Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fazorábrát (vektorábrát),...

Fazorábrát (vektorábrát), hogyan kell rajzolni?

Figyelt kérdés

Annyit tudok, hogy a komplex síkban kell rajzolni. Az ellenállás induktív, meg a kondenzátor kapacitív jellegű. Az egyik késik, a másik siet az áramhoz képest. Na de az én tudományom itt meg is áll.


Pl:

Adott a következő kapcsolási rajz, egyenletekkel (ezeket értem):


[link]


Induktív terhelésnél a következő a vektorábra (de miért?):


[link]



Megköszönném, hogyha valaki elmagyarázná, hogy milyen megfontolásokkal lett megrajzolva az ábra.



2012. jún. 13. 18:41
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy mennyire releváns még a kérdés, de azért megválaszolom. Ugyebár a komplex számsíkot derékszögű kordinátarendszerben szoktuk ábrázolni. Felfelé mutat a valós tengely (Ohmos összetevők), balra a képzetes tengely (reaktáns összetevők). A tekercs késlelteti az áramot a feszültségéhez képest 90°-kal. A kondenzátor a feszültségét késlelteti az áramhoz képest szintén 90 fokkal. Az ellenállás áram és feszültségvektora nulla fokos szöget zár be egymással, a két mennyiség rajta mindig fázisban van. Mivel a kapocsfeszültséget tisztán valósnak vesszük az ábrán, ezért ő felfelé néz. Az indukált feszültség és a soros tagok feszültségeinek összege adja a kapocsfeszültséget, ezért a kapocsfeszből kivonva a soros tagok feszültségeit, megkapjuk az indukált feszt. Mivel az áramvektor iránya ismert, ebből tudjuk, hogy a soros tagok feszültségei merre néznek. Az ellenállás feszültségvektora arra néz, mint amerre az áramvektor. Fel is rajzolhatjuk (a hosszát arányosan választjuk ki). Az induktivitás feszültsége 90 fokot siet az áramához képest, ezért a fesz vektora 90 fokkal balra elfordul az áramvektortól. Ezt is felrajzoljuk a másik vektor végéhez. Az indukált fesz az origóból indul és a vektorláncunk végébe mutat. Ha összeadod az Ui vektort Us és Ur vektorokkal, pont a kapocsfeszültséget kapod. Ugyanezt a gondolatmenetet folytatva az Xa feszültségét felrajzolva megkapod a pólusfeszültséget is.
2012. jún. 21. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

"Mivel az áramvektor iránya ismert..."


Honnan ismert?

2012. jún. 21. 13:06
 3/5 anonim ***** válasza:

A gép gerjesztéséből derül ki. Ha a gép túlgerjesztett, akkor a bal félsíkba mutat, ha alulgerjesztett, akkor a jobb félsíkba (ez ritka mert itt nem stabil a gép).

Ha motoros üzemben megy, akkor a felső félsíkba mutat, ha generátorosban, akkor az alsóba. Megadják, hogy alul vagy túlgerjesztett motor vagy generátor és ebből ki lehet találni, hogy melyik síknegyedbe mutat. Ha ezt nem teszik meg, akkor feltételezheted, hogy túlgerjesztett motorként üzemel.

2012. jún. 21. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Egyébként a képen az áramvektor a bal alsó síknegyedbe mutat, ez egy túlgerjesztett generátor.
2012. jún. 21. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen...azt hiszem, hogy értem. A vizsga már elment, de azért boldog vagyok, hogy legalább most megértettem. Hátrányom csak nem származhat belőle.
2012. jún. 22. 00:17

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!