A Föld bolygó kőolaj- és földgázkészlete várhatóan mikor fog elapadni, és ha ez megtörténik, akkor mivel fogjuk ezeket helyettesíteni?
Műanyagokat nem csak kőolajból lehet előállítani. A kőolaj maga élő szervezetekből keletkezett...
Energiát pedig hasadóanyagokkal, később fúzióval lehet biztosítani. A megújulókkal nem érdemes foglalkozni, mert kicsi az "energiasűrűségük", meg az atomtechnológia amúgy is sokkal menőbb, vagányabb.
Egyszerűsítsük le a kérdést: van egy söröshordónk, mikor fog belőle kifogyni a sör? Nincs rajta mérce, sem mértékegység, semmi ami egyértelműen jelezné az űrmértékét, egy nagy kérdőjel az egész.
Azt tudjuk, hogy mennyi sört iszunk meg egy évben (X) és esetleg van egy pár geológusból lett sörkészítő mester aki be tud nézni a hordó tetején levő kis lyukba, hogy látják-e már a hordó alját (még nem, sőt szerintük olyan Y=40-50X készlet még biztos van benne, mert meglötyögtették a hordót és még úgy sem látták az alját). Tudjuk továbbá azt a nem elhanyagolható információt, hogy 150 esztendeje évről-évre nagyobb csapot vertünk a hordóba, vagyis X nem állandó, hanem évről évre változó, még hozzá 2019-ig elég meredeken növekedett. A söröshordóból kifolyó sör mennyiségével a "peak beer theory" (sörcúscs elmélet) foglalkozik, igaz akik ebből próbáltak jósolni a még hordóban levő sör mennyiségére vonatkozóan, azok mind kudarcot vallottak (volt olyan kocsmatöltelék aki szerint már 1980-ban ki kellett volna fogynia a sörnek). Ha a kocsmárost kérdezed akkor ő azt mondja, hogy 150-200 évig még biztos lesz söre, ha az antialkoholistát, akkor ő már nem ad sokat a sörivóknak, mind ki fog száradni aki nem állítja át a máját Szobi szörpre.
Mi következik ebből? Talán nem is az a fontos, hogy látjuk-e mikor fog felcsillanni a söröshordó alja (na jó, váltsunk kőolajra), hanem az, hogy nehogy akkora csapot verjünk rá (eljussunk olyan mértékű szénhidrogén kitermelésig), amikor vészesen közel kerülnénk ahhoz, hogy még fel nem fedezett készletekre kelljen hagyatkoznunk. Ez a készlet dolog a bányászatban nagyon sok értelmű dolog, léteznek proven, unproven reservek és ezeknek sok vállfaja, de a lényeg, hogy ha mondjuk Y=X vagy akár csak Y=10X lenne (azaz az éves kitermelés mértékében már csak egy év vagy tíz év lenne hátra a készletekből) akkor kéne aggódni, mert akkor biztosan nem lenne már időnk átállítani a világgazdaságot szénhidrogénekről más energiahordozókra. Sőt, valószínűleg 25-30 év is kevés lenne. Ma még kényelmesen be lehet lőni a felételezett készleteket 50-150 évnyire elegendőnek - persze kihangsúlyozva, hogy ez a jelenlegi fogyasztás mértékében igaz csak, ha elkezdünk másfélszer-kétszer-háromszor ennyit fogyasztani akkor ez a szám elég meredeken fog csökkenni.
Nem úgy fog kiapadni, mint egy flaska. Egyre drágábban kitermelhető készletek maradnak, köztük idővel olyanok is, amikről ma még azt sem tudjuk, hogy léteznek, mert még azt megállapítani sem volt elég pénzünk, illetve nem is fejlődött még arra a szintre a tudomány, mert ma még nem fűződik hozzá elég érdek.
És ahogy így nő a kőolaj, földgáz ára, egyre nemesebb célokra fogjuk már csak fordítani. Erőműben pl már nem fogjuk eltüzelni, max autókban, majd csak vegyipari felhasználás, még később már csak gyógyszeripari, végül csak különleges gyógyszerek... De könnyen lehet, hogy beüt egy alternatíva, és nem azért nem fogunk ásványolajjal tüzelni, mert fogyóban van, hanem mert pl fúzióval röhögve megtermeljük a sokszorosát. Vagy pl baktériumokkal előállítani a gyógyszergyártás alapanyagait. Persze ezt még nem tudjuk előre. Amúgy a klímaváltozás miatt bizonyára hamarabb fogjuk kerülni a fosszilis energiahordozókat, mint az elfogyásuk miatt.
Ami műanyagot eddig csináltunk, az az elégetett és minimális elbomlott kivételével ott van ma is.
Hegyekben.
Ahogy fogyni fog a fosszilis szerves nyersanyag, egyre jobban előtérbe kerül majd a visszaforgatás és szintetikus előállítás.
Ma az drágább, de ez nem mindig lesz így.
Tömegesen, ipari mennyiségekre alkalmazva ezek az eljárások olcsósodni fognak.
Az olaj, szén, földgáz meg drágul. Valahol a kettő ára találkozni fog és onnantól értelmetlenné válik a fosszilis kitermelés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!