Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy müködik ez, ha az űrben...

Hogy müködik ez, ha az űrben 1 másodpercet utazok fénysebességel akkor a földön addig több év is eltelhet?

Figyelt kérdés
a földön leegyszerûsítve kisebb mèrtèkben hol figyelhetõ meg ez a jelensèg ?

2013. máj. 21. 17:10
 1/4 anonim ***** válasza:

Ekég nehéza relativitáselméletet röviden megmagyarázni.

A jelenséghez az is kell, hogy az űrhajó gyorsítson, meg lassítson.

A kozmikus sugárzásból származó müonok áthatolnak a légkörön, de a földi gyorsítókban keletkezettek elbomlanak ugyanannyi földi idő alatt.

2013. máj. 21. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A kérdést szigorúan véve a vázolt helyzet nem lehetséges, mert a fénynek (fotonnak) nincs nyugalmi rendszere, azaz nem lehet "felülni rá". De elvben tetszőleges mértékben meg lehet közelíteni a fénysebességet, és ekkor a száguldó megfigyelő azt tapasztalja, hogy hozzá képest itt a Földön annál lassabban telik az idő, minél jobban megközelíti a fénysebességet. Ez a megfigyelés azonban szimmetrikus: a földi megfigyelő is azt látja, hogy az űrhajós ideje telik lassabban. Ahhoz, hogy a végén a találkozáskor az órákat összehasonlítva mégis a Földön teljen lassabban az idő, a szimmetriát meg kell bontani úgy, ahogy azt az ikerparadoxon nevű jelenségnél szokás: az űrhajósnak vissza kell fordulnia, és az utazási sebességétől és a visszafordulás távolságától függően alakul ki az ő sajátideje és a földi megfigyelők sajátideje közti különbség.
2013. máj. 21. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Shai-Hulud ***** válasza:

A fenti két válasz nagyon jól leírja a jelenséget - sajnos nem annyira egyszerű dolog a relativitás... :-)


A Földön ez a jelenség mindennap több milliószor tapasztalható a CERN-ben, az LHC-ban, ott gyakorlatilag folyamatosan zajlanak az ütköztetések. Kimutatható, hogy a néhány ezredmásodpercig létező elemi részecskék akár pár másodpercig is létezhetnek, mivel a sebességük nagyon megközelíti a fénysebességet.

De sajnos hasonló jelenségeket a minket körülvevő világban nem tapasztalhatunk, mivel itt egyszerűen nincsenek akkora sebességek, hogy a relativisztikus hatásokat észre lehetne venni.


Pedro

2013. máj. 21. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Még annyit, hogy nem is olyan egyszerű dolog az időmérés és az egyidejűség megállapítása, mint hinnénk.

A relativitáselmélet tankönyveiben mindenféle példák találhatók az egymáshoz képest közel fénysebességgel mozgó űrhajók között ide-oda küldözgetett fényjelekről.

Ezután jön a hab a tortán: másképpen telik az idő az erős gravitációs térben, mint a szabadban. Még a fény sem terjed egyenesen.

El kell felejtkezni a testektől független abszolút térről és az időről.

2013. máj. 22. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!