Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Segitseget szeretnek kerni,...

Segitseget szeretnek kerni, mert nem vagyok rossz nyelvtanbol, de ez a resze soha nem ment?

Figyelt kérdés

Morfemakra kell bonatni a kovetkezo szavakat ( kepzo, jel, rag)

gyumolcsfaim

nagyobbacska

sokszoroz

szazadokbeli


Elore is koszonom szepen!


2013. jan. 6. 15:39
 1/8 anonim ***** válasza:

Meg kell határozni, hogy milyen képző, stb. vagy nem?


gyümölcsfáim:

gyümölcs: szótő - fa: szótő (összetett szó, 1-sel jelölöd mind2-t), i: birtoktöbbesítő jel, m: birtokjel


nagyobbacska:

nagy: szt., obb: fokjel, acs??? ka: kisebbítő képző. talán az acska a kisebbítő??? ezt nem tudom.


sokszoroz: sok: szótő, szor: számnév képző, oz: ige képző


századokbeli: száz: szt., ad: képző (főnév), ok: többes szám jele (o: kötőhangzó, de egybe jelöljük, külön odaírod, h kötőhangzó), beli: ezt őszintén szólva nem tudom


Remélem, segítettem.

2013. jan. 6. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, rosszul írtam, az első szónál az nem birtokjel (az "m"), hanem birtokos személyjel.
2013. jan. 6. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Koszi szepen ! :)
2013. jan. 6. 16:17
 4/8 anonim ***** válasza:

Bocsánat, de az első válaszban több hiba is van.

Pl. "kisebbítő képző" nem létezik, az kicsinyítő képző. A birtokos személyjelnek pedig külön alakja van többesszámú birtok esetén is, tehát nem vesszük külön a birtoktöbbesítő jelet és a birtokos személyragot.

De nem is sorolom tovább, inkább írom az én megoldásaimat:


gyümölcsfáim: gyümölcsfa (szótő, összetett szó, főnév) + birtokos személyjel (E / 1)


nagyobbacska: nagy (szótő, melléknév) + o (kötőhang) + bb (a középfokú melléknév jele) + a (kötőhang) + cs (kicsinyítő képző) + ka (kicsinyítő képző)


[A "cs" régies kicsinyítő képzőre további példák: nyulacska, úrficska, anyácska stb.)


sokszoroz: sok (szótő, határozatlan számnév) + szor (határozó rag) + ö (kötőhang) + z (igeképző)


[Ez azért érdekes, mert "aranyszabály", hogy a toldalékok sorrendje egy szóban kötött: képző, jel, rag. Tehát mégis van kivétel.]


századokbeli: száz (szótő, tőszámnév) + ad (törtszámnév képzője) + o (kötőhang) + k (a többesszám jele) + bel (?) + i (melléknévképző)

A "bel" nekem sem tiszta, nem is találtam sehol sem; érzésem szerint a -ban, -ben helyhatározó rag régebbi alakja lehet talán.


Üdv. :)

2013. jan. 6. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Koszonom a 2. valaszt is ! :)
2013. jan. 6. 18:20
 6/8 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Második: köszi a korrekciót, biztos igazad van, bár én külön venném azt, amire mondtad, hogy nem kell. Kérdező, majd mondd el, hogy sikerült!

2013. jan. 7. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
57%

Ne higgy el bármit csak úgy. ;)

Tessék, győződj meg a saját szemeddel az igazságról:

[link]


:)

2013. jan. 8. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

gyumolcsfaim : gyumolcs T1 + fa T2 + i birtoktobbesito jel + m birtokos szemelyjel E/1


nagyobbacska: nagy T + o kotohang + bb + kozepfokjele + melleknevkepzo


sokszoroz : T + szn. kepzo + igekepzo


szazadokbeli: T + Ksz. + tobbesszam jele + melleknev kepzo

2013. jan. 16. 15:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!