Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematikában a szorzásjel...

Matematikában a szorzásjel elhagyása helyettesítheti a zárójelet?

Figyelt kérdés

4:7*x = 4:7x = 4:(7*x)


vagy:


4:7*x = 4:7x = (4:7)*x


2021. máj. 12. 18:26
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:
Ja igen, melyik helyes?
2021. máj. 12. 18:26
 2/21 A kérdező kommentje:
Mert ha helyettesítheti, akkor az első, ha nem, akkor a második.
2021. máj. 12. 18:27
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
Nem helyettesíti. A szorzásjel elhagyása nem tesz semmit egyértelműbbé, csak kényelmi lehetőség, attól az még teljesen ugyanolyan szorzás.
2021. máj. 12. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Pont az ilyen problémák miatt terjedt el az osztás törtalakként való felírása, mert ott egyértelmű, hogy mi van a számlálóban és mi a nevezőben.


Alapvetően mindkét értelmezés helyes lehet (az író szándéktól függően), éppen ezért nem egyrtelmű, és mivel az a főszabály, hogy ha egyenrangú műveletek vannak, akkor azokat balról jobbra kell elvégezni, ezért a 4:7x-et úgy kell elvégezni, hogy előbb a 4-et osztod a 7-tel, és utána szorzod az eredményt az x-szel, vagyis (4:7)x-nek felel meg.


Más eset is van, amikor az „író szándéka” miatt kell úgy értelmezni; sok esetben, amikor negatív számot kell négyzetre emelni, akkor gyakran írnak olyat, hogy -3^2, pedig ennek az értéke valójában -9 és nem 9.

2021. máj. 12. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
A második a helyes, az osztás és a szorzás egyenrangú műveletek, így balról jobbra haladva kell őket elvégezni, ha a zárójel mást nem diktál.
2021. máj. 12. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

#4 ezt nem értem.

Azt értem, hogy sok esetben nem egyértelmű, és az „író szándékától függ”.

De hogy lenne -3^2=-9?

2021. máj. 12. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

Hogy érted azt, hogy hogy lenne?


Nem értem a kérdésedet.


Szerinted minek kellene lennie?

2021. máj. 12. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 2*Sü ***** válasza:
100%

Ahogy mondani szoktam, a matematikának nincs se törvényhozása, se Bibliája. Mindazok, amit a matematika „szabályaiként” ismerünk, azok nem mások, mint szokások. A műveleti jelek sorrendisége (precedenciája) is ilyen, nincs kőbe vésve, de a legtöbb tankönyvben szerepel. Van egy konszenzusos szokás, de ez pl. nem fed le minden műveletet és jelölést.


Bár precedenciaszabály műveletekről szól, és nem tesz különbséget a műveletek jelölésmódja között, így elvileg lényegtelen ilyen szempontból, hogy infix írásmóddal jelölünk-e egy műveletet (pl.: 3*x), vagy operátor-írásmóddal (pl.: 3x), a legtöbben mégis egy 3x²/2x kifejezést ösztönösen értelmeznek úgy, hogy az (3*x²)/(2*x), és nem úgy, hogy (3*x²/2)*x.


Megint más oldalról nem csak a szorzást szokás operátor-írásmóddal írni, pl. az egészrészt és törtrészt is gyakran írjuk így:

3+½ → 3½

És ebben az esetben is felmerül hasonló kérdés:

2*3½

Ez mit jelent? 2*3 + ½ = 6½? Vagy 2*(3+½) = 7? A legtöbben itt is ez utóbbi értelmezést fogják választani.


Tehát bár a tankönyvekben nincs olyan szabály, hogy az operátor-írásmód elsőbbséget élvez, illetve a műveletek sorrendjében műveletekről van szó, függetlenül azok jelölésétől, de valahogy a gyakorlatban mégis úgy tűnik, hogy bizonyos helyzetekben úgy kezeljük a kifejezéseket, hogy az operátor-írásmód (a műveleti jel elhagyása) bizony implikál műveleti elsőbbséget. Viszont az is elfogadható, ha valaki ezt vitatja.


~ ~ ~


Tehát a 4/7*x esetén nincs gond, ott balról jobbra történik a műveletek kiértékelése: (4/7)*x

A 4/7x viszont a fenti okok miatt nem szerencsés írásmód, célszerű egyértelművé tenni, vagy (4/7)*x-et írni, ha valaki arra gondolt, vagy 4/(7x)-et ha arra.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


> sok esetben, amikor negatív számot kell négyzetre emelni, akkor gyakran írnak olyat, hogy -3^2, pedig ennek az értéke valójában -9 és nem 9.


Gyakorta előjön ez a kérdéskör is. Elvileg az előjel a szám elválaszthatatlan része, így van, aki szerint a -3 az -3 és ennek kell a négyzetét venni, ami 9. Ez az érvelés ott bukik meg, hogy ha számról van szó, akkor való igaz, hogy az előjel a szám elválaszthatatlan része, de előjele nem csak számnak lehet, hanem kifejezésnek is. Senki nem néz hülyének, ha azt írom, hogy -x, vagy azt írom, hogy -√2. A 3² is egy kifejezés, és ennek is lehet előjele. Tehát a -3² esetén nem világos, hogy az előjel a számhoz, vagy a kifejezéshez tartozik-e. A legtöbb programnyelvben egyértelműen a negatív előjel a nullából való kivonással analóg: -3² = 0-3², és a műveleti sorrendet is ennek megfelelően fogja kiértékelni. Mindenesetre a -3² szintén egy nem szerencsés írásmód, célszerű itt is (-3)²-et, vagy -(3²)-et írni, aszerint, hogy mire gondolt a költő.

2021. máj. 13. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
Én a négyzetre emelésnél az x^2 vs. -x^2 függvények közti különbséget szoktam felhozni példának. Ebben az esetben valahogy senki sem gondol arra, hogy a negatív előjel „elválaszthatatlan része” lenne az 'x' számnak, ennélfogva a két függvény sem egyezik meg. Szóval nekem ezért fura az az érvelés, hogy a negatív előjel hozzátartozik a számhoz, mert a betűkhöz meg nem.
2021. máj. 13. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 2*Sü ***** válasza:
Az előjel tényleg elválaszthatatlan része a számnak, hasonlóan mondjuk a tizedesvesszőhöz. A szám alapvetően egy érték. Ennek az értéknek a leírásában a számot a jelek összessége reprezentálja az esetleges előjellel, tizedes vesszővel, meg az összes számjeggyel együttesen. Ez így rendben is van, és nem is itt van a kutya elesve, hanem ott, hogy előjele nem csak számnak lehet, hanem komplett kifejezéseknek is. Nem az a kérdés, hogy a nullánál hárommal kisebb szám leírásánál a „-3”-ban az előjel elválaszthatatlan része-e a számnak, hanem hogy az előjel a számhoz tartozik-e, vagy a kifejezéshez, a példánkban a 3²-hez.
2021. máj. 13. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!