Miért előnyösebb ha a marsra nem a földről indulunk hanem a holdról?
#11 - legalább a nemzetközileg elismert szerző nevét hibátlanul idézhetted volna. Nekem ez a Cseh fordítás van meg:
Ilyen ismeretterjesztő könyveket manapság már nem adnak ki a plebejusok számára, mert ez minimum 20 évvel megelőzte a korát! Explicite említést tesznek benne arról is, hogy Kubrick Űrodüsszeiájának sokat vitatott csúcsjelenete nagy valószínűséggel kivitelezhető! (A könyvet jóval a film kiadása előtt írták.)
Ha igazán érdekelne a téma, akkor idétlen megjegyzések helyett beszkennelnéd és szövegfelismertetnéd Cseh kiadványt, utána automatával lefordíttatnád magyarra!
😉
Nézd meg a filmet és rá fogsz jönni!
A gyengébbek kedvéért:
Amikor a főhős olyan - szinte emberfeletti - teljesítményt hajt végre, amivel az átlagembernél intelligensebb szuperszámítógép már nem számol - így elveszti a gyilkos játszmát, amit ő kezdeményezett.
Ja, értem, tehát egy esetleg cseh nyelven létező könyv elolvasását javaslod a kis kollektívának.
Egyébként a lengyel születésű tudós nevét a lengyel wiki is Ary-nak írja, meg kb. minden más is. Az Ario valami csehszlovák találmány lehet.
Ja, én azt hittem, hogy a hintamanöverről van szó mint csúcsjelenet, de az második részben van.
Ma is erősen vitatott mert például a mars mentőeexpedícióban teljesen másképpen van ábrázolva hintamanöver. Ott észre se vették. A 2010-ben meg majd szétesett az űrhajó.
Visszatérve a csúcsjelenetre, mit tudom hogy a vákum alaposan megtépáználná az űrhajóst, csak kérdés inkább azt benne hogy túléli vagy sem de utóbbi is csak azonnali orvosi segítséggel esélyes dalszöszintes értem nem megtörténik veled hát az furcsa. A robbanással összekötött vákuum ad esélyt a sértettlenségre?
#17 - nem a későbbi túlélés a probléma, hanem az a 10-15 másodperc a vákuumban. Ugyanis kb. ennyi időbe telik, amíg az oxigénmentesített vér a tüdőből eléri az agyat.
Ez a rövid idő nagyon fájdalmas is és valószínű, hogy az embernek kimegy a dobhártyája stb., de azonnali intenzív ellátást igénylő életveszélyes sérülést nem szenved. Az űrhajósnak a nagy fájdalma mellett gyakorlatilag vakon kell pozícióba hozni magát és megtalálnia a lezárókart, mert a gázbuborékoktól megfeszült szemgolyójával nem tud élesen látni.
Ha viszont az ember már elveszti az eszméletét, akkor elernyed a végbél záróizma és a vákuum kiránthatja akár a vastagbelét is, de ekkor már nem érez semmit. Kb. egy rövid eséses akasztással felérő életélmény játszódik le a jelenetben, melyet az űrhajós nyakcsigolyatörés nélkül túlél és közben (tudom, ez kicsit eltúlzott példa) zsebkését előkapva levágja magát.
Nyilván a belevegőztetés után rögtön néhány percig tartó ájulás következik be, de a feleszmélés után viszonylag egészséges állapotban mehet az űrhajós a dolgára, és később felépül a sokkhatásból.
*HA* *MAJD* egyszer tudunk a holdon valami Marson használhatót gyártani/szerezni (oxigént, vizet, üzemanyagot, fémet, cementet, ???), akkor majd onnan jóval kevesebb energia/üzemanyag lesz Föld/Hold körüli pályára állni, mint a Földről.
Ámde jelenleg a Földről kell vinni mindent, úgyhogy könnyebb innen felszállni és egyből a Marsra indulni, mint még egy Hold leszállást és felszállást is elvégezve - minden manőver energiát/üzemanyagot igényel, ami növeli a tömeget, aminek a mozgatásához több energia kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!