Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Rádiós távirányításra jó a...

Rádiós távirányításra jó a lent ismertetett elképzelésem?

Figyelt kérdés
Van egy nagyon egyszerű feladat: Egy relét kéne kapcsolnom pár méter távolságból vezeték nélkül. Van egy elképzelésem, de nem tudom, hogy jó-e, mivel még elég tapasztalatlan vagyok az elektronikában: Adó: Építek egy egyszerű oszcillátort (lehetőleg R-C, hogy könnyebben kivitelezhető legyen), ami pár voltos amplitúdójú szinuszos feszültséget állít elő f frekvencián. Ennek a kimenetére rákötök egy drótot antennaként. Vevő: Egy drót itt is az antenna, amihez f frekvenciára állított sávszűrő kapcsolódik. Ezt egy műveleti erősítővel felerősítem, majd egy diódás burkolódemodulátort teszek utána. Ennek a kimenete (esetleg egy komparátor után) meghajt egy tranzisztort, aminek a kollektorkörében van a relé. Nem kell semmilyen biztonsági védelem, meg ilyenek, az a tervem, hogy ha bekapcsolom az f frekijű oszcillátort, akkor a relé húzzon be. Szeretném minél olcsóbban és egyszerűbben megoldani a problémát. Jó az elképzelésem?
2011. szept. 1. 19:06
1 2
 1/15 anonim válasza:

Azaz a relé csak addig maradjon bekapcsolva, míg megy az oszcid?


Amúgy az elképzelés talán annyiban nem jó, hogy az "egy darab drót" nem hinném, hogy jó lesz antennaként, hacsak nem a párszáz megahertzes tartományban kivitelezed a dolgot.


Furcsa dolog ez az RF technika, nem célszerű olyan mókolásokat bevetni, mint az alacsonyfrekvenciás áramköröknél.

2011. szept. 1. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Egyszerűbb, ha veszel egy vezeték nélküli csengőt, és egy relét kötsz a hangszóró helyére.
2011. szept. 1. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Első: Igen, a relé csak addig legyen bekapcsolva, amíg az oszcillátor. Olyan pár száz kilohertzes tartományba tervezem működtetni. A párszáz kilohertzes rádiós modulokban is úgy oldják meg az antenna kérdést, hogy jó oda egy darab drót is. Amúgy akkor adónak elég annyi, hogy oszcillátor és antenna ugye?


Második: Az elképzelés fölöslegesen drága, ráadásul semmi kihívást nem tartalmaz. Az is kérdéses, hogy rendesen meg tudná-e hajtani a relét.

2011. szept. 1. 20:19
 4/15 anonim ***** válasza:

"Az elképzelés fölöslegesen drága, ráadásul semmi kihívást nem tartalmaz. Az is kérdéses, hogy rendesen meg tudná-e hajtani a relét."


Tévedsz, ha azt hiszed, hogy saját kezűleg olcsóbban és megbízhatóbban kivitelezni tudod. Ha a felesleges tervezés, pénzkiadás,kisérletezés jelenti a kihívást nálad -ám tedd.

Egy egyszerű(egytranyós)fokozattal megtoldva a csengőt símán működteti a relét. Ezt azért állítom ilyen biztosan, mert nálam működik ez a variáció, -ráadásul egy "gagyi-kínai" 800 Ft-os vezeték nélküli csengővel!

2011. szept. 1. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Nem hiszem, hogy olyan nagy költségekbe verném magamat, az alkatrészek nagyon olcsóak, a tervezés meg semmiképp sem fölösleges, az ember tanul belőle, meg izgalmas. Amúgy az elképzelésem jóval 800 Ft alatt kijönne szerintem.


Mivel azt írtad, hogy a hangszóró helyére a relét, ezért kételkedtem, egytranyós fokozattal tényleg jónak tűnik.

2011. szept. 1. 21:07
 6/15 anonim válasza:

A "hangszóró helyére a relét" megoldás nekem sem tetszik.

Legalább egy egyenirányító kéne oda...

Bár a kérdező elképzelése akkor se valósul meg, hiszen csak a hangjelzés ideje alatt húz meg a relé. Hogyha pedig folyamatosan nyomva tartod a gombot, a vezeték nélküli csengő nem fog folyamatosan szólni. :)

2011. szept. 1. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Az nem lenne probléma az alkalmazás szempontjából, mert elég lenne csak egy rövid kapcsolóimpulzust adni neki. Egyenirányító meg mért kéne neki?


Amúgy arra gondoltam, hogy lehet, hogy egy egyszerű schmitt triggeres kristályoszcillátort építek neki, az nem baj, hogy 4szög jeleket ad ki. (Mondjuk EMC-ből okozhat némi problémát...

2011. szept. 1. 22:56
 8/15 anonim ***** válasza:
Azért nagyon könnyen átsiklasz néhány dolgon. Azt mondod olcsó legyen. Hogy akarod a szelektivitást megoldani? Hogy akarod megoldani, hogy csak a te adód jelére működjön, hogy oldod meg hogy az áramkörök egyformán stabil ferekin működjenek, és melegedésre pl ne másszanak el? Persze nem gond ezek megoldása sem, de lassan olyan bonyolult lesz az áramköröd, hogy valóban egyszerűbb egy wireless csengőt átalakítani. Biztos vagyok benne, hogy nem tudod olcsóbban megoldani a 800 Ft-os csengőnél. Szerintem csak a két kvarc elviszi a költségvetésed harmadát, felét...
2011. szept. 2. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Egy L-C sávszűrővel megoldom a frekvencia szelektivitást.

Attól nem aggódok, hogy véletlenül máshonnan is bejönne egy pont olyan frekvenciájú és erősségű jel, amire érzékeny lenne a vevő, erre irreálisan kicsi az esély.


Kvarcot lehet kapni száz forint alatt is. És nem is kell kettő, mert a vevő oldalon nem szorzódemodulátor lesz, hanem csak egy sima diódás burkoló demodulátor.

A kvarc frekije elég stabil, az L-C szűrőt pedig úgy állítom be, hogy a kvarc frekvenciáján és a környékén még elég jelet átengedjen.

2011. szept. 2. 12:16
 10/15 A kérdező kommentje:
Ok, látom, nem hülyeség a két kvarc, mert a sáváteresztőt is lehet abból csinálni.
2011. szept. 2. 13:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!