Miért lehetett ennyire pusztító a törökországi földrengés?
Az 1999 évi katasztrófális rengés után az új épületeket már úgy tervezik és építik, hogy sokkal jobban elviseljék a földrengéseket, de sok ház ennél öregebb, még 2000 előtt építették őket, főleg ezek omlottak le.
A nagymértékű bevándorlás miatt sok korábban már lebontásra ítélt épületet kissé felújítva újra lakhatóvá tettek, de ez nem terjedt ki a szerkezeti megerősítésre, csak a legfontosabb esztétikai felújításra, továbbá a víz-gáz, fűtés korszerűsítésére.
Többnyire viszonylag olcsó ingatlanokról van szó, illetve már csak volt.
A rengés hajnali négy órakor történt és hamar nagy erejűvé vált, a legtöbb épület egy-két percen belül leomlott. Az alsó szintekről esetleg páran gyorsan kimenekülhettek, illetve a legfelső emeleteken lakók közül találnak jelenleg életben néhány szerencsést a romok alatt, de a közbülső szinteken lakóknak sajnos esélye sem volt.
Nem hibáztatók senkit, de ha a görögöknél történt volna, nagyságrendekkel kevesebb áldozat lett volna. Ők már régebben és komolyabban szigorítottak az építési előírásaikon figyelembe véve, hogy a világ egyik szeizmológiailag legaktívabb térségében fekszenek.
A törökök ezt - ahogy fentebb írták is - csak '99-ben lépték meg. És, hát az épületek nagy része ennél ráadásul nyilván idősebb. Ráadásul az is kérdéses, hogy pl mennyire lett szigorúan be is tartatva a szabályozás. Pl: építész megtervezi az épület vasbetonszerkezetét, beméretezi az előírásoknak megfelelően, aztán kivitelezés során fele annyi vas se kerül a betonba. Ha betonozásnál nincs valami ellenőr, akkor utólag nehéz ellenőrizni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!