Elképzelhető elméletileg olyan rakéta, ami nem az anyaga
miatt pusztító, hanem mert hangsebességgel tolja maga
előtt a levegőt és nagy hangrobbanást okoz a találati
helyen?
Nem kell semmit sem kitalálni, mert minden fegyverrakéta hangsebesség feletti, hisz a rakétahajtás nem alkalmas lassú dolgokra. A szuperszonikus szerkezetek lökéshulláma nem okoz katonai szempontból komoly károkat, csak az ablakokat töri ki.
2023. dec. 5. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 anonim válasza:
Amúgy a gyakorlatban használják ezt az elvet:
Ha sima pisztolygolyót lőnek a fejedbe, akkor az agyvelődben keltett nyomáshullám végez veled, nem (csak) a keletkezett lyuk. A sűrű szövetek szupra-akusztikus közegnek számítanak, így nagyon rövid távon átveszik a golyó mozgási energiáját - így nagy térfogatban roncsolódnak a szövetek.
Ha csak kézlendítésből egy golyónyi átmérőjű hegyes vasrudat szúrnak át a fejeden, azt simán túlélheted - persze csak ha utána megfelelő orvosi kezelést is kapsz.
2023. dec. 5. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 anonim válasza:
Az összes nem robbanó fejet hordozó rakéta ilyen. sőt ilyen volt már a nyíl vessző is az őskortól (igaz nem hangsebesség fölött), de a klasszikus ágyugolyók meg minden ezen az elven működtek, hogy a becsapódáskor a lőszer kinetikus energiája végezte a pusztítást. Nem is keveset. De nem egy ilyen rakéta is készült.
2023. dec. 6. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 A kérdező kommentje:
#3-as, szerintem nem érted mire gondoltam. Nem a rakéta kinetikus ereje számít, hanem hogy viszonylag hamar felgyorsul hangsebességre, és torlasztja maga előtt a levegőt, ezáltal hosszú-hosszú perceken keresztül egyre növeli a végső hangrobbanás erejét. Felőlem a rakéta az objektumot megközelítve akár el is éghet vagy előtte a légvédelem hatástalaníthatja is, az lenne a fő gondolat, hogy a levegő amplitúdója a hangrobbanás irányába - amerre a rakéta mondjuk úgy tolta - nagyságrendekkel nagyobb, mint egy mezei hangrobbanásé.
2023. dec. 7. 01:59
5/6 anonim válasza:
U.Xorter - nincs ilyen, hisz a hangrobbanás maximális ereje az akusztikus közeg paramétereivel és a rakéta hatásos keresztmetszetével adott.
Különben minek pakolnának robbanószert a tüzérségi lövedékekbe - hogy izgalmasabb legyen az ágyúk kezelése? :)
(1. és 2. vagyok.)
2023. dec. 7. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
6/6 anonim válasza:
Amúgy bizonyos értelemben van ilyen jelenség - mikor plasztikus fémekből (többnyire színrézből) kumulációs sugarat formálnak egy konkáv robbanótesttel.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!