Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ki készített már termoelemet?...

Ki készített már termoelemet? Milyen fém összeállításból és milyen eredménnyel?

Figyelt kérdés

2012. aug. 12. 18:41
 1/3 anonim ***** válasza:
Szinte bármilyen, különböző standardpotenciállal rendelkező párosítás jó. Persze minél nagyobb a különbség, annál nagyobb feszültség keletkezik köztük, természetesen a hőmérséklet függvényében. Ajánlanám a vasat és rezet, mint könnyen beszerezhető, viszonylag magas olvadáspontú és erősen különböző standardpotenciálú (potenciálú... helyes ez így?!) fémeket. Ha elég vékony fóliákkal dolgozol, akkor a még elegendően jó villamos- de már elegendően rossz hővezetőképességet kapsz, hogy a hideg kötések ne melegedjenek fel. Azért azzal számolj, hogy egy-egy fém átmenettel csak mikrovoltos tartományt érsz el. Ha energiakonverzió az elsődleges cél, akkor jó sok termoelemet kell láncolni, hogy elérj valamit is. Ha mérni akarsz vele (értelemszerűen hőmérsékletet), akkor arra gyártanak jó, lineáris, platina alapú hőelemeket.
2012. aug. 15. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"A termoelem párosításnak én a vas-konstantánt néztem ki. A célja áramtermelés lenne. Megvalósítható a rendszer egy intelligens kapcsolómodullal? Pl. ha 20 fok hőmersékletkülönbség van, akkor 2 modult párhuzamosan, a többit sorba, ha 50 fok, akkor pedig 5 modult párhuzamosan, többit sorosan? Persze a modulokban sok termoelem lenne sorosan összekapcsolva.

Az összeillesztésre a hegesztés vagy a kalapálás a jobb? A forrasztás sztem nem jó, mert más anyag is belekerül a kötésbe, ami rontja a hatásfokot."


Itt válaszolok, ha megengeded, mert ez még másnak is hasznos lehet.

A hőelem hideg oldali csatlakozását (ahol az egyes hőelemek összekapcsolódnak, illetve ahol leveszed a delejt) forraszthatóak. Sőt, javasolt a forrasztásuk, mert az egy biztos kötést ad. Ezért is érdemes forrasztható fémeket választani (sósavas kezeléssel a vas is az). A meleg oldali kötéseket érdemes kicsit fölgöngyölni és úgy elkalapálni. Ez rugalmas kötést ad, így a hőtágulásra (illetve a két fém hőtágulási különbségének hatására) az nem nyomódik szét.


Az intelligens modullal kapcsolatban: én inkább feltranszformálnám a feszültséget egy jobb hatásfokú DC-DC konverterrel. Ha nem sikerül annyi feszültséget előállítani, amivel már elindul a konverter, akkor marad a mechanikus kapcsolgatás (relé) és egy mezei transzformátor használata.

2012. aug. 15. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Oké, köszi a segítséget!
2012. aug. 16. 19:43

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!