Matematika függvények. Help?
Ábrázold a függvényeket (a nevezetes pontok legyenek pontosak) Azt szeretném kérdni hogy ellenőrizzétek amit megcsináltam hogy jó e, és esetleg segítsetek abban amit nem tudtam?
1,f(x)=4-(x-2)^2 szóval ez egy parabola lesz jobbra kettővel fel 4 el eltolom , és lefelé áll
y metszés pontjához behelyettesítek nullával x helyére -(0-2)^2+4=0
x metszés pontjához hogy kell átalakítani h nullára tudjam rendezni?
2,g(x)=négyzetgyök9x^2-6x+1 ezt felírhatom úgy is h négyzetgyök(3x-1)^2 ami nem más mint /3x-1/ szóval eltolom jobbra ,
zérushely nullára rendezem kijön hogy 1
y metszet behelyettesítek, kijön hogy 3
3,h(x)=(9^x-9)/(3^x-3) 3*(3^x-3)/(3^x-3) így egyszerűsítés után az marad hogy 3
amit nem tudok az ezek
i(x)=[x/(x-1)]-[x/(x+1]
k(x)=Logˇ2(-x)
Jó lenne, ha nyitnának egy HÁZI FELADAT kategóriát!
Pedro
Amúgy meg nem azt kértem hogy oldjátok meg hanem hogy segítsen valaki.
Egyébként dolgozatra kell,és fenomenális h egyszer kérdezek valakit mert nagyon tudnom kéne ,de nekem nem írtok...aki meg bemásolja a kémia munkafüzetét annak meg egy szó nélkül!
És az iskolai tanítás sincs ingyen el vagy tévedve,de a szintje olyan mintha ingyen lenne(középsuli) ...talán ha nem életunt megsavanyodott embereket alkalmaznának , hanem olyanokat akik meg is akarják tanítani!
Nem kell nullára rendezni, f(x)=0-t kell helyettesíteni, és azt megoldani a zárójel felbontásával és a másodfokú egyenlet megoldóképletével.
Ha bizonytalan vagy a tologatásban, akkor először számolj ki néhány x-hez tartozó értéket, és ez legyen a támpont.
h(x)-nél gondolj a kikötésekre; ez a függvény nincs értelmezve ott, ahol a nevező nulla lenne!
i(x)=[x/(x-1)]-[x/(x+1)]
ez már elég bonyolult szakadásos függvény.
A nevezőben nem lehet nulla, ezért az 1 és a -1 kimarad az értelmezési tartományból.
Először az összetevőket próbáld ábrázolni, és lépésenként rakd össze!
A k(x)-nél jobb, ha a füzeted jobb széléhez húzod a függőleges tengelyt, mivel csak a negatív számokon van értelmezve. Hiszen csak pozitív számnak van logaritmusa, és ott az a mínusz egyes szorzó. A függőleges tengelyre tükrözve kell felrajzolni a kettes alapú logaritmus görbéjét.
1. Ahogy írtad, fejre állított parabola. Az eltolás jó, tehát a maximuma x=2 esetén y=4. A zérushelyei y=0 tehát 4=(x-2)^2, amiből x-2=+-2, tehát x=0 és x=4 (vagy elvégzed a négyzetre emelést, nullára rendezed és megoldóképlet). Ezzel már ábrázolható.
2. A levezetés jó a /3x-1/ képletig, ami egy egyenes függvény. Zérushelye 3x-1=0 tehát x=1/3. Ha x>1/3, akkor egy sima 3 meredekségű egyenes, ha x<1/3 akkor az abszolútérték miatt a függőleges tükörképe, vagyis -3 meredekségű, x=1/3 -ban nnulla értékű egyenes (nálad nem jó).
3. Törtfüggvény, amit át lehet alakítani, ha a számlálóba is 3 alapú hatványokat írok, azaz (3^2x-3^2)/(3^x-3) számlálót szorzattá, (3^x-3)*(3^x+3). Vizsgáljuk a törtfüggvény viselkedését ebben az alakban. A nevező nem lehet nulla, tehát a függvény x=1-ben nem értelmezett. A szorzat első tényezője és a nevező azonosak, tehát x=1 kivételével egyszerűsíthetünk vele. Ekkor a (3^x+3) exponenciális függvényt kapjuk. Ha x tart mínusz végtelenhez, a függvény tart felülről 3-hoz, ha x tart plusz végtelenhez, akkor a függvény szintén a plusz végtelenhez tart. Ilyen tehát a törtfüggvény, viszont az x=1 pontban (ahol alulról, illetve felülről tart a 6 értékhez) nincs értelmezve, tehát e pontban "lyukas", szakadása van.
4. ez is törtfüggvény. A különbség első tagja x=1 pontban, a második tag pedig az x=-1 pontban nincs értelmezve. Ezért három tartományban kell vizsgálni a függvényt. Először nézzük, ha x<-1. Itt az első tag pozitív szám és mindig kisebb egynél, a második tag szintén pozitív és mindig nagyobb egynél. Ha x tart - végtelenhez, mindkét tag az egyhez tart, így különbségük negatív, és tart nullához (úgy mondjuk, alulról tart nullához). Ha x tart balról a -1-hez, akkor az első tag az 1/2-hez, a második a végtelenhez, a különbségük a - végtelenhez. Az x>1 esetre hasonló megfontolással, ha x tart végtelenhez, a különbségfüggvény felülről tart a nullához, ha x jobbról tart az 1-hez, a függvény a végtelenhez tart. A harmadik tartomány -1<x<1. Itt behelyettesítéssel látjuk, hogy i(0)=0. Ha x tart jobbról a -1-hez, akkor (mivel -1/2 hez tart, a második pedig -végtelenhez) a különbség a végtelenhez tart. Ha x balról az 1-hez tart, hasonló megfontolással kijön, hogy a függvény a -végtelenhez tart.
5. A log utáni jelet nem tudom értelmezni, így nem tudom, milyen függvényről van szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!