Pár kérdés számsorozat határérték-számításról?
Üdv!
1. Ugye van nekem hogy abs(an - A) < epsilon, és n > N(epsilon), adott epsilonhoz keressük az N küszöbindexet. Ha levezetem a fent leírt egyenlőtlenséget, akkor van vmi szabály arra nézve hogy az abszolútérték-jelet mi szerint tüntethetem el? Persze itt nem a legegyszerűbb esetre gondolok amikor az eltüntetés egyértelmű, hanem vmi "univerzális" szabályra ami minden esetet lefed.
2. Az egyenlőtlenség rendezésekor arra mindig figyelni kell hogy a sorozat indexét jelentő ismeretlen mindig egy oldalon maradjon, ne kerüljön át a másikra, ugye?
3. Ha kapok egy számsorozatot és be kell bizonyítanom a határértékét konkrét epsilonnal vagy általánosan, ez oké. De mi van akkor ha a határérték nem látható egyértelműen, tehát az "a" ismeretlen. Ekkor mi a teendő?
Nagyon megköszönném ha segítenétek ebben a pár kérdésben, köszönöm, üdv
Azt hiszem, egy alkalmas tankönyvben a fogalmakat át kellene nézni alaposabban, itt nehéz oldalakat írni.
Egy számsorozatnak vagy van véges határértéke, vagy nem. Ezen kívül lehet végtelen a határértéke, vagy nincs neki.A határérték tételek (amiből idéztél) ezeket a tulajdonságokat adják meg. Két módszer van, az egyik azt mondja meg, hogy ha van határérték, akkor milyen tulajdonságok teljesülnek (szükségesség). A másik pedig azt, ha valamilyen tulajdonságok fennállnak, akkor létezik határérték (elégségesség). Ha két tételből egyet csinálunk, akkor akkor azt mondjuk meg, mi az ekvivalencia a határérték és tulajdonságai között.
Ezek általános tételek, a konkrét számításokat ezek segítségével a konkrét sorozat jellege befolyásolja.
Az 1. pontban azt próbálod megfogalmazni, hogy ha egy sorozatnak van határértéke, akkor az azt jelenti, hogy bármilyen pici számot is adsz meg, van olyan N index, hogy ha a sorozat összes olyan tagját veszed, ami nagyobb indexű, mint N, akkor a határértéktől való távolságuk kisebb lesz, mint az adott pici szám. Ennek konkrét megmutatása a konkrét sorozattól függ (amit egy szabállyal megadnak). Mindenféle rendezésre nézve az általános számtani szabályok érvényesek. A számsorozat képzésének szabályától függ, mit kell tenni, de mindig a bekezdés elején mondott állítást kell bizonyítani általánosan. Vagy megmutatni, hogy nincs határérték.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!