúcsában vannak a lyukak?

Figyelt kérdés
A cérnát a lyukakon átbújtatva újra és újra a cérna különböző mintákat hozhat létre a gombot szemből nézve. Hányféle mintát láthatunk a varrás után, ha a gomb felvarrásához az szükséges, hogy minimum két lyukat használjunk?

2013. okt. 9. 21:23
 1/10 anonim ***** válasza:
Hat.
2013. okt. 9. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Erre biztos van valamiféle okos képlet, amit nem ismerek; de rajzolgattam, és így nekem 47 jött ki... :O
2013. okt. 9. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 2xSü ***** válasza:

Ugye elsőre azt kell tisztázni, hogy vannak egybevágó, szimmetrikus alakzatok. Ezeket általában egy mintának tekintjük.


4 lyuk van, ez 6 különböző párosítást jelent. Ha minden lyuk mindegyikkel össze van kötve, akkor két átlót és a négyzet négy oldalát jelenti.


Célszerűen nézzük meg, hogy különböző darabszámú vonalakkal mik jöhetnek ki.


0 vonal: Ez ugye nem lehet, hiszen a gomb leesne.


1 vonal: Vagy két egymással szomszédos lyukat köt össze (_), vagy két egymással átellenest (/)


2 vonal:

- 2 oldalvonal: esetén vagy közös lyukkal (L), vagy két párhuzamos oldal (=)

- 1 oldal + 1 átló: Csak egyféle megoldás van (∠)

- Két átló: Csak egyféle megoldás van (X)


3 vonal:

- 3 oldal: Egyféle megoldás (⊔)

- 2 oldal + 1 átló:

--- 2 merőleges oldal és a közös pontból kiinduló átló (L és / kombinációja).

--- 2 merőleges oldal és nem a közös pontból kiinduló átló (háromszög: ⊿)

--- 2 párhuzamos oldal és egy átló (Z)

- 1 oldal + 2 átló: Egyféle megoldás van (⋉)


4 vonal:

- 4 oldal: négyzet

- 3 oldal + 1 átló: Ebből is csak egyféle megoldás van, a többi szimmetrikus vele

- 2 oldal + 2 átló: Kétféle van, aszerint, hogy a két oldal merőleges, vagy párhuzamos. (Az egyik ⋈, a másik L és X kombinációja)


5 vonal:

Itt már érdemes fordítva gondolkodni. Vagy egy oldal hiányzik a tele varráshoz képest, vagy egy átló. (Négyzet + / vagy ⊔ + X)


6 vonal: tele varrás (⊠)


Ez ha jól számolom 2+4+5+4+2+1 = 18 különböző minta.

2013. okt. 10. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ez egy egyszerű négycsúcsú gráf. Ha minden élet behúzunk, hat élet kapunk, ezek közül kell eldönteni, hogy melyik él szerepel a mintában, és melyik nem. Minden élről eldöntjük, hogy szerepel-e, ez 2 a hatodikon, vagyis 64.


Van egy nagyon hasonló feladat:

Lehetséges-e, hogy Magyarországon minden embernek más fogai hiányoznak, vagyis nincs két ember, akiknek egyforma a fogsoruk. Az az érdekes, hogy lehetséges, 2 a harminckettediken a megoldás.

2013. okt. 10. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Ja bocs, csak 63, mert ebben az is benne volt, amikor egyáltalán nincs varrás.
2013. okt. 10. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Én is gráfra gyanakodtam először, de a számolást akkor sem tudtam volna. (Azt még mindig nem értem, hogy miért úgy, ahogy...)

Úgyhogy megint elkezdtem rajzolgatni, kicsit figyelmesebben, és meglett 62 minta; ez egyfelől jó, mert több, mint éjszaka volt; másfelől bosszantó, mert 1 még hiányzott... (Feltételezve, hogy valóban a 63 a jó megoldás.) Már azon gondolkodtam, hogy feltöltöm a rajzot, hogy nézze meg valaki... :D

De aztán inkább átnéztem Süsü válaszát, hátha megtalálom a hiányzó mintát, és tényleg: a szimpla X-et hagytam ki. :)

És úgy elképzeltem, hogy éjszaka néhányan vadul mintákat rajzolgatunk vagy számolgatunk, okoskodunk; pont mint egy osztályban, csak nem egy helyen vagyunk, és nincs tanár, aki megmondja, melyik a jó megoldás. :D

2013. okt. 10. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 2xSü ***** válasza:

#5: Ez igaz, ha az egybevágó mintákat külön mintaként kezeljük, tehát azt mondjuk, hogy a következő két minta különböző: ⋉ ⋊

Ezek azonos minták, vagy négy különböző mintáról van szó? ⊔ ⊏ ⊓ ⊐


Illetve még itt is kérdés, hogy csak az elforgatással kapott minták egyezőek-e – azaz az mindegy, hogy honnan nézzük –, vagy a tengelyszimmetrikusok is azonos mintának számítanak-e? (Azaz a N minta azonos-e a И mintával, vagy sem?)


Ez kérdés, ezt a feladat pontosításával lehet csak eldönteni. Ha ezek különböző minták, akkor a te válaszod a helyes. Ha ezek egyező minták, akkor viszont az én válaszom helyes (hacsak nem rontottam el valahol).

2013. okt. 10. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ha az egybevágó mjnták egynek számítanak, akkor meg a gráf fokszámait kell sorbarakni.
2013. okt. 11. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 2xSü ***** válasza:
Hmm... Fokszámok. És mi a helyzet a = és az X alakkal? Mindkét gráf csúcsainak fokszáma azonos (1). Vagy a ⋈ és a négyzet alakkal? (Bár, ha a középpontot is csúcsnak veszem, akkor már van különbség, de a csúcsnak ugye nem lehet pl. páratlan fokszáma, illetve… Át kellene még gondolnom.) Nem vagyok túl jó gráfelméletből, jól jönne egy bővebb leírás.
2013. okt. 11. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ez igaz, fokszámok se jók.
2013. okt. 12. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!