Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehet a nap körül hintamanőver...

Lehet a nap körül hintamanővert csinálni? (Trolloknak kívül tágasabb! )

Figyelt kérdés
2013. aug. 29. 16:54
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
Már megint ez a fa­s­zság...
2013. aug. 30. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 Wadmalac ***** válasza:
100%

#18:

A Nap körüli hintamanőver Naprendszeren belül nem is hasznos. Másik topicban ki volt fejtve, de zippelve idenyomom, hogy ne kelljen keresni.

Hintamanővert úgy érdemes csinálni, hogy a használt égitest pályasebességéből lopsz hozzá a saját tempódhoz. Persze ehhez valamilyen mértékben a pályairányban kell távoznod. Ezzel az égitest pályasebességéből elveszel valamennyit, de a tömegeitek arányában, tehát mondjuk egy pár tonnás űrhajóval sokezerszer, tán sokmilliószor ismételni kellene, hogy bármi mérhető pályamódosulást okozzon egy bolygón.

Az, hogy mennyit tudsz lopni a pályasebességből és hozzáadni a tiedhez, az sok dologtól függ. Számít természetesen a bolygó pályasebessége, tömege, az, hogy mennyire mész közel a bolygóhoz (jó közel kell, de a sűrűbb légkörig nem érdemes, mert az lassít), meg az, hogy mennyire lesz közel a távozási pályád a bolygópálya irányához. Állati lényeges az érkezési sebességed, mert ha a bolygón érvényes szökési sebesség sokszorosával jössz, a pályádon csak minimális módosítást tudsz elérni, akkor meg a gyorsítási lehetőség csak a bolygópálya irányú sebességösszetevő (lásd vektorok felbontása több összetevőre) lesz hasznos sebességnövelés szempontjából.


Na, kb. ilyen válasz jár a NORMÁLIS kérdezőnek. Hogy csak lásd, itt nem trollverseny van, csak vannak olyan jelenlévők az oldalon ,akiknek NEM ÉRDEMES normálisan válaszolni.

2013. aug. 30. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 Wadmalac ***** válasza:

"Komolyan gondoltátok hogy egy több száz éves űrprogramot neki egyedül kell megtervezzni?"

:D Ilyenről szó sem volt, olvasd el mélyebben. Próbáltuk megértetni, miért nem gazdaságos és megvalósítható a terve, de falrahányt borsó volt. Ő próbált sokszáz éves űrprogramot tervezni és nem volt hajlandó megérteni, hogy anyagi és épp szükséges időigény miatt nem érdemes foglalkozni az ötletével.

2013. aug. 30. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
Nem is ő próbált ilyent tervezni. Többször leírta hogy ezt már rég megtervezte valami szakértő s bele is kezdtek a megvalósításba.
2013. aug. 30. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:

A hintamanővert meg is valósították, a Voyagerek valóban ezen a módon nyertek sebességet a Naprendszer elhagyásához. Az az ötlet, amit ő erőltetett, és ami felhasználta volna a hintamanőverezést a későbbi esetleges bolygók közti utazásokhoz, az nem megvalósítható. De ezt nem volt hajlandó belátni, hiába magyaráztuk neki.


Olyan ez, mintha repülővel való utazást akarná erőltetni a szomszéd faluba cigié átugráshoz. A hintamanőver nem erre való.

2013. aug. 30. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:

Mert érvek helyett személyeskedéssel próbáltátok győzködni. Ez nem hiteles. S ott van ellenpéldának a szakértő terve...


Ráadásul az űrkompos ellenérv is sántít egy ponton de a hangulat miatt ami kialakult erre már nem is tértetek ki: Nem kell az űrkompnak külön megfordulnia. Erre ráér az anyaűrhajóval együtt, kivéve ha leszáll valamelyik útbaejtett bolygón - szintén minimális energiával levegőfékezéssel ahogy addig is tették. Ezzel a szervezéssel nem vesz kárba az üzemanyag. És ép az a lényege, manapság nem a navigálás az igazi probléma egy űrhajóval, ezt már réges régen megoldották. Hanem a létfenntartó rendszer. Ez a gyenge pont. És ép ezt igyekszik ez a tervezet megoldani.

2013. aug. 30. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:

Igazából ő nem volt képes felfogni, hogy fölösleges a hintamanővert belekeverni a dolgokba. Nincs helye a Naprendszeren belüli űrutazások kivitelezéséhez szükséges elemek között.


Eleve, ha a szomszédos bolygókra akarunk eljutni, akkor felesleges. Miért menjen egy űrhajó 10 évet a Jupiterig, hogy ott jó nagy sebességet lopva a Jupitertől, elinduljon vissza még 8 éves útjára a Vénusz felé, ha közben a "hagyományos" módon fél év alatt el lehet jutni a Vénuszig? Vagy ugyanez a Marsig vagy a Merkúrig? (Nem beszélve arról, hogy a Jupiterig való eljutáshoz is fel kell gyorsítani az űrhajót a második kozmikus sebességre hagyományos módon, hogy legyőzze a Föld gravitációját, az ehhez szükséges energiamennyiség meg már elegendő ahhoz is, hogy a belső bolygókat elérjük további gyorsítások nélkül is.) Fölösleges. Hiába szerzünk mondjuk 60 km/s sebességet egy ilyen hintamanővernél, ha utána az űrkompot kell felgyorsítani-lelassítani minduntalan erre a 60 km/s sebességre a szükséges 20-30 km/s sebességről (célbolygótól függően). Ez minimum 30 km/s sebességkülönbség, ez óriási sebesség! Egy ekkora sebességkülönbséggel száguldó objektumhoz legalább olyan hatalmas technikai kihívás csatlakoztatni egy űrkompot, mintha csak simán 30 km/s sebességgel akarnánk megtenni a két bolygó közti utat, ha nem nagyobb. Tehát a hintamanőver egyrészt fölöslegesen bonyolítja a leendő űrutazásokat, másrészt legalább akkora technikai akadályokat vet fel, mint amiket a segítségével akarunk áthidalni. Vagyis nem nyerünk vele semmit.


De tegyük fel, hogy csinálunk egy ilyen űrhajót. Elindítjuk innen a Földről, megcélozzuk vele a Jupitert. Szert tesz egy kb. 60 km/s sebességre, és jön vissza a Vénusz felé. A vénusziak felszállnak az űrkompjukra, azzal felgyorsulnak a 60 km/s sebességre, hogy át tudjanak szállni az űrhajóra. Át is szállnak - és utána mi lesz? Mert annak, hogy pont a megfelelő irányba (mondjuk a Föld felé) tart éppen a száguldó űrhajó mozgása, elég kevés az esély. Ráadásul még szinte fel sem szálltak az űrkomppal az űrhajóra, már szállhatnak is vissza, hogy legyen idejük emberi körülmények között elveszíteni azt a tetemes sebességkülönbséget, amit el kell ahhoz, hogy le tudjanak majd szállni a Földön.


Ráadásul mindenképpen teljes 180 fokos fordulatot kell csinálnia az űrhajónak minden forduló után, különben csak simán áthasítana a Naprendszeren, és sosem látnánk többé. Ehhez pedig komoly energiabefektetésre van szükség, tehát amit nyertünk a vámon a Jupiternél, azt elveszítjük a réven valahol máshol. 30 km/s a Föld Nap körüli keringésének sebessége, 40-45 km/s már elég ahhoz, hogy elhagyja a Naprendszert. Tehát a szerzett 60 km/s sebességet minden forduló után le kell redukálni erre a max. 40 km/s sebességre, különben az űrhajónk egyszerűen elhagyja a Naprendszert, és kilép a csillagközi térbe.


De ezeket a dolgokat annyira bonyolult dolog végiggondolni, hogy a kérdezőnek túl sok volt, így csak a magáét fújta, hogy de a hintamanőver a császárság és azzal minden megoldható. Azt még ő sem tudta hogy hogyan, de a hintamanőver számára a Bölcsek kövével egyenlő, az mindenre gyógyír a Naprendszeren belüli űrutazásban. Legalábbis így adta elő a dolgot. A másik pedig, hogy hiába kértünk tőle linket arról, hogy hol olvasta ezt a sületlenséget, egyetlen egyet sem volt képes mutatni - így akkor egy kitalált, légből kapott dologgal mi mit kezdjünk? Miért mi bizonygassuk hogy lehetetlen? Neki kellene érvet hoznia az mellett, hogy miért lehetséges. De ezt sem tudta megtenni, inkább hozzáfogott személyeskedni (igen, ő, nem mi!), meg burkoltan lehülyézni mindenkit, aki szerint a hintamanőver nem alkalmas a Naprendszeren belüli bolygóközi utazások lebonyolítására.


Nézd csak meg, az 5. oldalig egész normálisan tudtunk értekezni a problémáról. Ott közölt egy olyan pályamanőver-sorozatot, amelyet nem lehetséges megvalósítani. Miután ezt közöltük vele, elkezdődött részéről a személyeskedés, miközben a válaszolóktól ilyenre addig nem volt példa. Aztán elkezdett mindenféle olyan dolgot is belekeverni a történetbe, aminek a világon semmi köze sincs az őáltala kitalált manőveresdihez (pl. holdkomp), már mindenkit "lehülyézett", aztán még neki állt utána feljebb, ha e végett a válaszolók is nemtetszésüket fejezték ki. Linket képtelen volt adni (egyet sem a 170 oldalon keresztül, pedig több alkalommal is kérve lett), de a válaszolók azért keresgéljék csak bőszen, hogy hol olvasott ő ilyen sületlenségeket.


Szóval nem csak az ötletével, de a hozzáállásával is komoly gondok voltak, talán ezért is kapta azt az utolsó 5-8 oldalt a kérdésébe.

2013. aug. 31. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:

Csakhogy nem az ő ötlete volt...


De nem csak egy az egy mondatod valótlan sok minden más is ebben az utolsó írásodban, olyasmiket "idézel" amik nem hangzottak el, valamint olyan adatokat tekintesz ténynek amik téves következtetéseid. De tekintettel arra hogyan viselkedtek azzal aki a véleményeteknek ellentmond, inkább nem mondok semmit.

További jó válaszolgatást.

2013. aug. 31. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:

12:21


Következő:


Mikor elindul a Jupiterre az űrállomás, el kell inditani egyuttal a Vénuszhoz egy másikat. az 2-3 hintamanővert végrehajt a korábban leirt módón s visszamegy a Marshoz immár felgyorsitva de nem annyira mint a Jupiteres. Így ebbe be lehet még dokkolni a Marsról. Ezután ez is csinál egy hintamanűvert a mars körül s ezzel újra beáll a föld fele s még gyorsit is. Egyuttal megjön a Jupiterről a supergyors amire immár átdokkolhat vagy akár bele is dokkolhat a dokkolt közép űrálomás a nagyba űrkompótostúl.

Természetesen a Földnél már balhé lesz, jobb elöbb elmenni a Vénuszra hintamanőverrel kombinált levegőfékezéshez.

2013. szept. 2. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 Wadmalac ***** válasza:

A másik: az egészet üzemanyag- és pénzspórolási okokra alapozta, aztán meg arról írt, hogy küldjünk fel rengeteg űrhajót, amiből valamelyik majd mindig pont jókor jön. Hol itt a gazdaságosság? És hiába van sok hajóm, ha az ideális "ablak" egy többolygós hintamanőverhez csak 150 év múlva áll elő.

Az elv, amit leírt, elvként működőképes, de egyáltalán nem gazdaságos és az időszükséglete miatt sem megvalósítható.

Lehet hivatkozni valami tudós elmére, aki valamikor kitalált ilyet, de az nem jelenti, hogy meg is lehet valósítani.

2013. szept. 3. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!