Anyámnak van igaza vagy nekem?
Ahogy vesszük. Ha te ugyan azt a rózsát használod, amin ő főzött, akkor megspórolod azt a gázmennyiséget, ami a fej felmelegítéséhez szükséges.
Nem tudom, hogy hány ilyen spórolással jönne össze egy öngyújtónyi gáz :D
Neked van igazad!
Alapvetően és gyakorlatilag mindegy. De matematikai szigorúsággal nézve két különböző esemény történt, és mindkettőnél össze kell számolni az összes körülményt, és egyenleget vonni. Például az említett hideg rózsa felmelegedését, vagy az együtt égő rózsák kölcsönhatását. Meg azt, hogyan helyezkednek el az égő rózsák (mindkettő elöl, hátul, átlósan). És még van néhány dolog. Például az elfogyasztott gázméréséhez precíziós mérő kéne. Abból hogy egy durva műszer ugyanazt mutatja, nem következik az egyenlőség. A hőátadás azonosságát, különbségét mivel méred, döntöd el?
Összességében a józan ész egyenlő fogyasztást mond. Ha van különbség, az pedig nem lehet kimérni. A vita tehát értelmetlen. Az érvek meggyőződésen, és nem mérésen alapulnak.
Magyarázd el szépen anyukádnak, amit a válaszolók eddig leírtak. :)
Kiegészítés tőlem: Az egymásutániságnak inkább villanytűzhely esetén lenne jelentősége, mert annak a lapjai nagyon lassan forrósodnak fel, ill. hűlnek ki. Lehet, hogy anyud régebben azt használt, így ahhoz van szokva.
Én egy ideig használtam villanytűzhelyt, utáltam is rendesen. De azzal is lehetett takarékoskodni; ha jól emlékszem, az ELMŰ honlapján is voltak trükkök. Pl. ételfajtától függően a főzési idő vége előtt 5 - 10 perccel már le lehet kapcsolni, mert még elég meleg a lap a főzés befejezéséhez (pl. főzeléknél a rántás / habarás belekeverése után, rántottánál a tojás beleöntése után, tésztánál az újraforrás után).
Ugyanez gáztűzhelynél nem játszik, mert itt max. pár másodpercig tartja még ugyanazt a hőt.
De egy csomó kajánál elegendő a lefedett edényben lévő hő az utolsó percekben, pl. főtt burgonya, rizs, tejberizs, tejbegríz, párolt zöldségek stb.
Amúgy nem értem, hogy egy háztartásban miért főztök külön, de ez a ti dolgotok. És ha lesz még ilyen, semmiképp ne új gyufával gyújts lángot, hanem hasznosítsd újra a régit, hadd örüljön anyud, hogy ezzel is spórolsz. :D
Félreértés ne essék, én nem vagyok egy energiapazarlós típus, sőt ellenkezőleg, az átlagnál sokkal alacsonyabbak a számláim. De azért ilyen piszlicsáré dolgoknak nem kellene túl nagy feneket keríteni, nem ér annyit az egész. :)
Azt ne felejtsük ki, hogy különböző méretű gázrózsák vannak a tűzhelyen, az enyémen pl egy kicsi, két közepes és egy nagy.
Ha mindkét főzéshez elég volna a kicsi, akkor a párhuzamos fűzés során számolni kell azzal, hogy ha az egyiket a kicsin főzzük, a másiknak csak a közepes jut (nyilván takarékon). Ekkor lehet, hogy a veszteségek miatt rosszabb hatékonyságú a párhuzamos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!