Van-e energiája az állandómágnesnek és ha igen, hogyan lehet hasznosítani?
Köszönöm, hogy barátodnak szólítottál! :-)
Azért idéznék a kérdezőtől, csak hogy Te is pontosan értsd: "Az állandómágnesbe felmágnesezéskor energiát fektetnek bele, ami ott megmarad, eltárolódik. De hogyan lehet ezt az energiát visszavenni a mágnesből?" Nos eszerint talán nem is annyira én értettem félre a kérdést?
Azt az energiát, amit felmágnesezéskor befektettünk, a tekercs mozgatásával NEM LEHET kinyerni. Sajnos a mágneses térben mozgatott vezető - mint ahogy Te is fogalmaztad - csak és kizárólag a mechanikai munkát alakítja át villamos energiává.
Iskolában megtanulhattad volna, hogy ezen az elven működik a dinamó (még a kerékpáré is - ugye mennyire kell tekerni, hogy világítson a lámpa?), valamint az elv megfordítása az úgynevezett elektromotoros elv (látod, milyen szép neve van?).
Mind a generátor, mind a motor működéséhez SZÜKSÉG VAN a mágneses térre, de ezek az eszközök KIZÁRÓLAG a mechanikus- és elektromos energiák közötti ÁTALAKÍTÁSRA szolgál, nem pedig a mágnes energiájának kinyerésére.
Pedro
Pedrónál a pont!
Hogy az állando mágnes terének energiáját (igen, van) hogy lehet "kinyerni", már leírtam 23:04- és 23:21-kor
Nos, elnézést, hogy ismét a zabot hegyezem...
"a curie pont fölé hevítéssel pedig nem csinálsz mást, mint a bevitt hőenergiával rendezetlen állapotba viszed, az addig rendezett elemi mágneseket, energiát semmiféleképpen nem nyersz - sőt, energiát kell "pazarolnod" arra, hogy elronts valamit, ami addig jó volt :)"
A fenti mondat sajnos nem egészen igaz. Ha egy vasdarabot egyenletesen melegítek, akkor a hőmérséklete is egyenletesen növekszik - azaz itt semmilyen energia nem "nyerődik ki". Viszont ha egy mágnest melegítek - szintén egyenletesen - akkor annak a hőmérséklete a Curie-pontig egyenletesen növekszik, majd azt elérve a hőmérséklet növekedés felgyorsul, majd ismét visszaáll az előző sebességre. (A kísérlet kaloriméterben elvégezhető.)
A mágnes energiája a Curie-pont elérésekor plusz hőmennyiségként távozott, ami a mágnes hőmérsékletének gyorsabb ütemben történő növekedését okozta. Tehát nem kellett "plusz energiát" befektetni a mágneses energia kinyeréséhez, sőt, az hőenergiaként jelentkezett, megnövelve az egykori mágnes hőmérsékletét...
Az előző válaszolónak igaza van, ez egy lehetséges módszer a mágneses energia kinyerésére. Persze, hogy aztán ezt a plusz hőmennyiséget hogyan lehet hasznosítani, megint más kérdés.
Pedro
Régi történet a hasznosításról........
Piaci árus a 2 tepsis mérlege alá tett 2 mágnest, hogy taszítsák egymást. 1-et a súlyokkal megrakott serpenyő alá, 1-et az asztalra. Így mindig többet tudott kiárulni az árújából. A súlyok ellenőrzésével sem tudott megbukni, mindig hitelesek voltak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!