Csökken-e egy autó végsebessége, ha nagyobb tömeget szállít?
Egyenletes haladás esetén az ellenállási erő két részből tevődik össze: az egyik a gördülési ellenállás, a másik a légellenállás.
Az autó súlya a gördülési ellenállást befolyásolja, mert a kerekek gumija jobban deformálódik. tehát emiatt nem tud akkora végsebességet elérni az autó.
Ha viszont ezt elhanyagoljuk, akkor csak a légellenállás marad, amiben nincs szerepe az autó súlyának, tehát pusztán emiatt nem változik a végsebesség.
A maratonos példának ehhez semmi köze, teljesen másképp működik az autó és az emberi test.
Igen, kisebb lesz a gyorsulása, de ezzel nem kötöttél bele senkibe…
OFF: Futásnál minden lépéssel elrugaszkodsz a földtől, így ott tengelyterhelés és gördülési ellenállás helyett az ugrálásra megy el az energiád, ha több súlyt viszel, akkor nehezebben tudsz elrugaszkodni. A „tengelyterhelést” inkább akkor érzed, amikor 30 kilós cuccal sétálsz 200 km-t, és tropára megy a térdízületed…
Igen, a mozgási energia képlete ez, de ennek csak a gyorsításkor van szerepe. Valóban, a megterhelt autó felgyorsításához több idő kell. De a végsebesség, amikor már beállt, az csak az erők egyensúlyától függ. És itt csak a légellenállás jön szóba. A motornak ezt kell legyőznie a folyamatos haladáshoz. A légellenállás pedig csak a sebességtől, a felülettől és a levegő sűrűségétől függ, a tömegtől nem.
Gondolj bele, ha nem lenne légellenállás sem, meg semmilyen súrlódás, akkor a kocsi akármilyen sebességgel haladhatna folyamatosan, motor nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!