Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A mesterséges intelligencia...

A mesterséges intelligencia lehet tökéletes embert helyettesítő valaha is?

Figyelt kérdés

Ugye az embernek vannak emberi szükségleteik, ráadásul meginoghat a keze, satöbbi. Plusz nem utolsó sorban sebezhető is. A gépek alapvetően ilyen téren eredendően jobbak nálunk.


Viszont eljuthat az AI/MI valaha odáig, hogy bármit rá lehessen bízni, amit egy embernek adnának ma feladatban? Például bonyolult katonai küldetésekre például, ami összetett és bonyolult feladat, vagy akármilyen más célra, ami bonyolult, sokváltozós, esetleg teljesen új, akár minden egyben. Fú, ez keszekusza lett. Szóval hogy akármilyen komplikált és bonyolult feladatot megértene és végrehajtana, csak ugye mivel nem ember, nem éhes, stb. (Ez az A kérdés)


Tudom, hogy ez sci fis, de azt nem tudom lehetne e ilyen. Egyébként a mesterséges intelligenciába idővel úgymond be lehetne elméletileg programozni, hogy ő nem ember és az ember alkotta, vagy bárhogyan ezt "megérthetné"? (Az más kérdés, hogy az ember ellen fordulhatna e, de ahhoz hogy megtegye, tudnia kell melyik oldalon áll.) (Ez a B kérdés)


Igazából mindkét kérdés érdekel az első is meg a második is, persze ez a jövőben lehet majd valaha kérdéses és tudom hogy ilyenkor sokan scifiznek, de ki tudja mi lesz majd.



2023. ápr. 12. 23:24
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Ja és persze úgy értem, hogy lenne egy robot+ mesterséges intelligencia, ami működteti, bár nem tudom, rosszul fogalmaztam e ezt meg.
2023. ápr. 12. 23:26
 2/14 anonim ***** válasza:
94%
Nem tudjuk, de dolgozunk rajta. Majd kiderul idovel.
2023. ápr. 12. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
25%
Nem, a pillanatnyi érzelmi befolyást nem lehet modellezni.
2023. ápr. 12. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
20%
Minden racionálisabb elemzés arra mutat, hogy belátható időn belül az AI messze meg fogja haladni az emberi intelligencia lehetőségeit. Légy türelmes, mert ezt mi még megérhetjük! :-)
2023. ápr. 12. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
0%

Bizonyos robotok már most el vannak látva mesterséges intelligenciával és tudnak is tanulni azon a téren, ami a kompetenciájuk.

Hegesztő, vagy dukkózó robotra gondolok. Ahhoz viszont, hogy értékelni tudja saját tevékenységét, segítségre van szüksége, vagy beépített szenzorokra, érzékszervekre, például meg kell határozni, mi a jó festékvastagság és azt valamilyen módon mérni mikronban a munka közben, vagy a hegesztés különféle paramétereit ellenőrizni, például röntgennel, csakhogy a cél nem mindig ugyanaz, előfordulhat, hogy a súly, vagy a drága festék csökkentése a fontosabb, máskor nem az az elsődleges szempont, hanem a tartósság, mert például trópusra megy a dzsip, masszívabbra kell mindent csinálni, így a szempontok kijelölése sosem lesz robot feladata, mert az elérendő cél nem mindig ugyanaz.

Elvileg persze ezt is meg lehetne oldani, de ez azért nonszensz, mert akkor egy MI már csalni is tudna és ez nem értelmes cél semmilyen szempontból.

Az embernek nem lehet ez célja, mert semmi haszna nem lenne abból, ha egy robot a saját szempontjai szerint csalna és annak sem látom értelmét, hogy mi lenne abban a haszna az MI-nek, ha csalna. Több pálinkát ihat tőle, vagy felszedhet egy luxusprostit talán?

Érted, mire gondolok, egy MI-nek soha nem lesznek emberi motivációi, ezért nem is helyettesítheti azt.

Volt itt nemrégen egy hasonló jellegű kérdés, valami olyasmi, hogy egy MI megbízást kap, hogy irtsa ki az emberiséget és az hozzá is kezd.

Mégis, miért tenne ilyet? Mi haszna lenne ebből? Tegyük fel, hogy van elég ostoba és tényleg hozzákezd és elkezd tanulni ezzel a céllal. Amíg nem elég intelligens, addig nem is veszélyes, ha meg már van elég esze, akkor rá kell jönnie, hogy nem kap érte semmit ezért a számára értelmetlen cselekedetért, vagyis nem kell teljesítenie a megbízást, bár ami azt illeti, ha már intelligenciának nevezzük, akkor ezt kezdettől is tudnia kell.

Nincs erre motivációja.

Egyszerűbb feladatok, tevékenységek, mondjuk egy összetett, vagy bonyolult mozgás tökéletesítését még esetleg megoldhatja, ha a szempontokat meghatározzuk, de addig soha nem fog eljutni, hogy a szempontokat maga állítsa fel.

2023. ápr. 13. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
37%

A válasz igen, a kérdés az, hogy mennyi időn belül tudna ez megvalósulni. Jelenleg nincs olyan modellünk ami képes lenne sci-fi szerű AI lenni. Ezek az LLM-ek (large language model) papíron képesek lennének teljesen valódi kommunikációt lefolytatni, HA nem szabnának a hardvereink akadályt nekik és valaki borzalmasan sok időt tenne abba, hogy hatalmas mennyiségű minőségi training data-t csináljon. De még HA ez megtörténne, akkor is csak ügyesen generálnának szöveget, kódokat, etc, de nem lenne sci-fi szerű AI.


Leginkább úgy gondolj erre az egészre, hogy jelenleg csak olyan modelleink vannak, amik egy sci-fi szerű AI egyes részeit képesek megvalósítani (kivéve az érzelmeket), mert ezek nagyon eltérőek, nem lehet egy modellt másra is használni. Pl van amivel képeket lehet generálni, van ami szöveget generál, van ami képeket ismer fel stb stb stb. Persze itt felmerülhet a kérdés, hogy miért nem kötjük össze őket? Erre csak annyit tudok mondani, hogy akkor meg kellene egy olyan modell, ami valami értelmet varázsol ennek az egésznek, de az a modell maga egy sci-fi szerű AI lenne, de nekünk jelenleg ilyen modellünk egyáltalán nincs.



Amúgy vannak nagyon jó youtube videók, írások, blogok, stb ezzel a témával kapcsolatban kezdőknek is, mert remekül lehet a logikát ábrázolni és elmondani, amivel ezek a modellek működnek. Szóval keress utána ezeknek és könnyen megérted a működésüket, de nyílván csak egy nagyon felszínes szinten.

2023. ápr. 13. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
37%

Attól is függ, hogy mit értünk ember helyettesítés alatt. Egy gép, egy program algoritmusok alapján működik. Az ember döntései, viselkedése fuzzy halmazok sokasága. Azokat a fuzzykat, amelyek alapján mi működünk tökéletesen reprodukálni nagyon nehéz, csak nagyon-nagyon megközelíteni tudjuk.

Az olyan területeken ahol tudjuk mi a legjobb döntés, mozdulatsor, ott természetesen helyettesíthető az ember. Az hogy egy robot hogyan dönt arról hogy mi az etikus, pusztán egy algoritmus és számhalmaz eredménye lesz, amely csak hasonlíthat arra, amit egy hús-vér ember tenne.

2023. ápr. 13. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
26%

Természetesen lehet.

De nagyon nem mostanában.

2023. ápr. 13. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 NTBS ***** válasza:
50%
Igen, lehet.
2023. ápr. 13. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
49%
Szerintem csak idő kérdése mondkjuk 20 év és elérjük azt a szintet, hogy egy gép az öszetett emberi funkciók dőntőtöbbségét képes lesz megoldani. Hogy ez valamiféle önnáló tudattal rendekező mesterséges inteligencia lesz, vagy csak egy összetett program, az még kétséges. Jelenleg még az emberi inteleginciával, személyiséggel sem vagyunk szerintem teljesen tisztában, ezért kétséges mi is lesz az a valami. Személyiség, akarattal biró gép, egy öntudat, vagy akármi ?
2023. ápr. 13. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!