Ha van egy izzóm, ami üzemszerűen világít egy áramkörben, majd az izzó két kivezetési pontjánál lévő kis ellenállású vezetékeket összeérintem, akkor miért alszik ki az izzó?
"ugyanakkora feszkót kap az izzó mint azelőtt,"
Nem, nem kap ugyanakkora feszültséget, mert a telep (elem) belső ellenállása miatt lecsökken (majdnem 0-ra) a feszültség.
Próbáld: köss egy voltmérőt az izzóra, olvad le a feszültséget, zárd a kapcsolót és mit látsz a voltmérőn? Sokkal kisebb, majdnem 0 feszültséget, azaz NEM KAP ugyanakkora feszültséget mint korábban és jogos, hogy kialszik, nem sérülnek az általad idézett fizikai szabályok.
A rajzod szerint simán rövidre zárod az égőt. Amit fizikaórán tanultál, az igaz is (idealizált esetben). De az izzónak áram is kell.
Oldd meg a rajzot. Ha bezárod a kapcsolót (összeérinted), akkor lesz két kis hurkod. Az izzós huroknak az ellenállása lesz az R plusz az izzó ellenállása. A kapcsolós hurokban csak a drót ellenállása, ami viszonylag kicsi. Szóval az ellenállás abban a hurokban viszonylag nulla. Felírod erre a hurokra Ohm törvényét: I=U/R. Mivel az R=0, az I tart a végtelenbe. Persze ez mind idealizált esetben. A valóságban R-nek nagyon kis értéke lesz és I-nek nagyon nagy. Szóval az áram inkább a kapcsolós hurkon fog keringeni.
A rajz alapján egyértelmű, hogy rövidzárlat keletkezett, ez tehát a hiba!
És mivel rövidzárkor kb. 0 az ellenállás, ezért az összes áram itt folyik át és nem az izzón.
Ja: ha tudnál szerezni feszültséggenerátort (pl. itt egy 10 kW-os aggregátor már annak számít) akkor nem aludna ki az izzód.
Csak óvatosan, mert ha tényleg megcsinálod ezt a kísérletet, akkor felrobban a drótod, és súlyos sérüléseket okozhat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!