Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Most akkor 1 és 0 is hatványsz...

Most akkor 1 és 0 is hatványszám, nem?

Figyelt kérdés

Mivel nulla bármilyen nem nulla kitevős hatványa önmaga, emiatt nulla is hatványszám csak mindegyik pozitív egész { sőt minden valós} kitevőjű hatványa is önmaga, ez nem mond ellent a hatványszám definíciójának.

Egynek pedig bármilyen valós kitevőjű hatványa, így pozitív kettő vagy nagyobb kitevőjű hatványa is önmaga, és ez nem mond ellent a hatványszámok definíciójának. Ha legalább egy darab egy fölőtti természetes kitevővel és bármilyen természetes alappal hatványként felírható egy szám, akkor az hatványszám.

nem?


Hatványszám=N^(1+Z+) ahol N egy természetes szám, 1+Z+ pedig egy és egy pozitív egész szám összege a kitevőben. Egy és egy pozitív egész szàm összege mindig minimum kettő.

0²=0 és 1²=1 amivel cáfolva van a gyakori kérdésekben közzétett ellentmondás.



#hatványszám #0 és pozitív egész kitevőjű hatványa #1 és pozitív egész kitevőjű hatványa
jún. 17. 15:59
 1/4 A kérdező kommentje:
Nem a szám nagysága dönt afelől, hatványszám vagy sem!
jún. 17. 16:00
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a 0 és az 1 is hatványszám.


A végével nem tudom, mit szeretnél cáfolni.

jún. 17. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 2*Sü ***** válasza:
57%

Hatványszámnak azt a számot nevezzük – ahogy azt már leírtam a másik kérdésednél is –, ami felírható egy 1-nél nagyobb (pozitív) egésznek egy 1-nél nagyobb egészre való emelésével.


Az, hogy mi hatványszám és mi nem az, az definitív kérdés. Olyan, mint pl. a természetes számok esetében.


Ha úgy definiáljuk a természetes számok halmazát, hogy annak a nulla is eleme legyen, akkor a nulla természetes szám. Ennek van előnye, pl. a Peano-féle axiómarendszerben ez így van mert így praktikus, hiszen az axiómarendszer épít arra, hogy a nullával jobból való összegzés hatástalan, illetve hogy a nullával való szorzás eredménye nulla. A matematika más területein meg lehet, hogy a nullát nem tekintjük a természetes számnak, mert ott meg úgy praktikus, macerás lenne az n∈ℕ helyett mindig azt írni, hogy n∈ℕ : n>0 vagy n∈ℕ\{0}. Persze a félreértések elkerülése végett születtek erre új jelölések: ℕ₁ vagy ℕ⁺ ha a nulla nem számít bele, és ℕ₀ ha beleszámít.


Ugyanígy definíciós kérdés, hogy az 1 prímszám-e vagy sem. Itt is praktikus okokból született az a definíció, hogy az 1-et nem soroljuk a prímszámok közé. Különben egy csomó számelméleti összefüggésnél egyesével kellene kikötni, hogy az 1-nél nagyobb prímekről van szó. Egyszerűbb a prímeket úgy definiálni, hogy alapból ne számítson az 1-es, és ha nagyon kell, akkor „manuálisan” hozzávenni.


Vagy pl. a valós szám négyzetgyökének a definíciója az *nemnegatív* szám, aminek a négyzete a szám. Azért tettük bele a nemnegatív kritériumot, mert a legtöbb esetben praktikus. Gyakoribb lenne hogy egy szám négyzetgyökének az abszolút értékét kellene venni, pl.: |√2|, mint az, hogy egy szám négyzetgyökét és az ellentettjét kellene egyszerre kifejezni, pl.: ±√2. Hiába igaz, hogy 4=(-2)², attól még a -2 nem négyzetgyöke a 4-nek.


~ ~ ~


Ugyanez a helyzet a hatványszámok, vagy más néven teljes hatványok esetén is. Praktikus oka van annak, hogy azokat nevezzük hatványszámnak, amiknél számláló is, kitevő is 1-nél nagyobb egész. Pl. ott a Goldbach-Euler-tétel kimondja, hogy a hatványszámoknál eggyel kisebb számok reciprokainak az összege 1-gyel egyenlő: 1/3 + 1/7 + 1/8 + 1/15 + 1/24 + 1/26 + 1/31 + … = 1. Ebbe a 0 is, az 1 is csak belerondítana.


Persze ha te valamiért egy matematikai levezetésben praktikusnak tartanád, hogy a levezetésed az 1-re és/vagy 0-ra is kiterjessze a hatványszám fogalmát, akkor megteheted, hogy újradefiniálod azt. Jogod van hozzá, pont úgy, mint ahogy jogod van a szamarat is lónak nevezned. De mindkét esetben van következménye a dolognak. Egyrészt könnyen lehet, hogy furcsán fognak rád nézni. Másrészt ettől még a konszenzusos definíció marad a definíció. Ha te a szamarat is lónak nevezed, akkor érteni fogják, hogy valamiért te így jártál el, nem találtál rá jobb szót, de ettől még a szamár nem lett ló, a ló továbbra is azt jelenti, amit általában jelenteni szokott.

jún. 17. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 dq ***** válasza:

> Hatványszám=N^(1+Z+) ahol N egy természetes szám, 1+Z+ pedig egy és egy pozitív egész szám összege a kitevőben. Egy és egy pozitív egész szàm összege mindig minimum kettő.


> 0²=0 és 1²=1


Ha így definiálod a hatványszámot, és a 0 természetes szám, akkor igen, a 0 és az 1 is hatványszám. De ez triviális, és nem is kérdés. Ha csak mondani szerettél volna valamit, akkor nem jött át, hogy mit.

jún. 30. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!