Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az MI helyettesíteni fogja a...

Az MI helyettesíteni fogja a programozók munkáját?

Figyelt kérdés
júl. 3. 09:43
 1/2 2*Sü ***** válasza:
88%

Rövidtávon semmiképpen nem. Maximum a nagyon kezdő programozókét igen, viszont ugye nagy tudású tapasztalt programozókra szükség lesz, és olyanok nem lesznek úgy, hogy előtte nem voltak kezdő programozók. Így az iparágnak hosszútávon érdeke lesz, hogy ahhoz, hogy legyen egy tapasztalt, nagy tudású programozója, ahhoz pátyolgatni kell vagy tíz kezdőt, hogy abból még ha el is hullik kilenc, akkor is lesz egy nagyobb tudású programozójuk 20–30 év múlva, mikor a mostani nyugdíjba megy.


Ha nincs programozó, akkor valakinek instruálni kell az MI-t. Ez alapvető, ujjgyakorlat jellegű algoritmusok, függvények esetén lehet, hogy működik. De komplexebb programok esetén a prompt meghatározása, hogy pontosan mit „alkosson” meg az MI, az van olyan komplex feladat, mint maga a programozás. Ne feledd, a magasabb szintű programnyelvek tulajdonképpen nem mások, mint egy kötött szintaktikával rendelkező nyelvek, amik meghatározzák, hogy mit csináljon a program, tulajdonképpen ugyanúgy instrukciók, csak éppen egzakt, egyértelmű jelentéssel.


A másik probléma, hogy egy komplexebb programban lehetnek hibák, hiányosságok, nem hatékony megvalósítások. Ezek nem feltétlenül szembetűnőek, egy nagyobb múltú program esetén simán van olyan eset, mikor évekig nem derül ki, hogy a program egyik részletében van egy hiba. Nos, programozási tudás nélkül aligha tudja mérlegelni az MI-t instruáló személy, hogy az, amit az MI legenerált, az jó, helyes megvalósítás-e, vagy van-e benne alapvető hiba. Programozási tudás nélkül maximum teszteléssel tudná ezeket a hibákat feltárni, de ott meg az a művészet, hogy minden potenciálisan felmerülő helyzetre gondolsz-e, teszteled-e minden olyan esetre a programot, ami a valóságban valamilyen eséllyel fennállhat. Még a helyes teszteléshez is kell programozói tudás, szemlélet.


És ha meg is találja valaki a hibát, akkor sem magától értődő, hogy hogyan kell úgy máshogy instruálni az MI-t, mit kell máshogy megfogalmazni, mivel kell az instrukciókat kiegészíteni úgy, hogy az már ne vezessen ugyanarra a hibára, de ne is hozzon be új hibát.


Én kísérleteztem több MI-vel, és kicsit kevésbé hétköznapi feladatot adtam nekik. Talán ismered a Dobble nevű játékot. Ebben van 55 kártyalap, illetve 55 különböző szimbólum (nap, villám, kulcs, alma, kalapács stb…). Minden kártyalapon 8 szimbólum található. A trükkös része a dolognak az, hogy bármelyik két kártyalapot összehasonlítva pontosan egy olyan szimbólum lesz, ami mindkét kártyán megtalálható (nem nulla, nem kettő, nem három, hanem pontosan egy).


Nem tudja megoldani. Leírom a feladatot átfordítva a programozás terminológiájára (tömbökkel, számokkal), erre generál olyan paklit, aminél van két kártya, amin egynél több közös szimbólum van. Rámutatok a hibára. Erre generál olyan paklit, aminél van két kártya, amin nincs közös szimbólum. Rámutatok erre a hibára is, erre generál egy olyan paklit, amiben nem 55 hanem több száz szimbólum van. Rámutatok erre a hibára is, erre megint olyan paklit generál, amiben van két kártya, amin egynél több közös szimbólum van. Mész körbe-körbe-körbe, de az istennek sem tudod rávezetni arra, hogy minden feltételt maradéktalanul kielégítő megoldást adjon.


~ ~ ~


És programot írni a semmiből még mindig a könnyebb és egyben a ritkább eset. A programozó legtöbbször egy már meglévő programot bővít, javít, ír át. Ha a szoftverfejlesztés egészét nézzük, sokszor a legnehezebb feladat nem is maga a leprogramozása a dolognak, hanem annak a tisztázása, hogy tulajdonképpen mit is akarunk csinálni, mindenféle szempontot sorra véve hogyan tudunk a homályos ötletből egy egzakt módon meghatározott tervet készíteni.


Mondok egy példát: Csináljuk meg a GYK klónját. Lehessen kérdést feltenni, meg válaszolni rá. Oké, jön a gyakorlati probléma, vannak szabályszegők, trollok, spamerek. Oké, akkor legyen moderáció. Jól hangzik ugye? De ezernyi kérdést vet fel. Mi legyen a törölt kérdésre adott válaszokkal? Mi legyen a törölt felhasználó kérdéseivel? Számítson-e be a pontszámba a törölt kérdés alatt óhatatlanul törlődő válaszokra adott értékelés? Hogy kezelje le a rendszer, ha valaki elkezd írni egy választ, de mire elküldi, addigra a kérdést már törölték? Hogyan számítson a válasz értékelése, ha az értékelés után a kérdést áttették egy másik kategóriába, akkor melyik kategóriában lévő pontszámot növelje a válasz? Megmaradjanak-e meg a törölt felhasználó privát üzenetei? Ha igen, hogyan jelezzük a beszélgetőpartnernek – jelezzük-e egyáltalán –, hogy a felhasználó törölve lett / ki lett tiltva.


Millió és egy kérdés, amiből sok csak annak a fejében fordul meg, aki tud programozni, látja maga előtt a működés elemi lépéseit. Aligha fog mondjuk egy mikrovállalkozás igazgatója naphosszakat agyalni ilyeneken, instruálgatni az MI-t, tesztelgetni, újragondolni, részletezni az elvárásait. Ugyanúgy rá fogja bízni egy szakemberre. A szakember meg ha tud programozni, akkor előbb végezni fog – akár az MI-t is eszközként használva –, mint valaki, aki nem tud programozni, és csak az MI instruálásában van tapasztalata.

júl. 3. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
A juniorokét előbb-utóbb igen. Ez a kezdő programozók mellett a cégek számára jelenthet válságot hosszú távon. Ugyanis ha az AI meg tudja csinálni a juniorok munkáját, akkor nem fognak juniorokat felvenni, emiatt viszont pár év múlva hiány lesz seniorokból, hiszen ők a juniorokból lesznek.
júl. 4. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!