Halmazműveletek, valaki segítene?
Órán elkezdtünk egy feladatot de még a tanárral se tudtuk megoldani , erre megkaptuk házinak itt a kép:
Igen hálás lennék ha valaki tudna segíteni :)
hmm, pedig nem tűnik olyan nehéznek. ha venn diagrammal lerajzolod legalábbis. A fő összekötő jel az az unió, ami leegyszerűsíti a feladatot, 3 részfeladatot kapunk így.
hátulról kezdve: B, szóval a B biztos hogy benne van. C feléhúzás az asszem, a komplementer, és azt jelenti hogy minden a c-n kívül. szóval minden a C-n kívül és A közös része az végülis A-ból kivesszük a C-t. Ennek a komplementere az minden, kivéve A-B (vagy A\C vagy A/C vagy mi)
szóval eddig minden, kivéve A/C U B, az minden, kivéve a "csak" A (tehát minden, kivéve ami A, de nem B és nem C).
Szóval az első résznek ezt a csak A-t kéne tartalmaznia, és akkor midnent jelentene, de sajna úgy láttam hogy ez nem történik meg. Mert AnB az egy kis terület, ennek a komplementere egy nagy terület, Uniója C-vel az még a C-t is befoglalja, de ennek a komplementere az az (AnB)/C egy kis része, de ez már benne van a B-be, szal, jah.
küldd el azt is, hogy lássuk hogy rontottátok el :P
a venn diagramm annyira könnyűvé teszi ezt a feladatot, hogy nem látom miért ne lehetne használni. Tanultatok esetleg valami átalakítási szabályokat amiket alkalmazva kéne megoldani? Ha nem, akkor is ajánlom a venn diagrammot, és simán leírod egyenletek formájában az átalakításokat.
pl:
!(!(A n B) U C) U !(A n !C) U B =
!(!(A n B) U C) U !(A \ C) U B=
!(!(A n B) U C) U !((A\C)\B)...
ennyi lenne? mert igazábol szépen lekéne vezetnem...legalábbis gondolom , am nem olyanokat nem vettünk amiket írtál...akk csinálok még 1 képet:
ah, akkor amiket vettetek, azok a levezetési szabályok, azokat kell alkalmazni.
A kép széle amit linkeltél kicsit elmosódott, de úgy látom, hogy az első hiba az az (An(!AuC)) - ezt nem tudom honnan szedtétek. Az (AnBn!C) még jó, de ebből sehogy se jöhet ki ez a (An(!AuC)) szerintem.
azt javaslom, hogy, ezt a 3 részt egyszerűsítgesd külön külön, amíg lehet. Minden lépésnél ellenőrizd venn diagrammon, hogy a 3 rész sose változzon. (Sztem legegyszerűbb lerajzolni egyszer a venn diagrammot, aztán nem is kell mindig kitöltened, csak ránézel és látod a legtöbbet)
Hiszen minden átalakításnál a lényeg nyilván nem változhat. És addig próbálgasd az általatok tanult műveleteket, amíg ki nem jön. El tudom képzelni esetleg hogy valami triviális egyszerűsítést is néha lehet csinálni, azok hiába nincs a tanultak között, akkor se felejtsd el őket. gondolok itt pl: AUAUB=AUB, vagy AU(AnB)=A
:D no offense, de ha most sok a dolgod akkor majd tanulsz máskor a dolgozatra, és úgy szerzel jó jegyet :P
meg én nem tudom hogy milyen szabályokat tanultatok, melyeket alkalmazhatom. (Meg nincs is kedvem végigbogarászni a lehetőségeket). Meg persze, nem is vagyok híve az efajta "csalásoknak", ha matekról van szó.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!