Mitől függ a bolygók hőmérséklete?
A logika azt diktálná, hogy minél messzebb van egy bolygó a naptól, annál kisebb intenzitással éri a napsütés, tehát annál hidegebb.
Mégis azt hallottam, hogy az Uránusz a leghidegebb bolygó (hidegebb a Neptunusznál,) és a Vénusz a legforróbb (forróbb a Merkúrnál is). Ez vajon hogy lehet?
Nem csak a beeső napsugárzástól függ, hanem
1. hogy azt a sugárzást hogyan tudja megőrizni (ld. üvegház hatás),
2. és hogy milyen egyéb folyamatok melegítik, csillagsugárzástól függetlenül (ld. pl. tektonika, gázbolygók lassú zsugorodása, gravitációs árapály, stb.)
Úgy, hogy amit te mondasz, az csak az oda érkező napsugárzás mennyiségét határozza meg.
A bolygónak, mint rendszernek a hőmérsékletét nem csak a beérkező energia határozza meg, hanem az is, hogy ebből mennyit tart meg, illetve esetlegesen mennyit termel ő maga.
A Merkúr egy gyakorlatilag légkör nélküli, viszonylag világos felszínű kőzetbolygó. Közel van a naphoz, ami jócskán felmelegíti, de az árnyékos oldalán egyből le is hűl. Ellenben a Vénuszról nehezen tud távozni a hő, köszönhető a nagy mértékben üvegházhatású légkörének.
Az Uránusz felszíni átlaghőmérséklete pedig 68 K, a Neptunuszé 53 K. Bár ez függ attól is, hogy mekkora nyomásszinten, és a bolygó melyik részén mérjük. Sok különbség nincs, de árnyalatnyival a Neptunusz hidegebb. Egyébként az Uránusz albedója magasabb, tehát a beeső fénynek nagyobb hányadát veri vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!