Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom kiszámolni a...

Lynxpapa kérdése:

Hogyan tudom kiszámolni a kérdőjeles szöget?

Figyelt kérdés

Sziasztok,

A következő háromszöggel kapcsolatban van egy kérdés. Ha ismerem két befogóját, de nem ismerem, egyik szögét se hogyan lehet kiszámolni a kérdéses szöget?

Kép: [link]

Segítségeteket Köszönöm!



2013. szept. 11. 20:20
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
ebből a két adatból nem lehet meghatározni a szöget teljesen mindegy hogy a mértékegység micsoda.
2013. szept. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

Úgy látom akkor ez így megoldhatatlan :(

A kérdéses szög biztosan nem derékszög és több adatom nincs :(

A feladathoz hozzátartozik hogy ez egy nc kontúr részlet. A géppel le tudom járatni ezeket a hosszokat úgy hogy hasonlítson a rajzhoz, de pont nem lesz ua. és a mérnök nem túl együttműködő :(

2013. szept. 11. 22:18
 13/16 anonim ***** válasza:
0<alfa<180 fok ha mindenáron megoldást szeretnél kicsikarni belőlünk. ez is egyfajta megoldás csak nem konkrét érték hanem egy intervallum.
2013. szept. 11. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:
Pont erre gondoltam hogy a rajzon megmérem egy szögmérővel kerekítem egy nevezetes fokra és kész. Elvileg nem illeszkedik sehova...
2013. szept. 11. 22:29
 15/16 anonim ***** válasza:

OMDG!…


A matematikusokat nem érdeklik a mértékegységek, a matematika nem természettudomány. Az igaz, hogy a mértékegységeket már azelőtt elkezdik oktatni, hogy lenne a gyerekeknek fizikaórájuk, és igazuk van abban, hogy ezt matekórán csinálják, de ennek nem sok köze van a matekhoz. A mértékegységek azért kellenek, hogy kényelmesen tudjunk beszélni a minket körülvevő világ méreteiről. Nem véletlenül olyan mértékegységek vannak, mint a hüvelyk, hiszen mindenkinek van hüvelykujja, mint a méter, ami egységes, és nagyságrendileg a mi mérettartományunkba esik, vagy mint a parszek, amiben a csillagok parallaxisának ívpercekben mért értékét ismerve egyből megmondhatjuk a távolságukat. A Planck-egységek abból a szempontból kényelmesek, hogy nincs mértékegységük, nézzetek utána ( [link] ). Az én sulimban amúgy fizikaórán már egy mértékegység elhagyásáért is 1-es járt.


> "A mértékegység elvben nem számít." Csak akkor nem, ha feltételezzük, hogy a megadott mérőszámok ugyanazon mértékegységben vannak megadva. De ha pl. a 35 az cm, a 40 meg mm, akkor igenis számít.


Mindkét mérőszám mögött ugyanaz a mértékegység van megadva. Semmi. A matematikusnak ilyen nem kell. (Ha elég ügyes, és szereti az agyament számokat, vagy nem kellenek neki konkrét számok, akkor a fizikusnak se kell)


Na, válaszok:

>„Az egyik oldal 40 egység a másik 35. Ebben az esetben se lehet a szöget kiszámolni? Magasság vagy bármi háromszög hasonlósággal?”


Ha megadod valamelyik magasságát a háromszögnek, akkor már ki lehet számolni, de ebből a két adatból még nem tudsz semmit, mert HÁROMszög. Szóval nem.


> Egyébként csak kötözködésképpen: lehet-e úgy bármiféle mértékegységet bigyeszteni a két mérőszám mögé, hogy egyértelműen megállapítható legyen a kérdéses szög? (Persze így feltételezve, hogy nem befogókról van szó.)


Nem. Lásd fentebb. Amúgy ezzel mibe akarsz belekötni?


> Tételezzük fel hogy a kérdéses mértékegység mm. Tételezzük fel hogy mind a két mérőszám mm-re vonatkozik. Ebben az esetben van bármiféle mód arra hogy kiszámoljam a kérdéses szöget?


Nincs. Nincs. Nincs.


> Próbáltam programmal szerkeszteni de szerintem „végtelen” a lehetőség mivel a harmadik oldal (aminek nincs mérőszáma)ismeretlen így kb olyan mint egy „gumiszalag”.


Akkor azt is látod, hogy miért nem megy.


> A feladathoz hozzátartozik hogy ez egy nc kontúr részlet.


Mi az az „nc kontúr”?


> A géppel le tudom járatni ezeket a hosszokat úgy hogy hasonlítson a rajzhoz, de pont nem lesz ua.


Ha van rajz, akkor miért nem mérsz rajta? Szögmérő, vonalzó? Amúgy akármilyen ügyes vagy, és akármilyen pontosan mérsz, meg akármilyen együttműködő a mérnök, ilyen méréseknél mindig lesz valamekkora hiba. Szóval 100% pontossággal nem tudod majd megmondani, mivel a 35 és a 40 is mért értékek – na, mivel most már a való világról van szó, tényleg kellenének a mértékegységek, eddig azt hittem, hogy ez egy matekfeladat –, ezért nekik is van hibájuk.


> Pont erre gondoltam hogy a rajzon megmérem egy szögmérővel kerekítem egy nevezetes fokra és kész. Elvileg nem illeszkedik sehova...


Nem is kell, hogy illeszkedjen. Ne idealizálj, ez nem matematika! Sosem fogsz pontosan gömbölyű golyót csiszolni, és sosem lesz pontosan 0 egy autó kormányának a holtjátéka.

2013. szept. 11. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.

A kontúrt közben elkészítettem.

Tűréseink vannak abba kell beleférni. Ha nincs akkor is van általános tűrés.

Igen látom mi a probléma ha szerkeszteni próbálom :)

Sokat segítséget kaptam és sok jó választ. KÖSZÖNÖM!!!!!

2013. szept. 11. 22:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!